Tiyatro yaşamın aynasıdır... Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası >4- SİZE ÖZEL >R.Sinan AKBAŞAK Yazıları
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli ForumBY BY turkche

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Mesaj
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
terapist Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge

Kayıt Tarihi: 01.Ocak.2007
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1803
  Alıntı terapist Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: BY BY turkche
    Gönderim Zamanı: 10.Haziran.2009 Saat 08:37
 
 
 

Bir New York Rüyası:


Yazar ilk bölümde gördüğü bir rüyayı anlatmaktadır. Daha önce bir dönem yaşadığı New York'tadır. Yıl 2050'dir. New York caddelerinde yürüyen yazar, cadde üzerindeki işyerlerinde gördüğü levhalar karşısında şaşırır. Çünkü dev levhaların üzerinde Türkçe isimler yer almaktadır. İşyeri isimleri yarı Türkçe'dir: Rahat Shoes, Car Merkezi gibi. Bu sırada yol üzerindeki bir gazete bayisinde gördüğü gazete ve dergilerin üzerinde de Türkçe isimler vardır. Dinlenmek için oturduğu bir yerde İrlanda asıllı bir Amerikalıya gördüklerini sorar. İrlanda asıllı adam, 21 nci yüzyılın başından itibaren Türklerin ekonomik olarak güçlendiklerini, Avrupa ve Amerika'nın ise giderek gerilediğini söyler. Türk dilinin, Türk müziğinin, Türk filmlerinin yaygınlaştığını, Türkiye'nin batılı öğrencileri kendi üniversitelerinde okuttuğunu söyler. Okuttuğu öğrencilere de Türkçe öğrenme zorunluluğu getirmiştir. Ayrıca Türkiye'nin, Amerika'da yaşayan vatandaşları için azınlık okulları açtığını, zamanla Amerikalıların da çocuklarını bu okullara gönderdiğini söyler. Bu arada krize giren bir Amerikan okulunda eğitim dili Türkçe olmuş, giderek bu tür okulların sayısı artmıştır. Artık Türkçe eğitim veren okullar ülkenin en önemli eğitim kurumları olmuştu. İrlandalıya göre bütün bu gelişmeler bir kültürel soykırımdı ve hiç kimse buna ses çıkarmıyordu. Duydukları karşısında şaşkına dönen yazar eve gitmek için caddeye çıkar. Cadde çok kalabalıktır, metro ile gitmeye karar verir. Fakat daha önce metro durağı olan yer şimdi bir araba parkıdır. Herkes arabalar ile seyahat etmektedir. Gördükleri karşında üzülen yazar birden ter içinde uyanır ve gördüklerinin rüya olduğuna sevinir. Tabi bu rüyada Amerika olarak bahsedilen ülke Türkiye'dir, ülkemizin bugünkü durumu eleştirilmektedir.

Bir Milleti Yok Etmenin Yolu:


Yazar bu bölümde, dilini kaybeden bir milletin nasıl yok olduğunu örneklerle anlatmaktadır. İngilizler İrlanda'nın ana dili olan Gealik dilini eğitim dili olmaktan çıkarmışlar, yerine İngilizce'yi getirmişlerdir. Bir nesil sonra Gealik bilen İrlandalıların sayısı % 30'a kadar düşmüştür. Durumun farkına varan İrlandalılar mücadeleye başlamışlardır. Ana dillerini yeni nesillere yeniden öğretmek için dershaneler açmışlardır. İşinden çıkan İrlandalılar kurslara gidip dilini öğrenmeye başlamıştır. Bu bilinçlenmenin ardından uzun çatışmalar neticesinde bağımsız İrlanda Cumhuriyeti kurulmuş ve devletin resmi dili Gealik olmuştur.

Atatürk ve Türk Bilim Dili:


Yazar bu bölümde, Atatürk'ün Türkçe'ye verdiği önemi, dil devriminin sonuçlarını çeşitli örneklerle anlatmaktadır. Atatürk'e göre bir milletin varlığını sürdürebilmesi için en önemli şartlardan birisi dilini koruyabilmesidir. Kurtuluş Savaşının ardından Atatürk'ün üzerinde durduğu konuların başında Türk dili geliyordu. Türk dilinin yok olması durumunda Türklük diye bir şeyin kalmayacağına inanıyordu. Özellikle 1928-1934 yılları arasında Türk dili üzerinde bizzat kendisi çok önemli çalışmalar yapmıştır. Atatürk bilim alanında da Türkçe'nin gelişmesi için çaba sarf etmiştir. Hatta geometri öğretmenleri tarafından kılavuz olarak kullanılmak üzere Türkçe geometri kitabı yazmıştır. Atatürk yabancı dil öğrenimini de desteklemiştir.  Atatürk ölümüne kadar dilin önemi üzerinde durmuştur. Hatta, ölüm döşeğinde yatarken bile dil çalışmalarının sıkı bir şekilde devam etmesi talimatını vermiştir.Türkçesi Dururken İngilizcesi


Oktay Sinanoğlu bu bölümde, dilimize karışmış yabancı kelimelerden örnekler vermektedir. Bunda özellikle televizyonları n ve gazetelerin etkisi olduğunu belirtmektedir. 

 

(Not bu ozet internetden alıntıdır)

Prof Dr.Oktay SİNANOĞLU Kaynakçalar

http://www.byebyetu rkce.com/

http://tr.wikipedia .org/wiki/ Oktay_Sinano% C4%9Flu

http://www.cografya m.net/index. php?showtopic= 3261

Yukarı Dön
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
  Alıntı Misafir Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10.Haziran.2009 Saat 17:31

Son birkaç yıldır demek isterdim ama sanırım uzun zamandır böyle bir şeyin planlı olarak gençlere aşılandığını ve bunun pratik bir yol olarak algılanması için elinden geleni yapanların başardıklarını görmek...

Biz elimizden geldiğince dilimize sahip çıkıp, doğru olarak öğrenip, yazarsak ve bunu keyifli bir halde etrafımıza aşılarsak eminim ulaşmak istediğimiz yere ulaşacağız. 5 dakika zaman kazanacağız diye 5 sene geriye gitmek niye. Dead
Yukarı Dön
erdemkozan Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 20.Mart.2009
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 17
  Alıntı erdemkozan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10.Haziran.2009 Saat 20:54

Ülkenin yegane (gerçek) aydın insanı, en genç profesör, bir Atatürkçü... ABD'de yüksek eğitimini tamamladıktan sonra, türünün tek, ilk, son örneği olarak anayurda dönen engin insan.. Ne desek az.

Şu an Yıldız Teknik Üniversitesi bünyesinde malesef tavanı akıtan bir odada çalışmalarını sürdürüyor.
 
En çok şuna dikkat çekiyor Oktay Hoca: Liselerde bir zaman uygulanan hazırlık sınıfı sistemi... Sınavla girilen Anadolu Liselerinde, Fen Liselerinde ve ortalama puan ile alan Süper Liselerde uygulanıyordu bu akıl dışı sistem. Haftada 20 saat! yabancı dil dersi okutuluyordu genç beyinlere. Bunun yanında Matematik, Fen Bilimleri yok!    Genel kabul görülen bir gerçektir ki hiçbir insan bu şekilde yabancı bir dili öğrenemez. Yabancı dil eğitimi bu iş için hazırlanmış özel laboratuvarlarda, düzenli, uygulamalı şekilde öğretilir ki bu bir yıla sıkıştırılarak bir dayatma şekliyle olamaz. Bu yüzden bu işte bir iş var diyor Oktay Hoca. Kültür emperyalizmi mi  nedersiniz?
 
 sadece renk değişikliği yapılmıştır..


Düzenleyen terapist - 12.Haziran.2009 Saat 22:04
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu Sayfa 0,109 Saniyede Yüklendi.