Tiyatro yaşamın aynasıdır... Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası >10 - HABERLER >Çevre Ve İyilik Haberleri
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli ForumAdadaki tüm hayvanları öldürüyor

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Mesaj
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
terapist Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge

Kayıt Tarihi: 01.Ocak.2007
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1803
  Alıntı terapist Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Adadaki tüm hayvanları öldürüyor
    Gönderim Zamanı: 13.Ağustos.2009 Saat 20:30

Adadaki tüm hayvanları öldürüyor


Adadaki%20tüm%20hayvanları%20öldürüyor
Büyük Okyanus'taki Galapagos adalarında bulunan hayvanların neslinin, turistlerin özellikle Güney Amerika'dan farkında olmadan getirdiği bir sivrisinek türünün tehdidi altında olduğu bildirildi.


İngiltere'nin Leeds Üniversitesi, Londra'daki Zooloji Derneği, Ekvador'daki Guayaquil Üniversitesi, Galapagos Ulusal Parkı ve Charles Darwin Derneğinden bilim adamları ve yetkililerin yaptığı araştırmada, Batı Nil humması ve sıtma gibi hastalıkları taşıyan "culex quinquefasciatus" sivrisineğinin turistlerin uçağına ya da gemisine "kaçak yolcu olarak bindiği" belirtildi. 

Dolayısıyla turistlerin istemeden Ekvador'a bağlı adaya adını veren ve bölgeye özgü Galapagos kaplumbağlarının, deniz iguanalarının, deniz aslanlarının ya da farklı kuş türlerinin neslini tehlikeye attığı vurgulandı.

Leeds Üniversitesinden Simon Goodman, pek az turistin Galapagos'a yaptığı yolculuğun çevresel felaket riskini artırabileceğinin farkında olduğuna dikkati çekerek, hastalıkların ciddi etkisine henüz rastlanmamış olmasının şans olduğunu belirtti.

Araştırmaya imza atanlardan Arnaud Bataille da, uçakla "taşınan" sivrisinek sayısının az olmasına rağmen her gün çok sayıda uçağın bölgeye geldiğine dikkati çekti.

Makalede, Ekvador'un kısa zaman önce, Galapagos seferini yapan tüm uçaklarda böcek ilacı kullanılması zorunluluğu getirdiği, ancak bu önlemin etkilerinin henüz ölçülemediği, ayrıca gemilerde de önlem alınması gerektiği kaydedildi.

Turizmin hızla büyümesi nedeniyle Galapagos'un geleceğinin, Ekvador hükümetinin çevreyi koruma konusunda aldığı önlemlere bağlı olduğu belirtiliyor.

İngiliz Bilimler Akademisinin dergisinde yayımlanan araştırma, Fransız "Le Nouvel Observateur" dergisinin internet sitesinde de yer alıyor.


Hürriyetcomtr den


Düzenleyen terapist - 13.Ağustos.2009 Saat 20:30
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu Sayfa 0,069 Saniyede Yüklendi.