Tiyatro yaşamın aynasıdır... Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası >13- PAYLAŞMAK İSTERMİSİNİZ.. >Anılar
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli ForumDünya Tiyatrolar Günü ve "Kıyamete Çeyrek Kala"

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Mesaj
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Tuğhan Akbaşak Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge

Kayıt Tarihi: 16.Eylül.2008
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 30
  Alıntı Tuğhan Akbaşak Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Dünya Tiyatrolar Günü ve "Kıyamete Çeyrek Kala"
    Gönderim Zamanı: 26.Eylül.2008 Saat 23:58

Bir 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü'nü kutladığımız, hayatımızın "ayna"larını paylaştığımız o güzel günde, yönetmenimizin başka bir örneğine rastlanamayacak, özgün ve mükemmel kurgusuyla, en küçüğünden en büyüğüne herkesin bir dost ortamı içerisindeymişçesine sahne aldığı ve paylaştığı birkaç dakikalık oyunlarını içeren kutlamamızda benim de sahnede seyircilerle paylaştığım Ferhan ?ensoy'un "Kıyamete Çeyrek Kala" adlı metnini şimdi sizlerle paylaşmak, hatıralarda canlandırmak  istiyorum. Sözlerime son verirken, o günü, o özgün kurguyu, seyirciyi kucaklayan o sıcaklığı, "ayna"ların seçkisini ve tüm o samimiyeti müzikle birleştiren orkestra ve dansları hiç unutmayacağım. O günü yaşayanların, o günü seyredenlerin ve o günü tüm varlığıyla hissedenlerin, hayatlarında farklı yerlerde bir daha göremeyecekleri bir kutlamadan çok ötelere giden paylaşım seçkisini hem hatırlayacaklarını ve hatırlatacaklarını umut ediyorum.. Yeni 27 Mart’ larda o mükemmel kurguyu yaratan yönetmenimizle, özgün kutlamalarda görüşmek üzere..   Ve işte o metin.. Saygılar..   

 

KIYAMETE ÇEYREK KALA

 

Kıyamet günü belirlendi. 2028 yılının 26 Ekim Perşembe günü akşam üstü saat 18.30'da bir göktaşı haşırt diye dünyamıza çarpacak ve konu kapanacak. Dünya gezegensel yaşamını yaralı olarak bir başka biçimde sürdürecek belki ve fakat biz insanoğlunun nesli tükenecek, bin yıllar sonra belki dünyada yeni bir yaratık biçimi görülecek, belki da görülmeyecek, biz zaten onu hiç bilmeyeceğiz. Bizim bildiğimiz 2028, the end! Bunun hurafeler yerine bilimsel bir biçimde belirlenmiş ve bize delikanlıca bildirilmiş olması güzel bir şey, herkes işini gücünü ona göre ayarlar. Yatırımını ona göre yapar. Daha doğrusu yatırım yapmasının salaklığına erer. 2029'da dolar kaç türk lirası olur gibi bir endişeye gerek kalmaz.

2028 yılında 29 Ekim kutlamaları için hazırlığa da gerek yok çünkü kutlanmayacak. 2028 yılında kazançlarınızdan kimse vergi almayacak ve fakat para 2029'a aktarılmayacağı için tamamını 2028'in ilk aylarında yenilmesi gerekecek. Hukuk sistemleri de allak bullak olacak, 2027'de işlenen bir cinayete kaç yıl ceza verilirse ne yazar? Ceza kesinlik kazanana dek kıyamet kopacak.

2010'lardan sonra gayrımenkul satmak da çok zorlaşacak. Kim niye alsın o gayrımekulu? Alıp da kime satacak? Kıyamete çeyrek kala kim gayrımenkul alır?

Ben o sıralar 77 yaşında "görülmüş, geçirilmiş" bir tip olacağım. Olacaksam yani. Olduğumu varsaymak hoşuma gidiyor. Olmak isterim, bu kazan dipli dünyanın karpuz gibi yarılıp bitişini ben de görmeyi arzu ederim, buna çaba sarf edeceğim, ama başarılı olamayabilirim. Aranızda olmazsam kıyamet günü, benim de kulağımı çınlatın. Hayatta olursam, 2025 yılından itibaren başlarım ben kıyamet kutlamalarına, boru değil, son üç yılımız. Ne yaşasak kar. Örneğin zula paramı repo yapmak gibi bir salaklıkla ilgilenmem, kıyamet günü bana para ne lazım?

Olay 2000 yılında doğanlar için sinir bozucu, toplam yaşantıları 28 yıl. Nerden baksak çok kısa. Evlensinler mi? Evlenmesinler mi? Çoluk çocuk, istikbal, aile gibi kavramlar gereksiz. Kıyamete çeyrek var. Tam askerlikten yeni gelmişsin, bir baltaya sap olayım derken kıyamet kopacak, o zaman ne askıntı olacaksın sen o baltaya, onun da kıyamet günü sapa gereksinimi olmayak ki! Kıyamet günü kim odun keser?

Ferhan ?ensoy

 

 

Yukarı Dön
terapist Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge

Kayıt Tarihi: 01.Ocak.2007
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1803
  Alıntı terapist Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07.Ekim.2008 Saat 09:33
Güzellikler güzel insalarla oluşturulabilir..
Teşekkürler..
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu Sayfa 0,393 Saniyede Yüklendi.