Tiyatro yaşamın aynasıdır... Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası >4- SİZE ÖZEL >R.Sinan AKBAŞAK Yazıları
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli ForumKendinize Haksızlık

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
terapist Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1803
  Alıntı terapist Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Kendinize Haksızlık
    Gönderim Zamanı: 19.Ağustos.2009 Saat 12:20

Kendinize Haksızlık

Okunma  Yazar : SİNAN AKBAŞAK
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Tarih  Tarih : 19 Ağustos 2009, 11:38

12%20Punto 14%20Punto 16%20Punto 18%20Punto

Kendinize Haksızlık

Genç insanların arasına karışıp sohbet etmesini sever , çoğunlukla da yaparım. Sıradan sohbetleri bile bir kültürel alışverişe dönüştürür birlikte olduğumuz insanlardan almayı ve vermeyi başarmaya çalışırım… Günümüzde pek makbul bir iletişim yolu olduğunu söylemek sanki çok doğru değilmiş gibi… Sizi tanımayan insanlar kendilerinin sınava alındığını düşünerek baştan tavırlı yaklaşıyorlar…Sizi tanıyan genç dostlarınız ise ‘eyvah yine açık mı vereceğiz’ endişesini yaşıyorlar. Ama pek çoğu artık sohbetin bir tamamlama olduğunun farkındalar ve bundan hoşlanıyorlar..

Yazın farklı mekanlarda gençlerle bir araya gelebiliyorum.Bunlardan birinde yanımda ailece katıldığımız gurubun çocukları  olan dört öğrencim ve onların da yakınları olan tanımadıklarla bir sohbet başladı…Çağdaş olmak diye başlarken ve güne  nasıl başladıklarını sordum.. Sabah uyanma sebeplerine getireceğim konuyu… Hepimizin her gün bilgisayar başına oturduğu hep bir ağızdan söylenirken, Bir genç feyse(!) giriyorum doooru (!) dedi . Bir diğeri ...Ben dondurdum . Çok meyl (!) geliyor. Bıktım açmıyorum , onun yerine emesen (!)  daha hoşuma gidiyor.. dedi. Kaç kişinin ekli olduğu bir öğünme konusu oldu . Bu arada msn denilen programı benimde çok severek kullandığımım ama sadece sekiz kişim olduğunu söylemeye utandım..ne bileyim üç yüzlerden beş yüzlerden bahsedilince ayıp geldi sekiz kişi… kişi arayışına girmeliyim...  Konuyu değiştirmek için internetten hangi  gazeteleri okuyorsunuz..? Dedim en yakınımdaki kızcağız belirli belirsiz bir sesle vat (!) dedi.. Bu cevabı alınca ki duymazdan gelmeyi yeğledim... Herhalde iletilerinize bakıp bazılarına geri dönüşler yapıyorsunuzdur diyordum ki herkes ileti kutusunda ne kadar biriktiğini , açmadıklarını cevap vermeye kalksalar üç günün yetmeyeceği ben de üç yüz , bende beş yüz olmuş gelenler... konuşmaları yapıldı...Ben şaşırmam bu tip cevaplara … Israrla yapmayın çocuklar çağdaş bir genç insan sabah birkaç dakika haberlere göz atmalı …İletilerine bakıp bazılarına teşekkür mesajları atmalı, görüşemediği bazı dostlarının küçük notlarla hatırını sormalı anlatımımı inatla hep sürdürürüm… de bu sefer bana bir edebiyatçı adı söylesenize . Ama lütfen beğendiğiniz biri olsun ve beğenme sebebinizi  paylaşalım diyecek oldum...Cevap  kargaşası arasında duyduklarım magazine konu olmuş bir eh işte edebiyatçımız ‘ama gerekçesi söylenemeden’ oldu..en sevdiğiniz şair dedim “o kadar çok var ki” denildi..son okuduğunuz kitap ...dedim pek okuyamıyorum …favori filminiz receppp …demediler de huhahauhohuhu şeklinde bir ses çıkardılar..Hatta kızlardan biri oğlanlardan birinin ensesinin az üstüne elinin dört parmak ucuyla tokat attı… Hala şaşırmadım…  Dedim ya ben gençlerle beraberim , Birlikteliğimiz bir süre sonra bunları aşıp kendilerin kendilerini beğendiği seviyeye geliyor ama dışarıdan bakanlar şaşkın doğrusu.. gençlerden birisi biraz da pırıltılı bir çocuk ‘peki sizin en beğendiğiniz film hangisi’ dedi..Cevabım, Bizim sinemamızda çok sevdiğim “Gönül Yarası  aktörüm Şener Şen , ama onun dışında mükemmel genç oyuncular olduğunu , filmi de yönetmenin konu ve oyuncuları çok iyi buluşturup başardığını düşündüğümü söyledim..Özgü Namal’dan , Dolunay Soysert’e  , Okan  Yalabıktan  Ozan Güven’e mükemmel oyuncularımız var… Yönetmenleri özellikle Çağan Irmak’ı unutmayalım ..Saymak ne kadar keyifli olur haydi sayalım dedim...Pek çok genç insan adı geçti . Tabii ki arada ustalar unutulmadı.. Ama bir iki şey dikkatimi çekti.. Gençler  olayı , konuyu , anlatmak istenileni hatırlamaktan ziyade oyuncunun  detaylarını hatırlıyorlar yani kişiyi izliyorlar gibi geldi …Peki yabancı filminiz sorusu da geldi..Tek bir filme veremem birinciliği dedim..Ruhlar evi’nde (House of Spirits)  Meryl Streep oyunculuğunu ve Glenn Close , Jeremy Irons ve genç Winona Ryder le süslenen filmi çok beğendiğimi , Mutlu Noeller’in ( Joyeux Noél ) konusunu çok sevdiğimi.., Sefillerde (Les Misérables) Liam Neeson’u , Müzikallerde “Ray  ve Blues Brothers’i (Her ikisi de müzikal değil aslında..),  Klasiklerdeki oyunculardan Richard Burton ve Frank Sinatrayı çok beğendiğimi anlatırken delikanlılardan birisi “ama bir favoriniz yok” demek gereğini duydu… açık yakalamışçasına... Hayır dedim , Binlerce eserde bir favori haksızlık olabilir . Benim bunlar en çok aklımda kalanlar ama ilk aklıma gelenler değil… dedim... 16 yaşlarında bir kızımız ; Ben Frank Sinatra’yı beğenmiyorum dedi.. Olabilir …  beğenmeme hakkınız var… Hangi filmini seyrettin?...  Hayır filmini seyretmedim  ama öyle dedi. Yani eleştirmenler öyle diyorlarmış. İşte şimdi şaşırdım ... gerçekten şaşırdım...Hiç filmini seyretmedin ama beğenmiyorsun… Bu haksızlık..ve hatta zalimlik… Konu hemen beğenilenler ve beğenilmeyenlere dönüştü..Baktım müthiş uzmanlarla birlikteyim faydalanayım diye kulak kesildim…Aman efendim o film olmamış , bu kız şurada oynayamıyormuş… o araba öyle mi patlatılırmış…Bir daha şaşırdım . Gençleri küçümsemişim galiba.. Neler de öğreniyorum.. Kültürel ve teknik bilgimi güçlendirirken ; Çocuklar …Bütün bu anlattıklarınızı dinleyebilirim ... Ama aktarma şekliniz yanlış.. Anlatıda olmamış dediğiniz her olayı beğenmeme hakkınız var , ama asla olmamış dememelisiniz... Bu çok yıkıcı olur O yüzden ‘beğenmedim’… hakkınızı özgürce kullanın ama asla olmamış kelimesini hak olarak görmeyin ...Dedim... Demek zorunda kaldım .Ayrıca pek çok konu uzmanlık gerektirir. Fikriniz olsa bile bilginiz yetmeyebilir…Zihin fukara olursa fikir ukala olur.Zihninizi zengin tutun. Çok kelimeyi yan yana koyarak fikir savunulmaz..unutmayın “En çok kelimeyi, en küçük fikre  sığdırmayı maharet sanıyorsanız… değildir. Az kelimelerle anlatılan büyük olaylar vardır… Bir mürdüm eriğinin buğusunu siliyorum…  Bir fırtına açılıyor ( Güven Turan ),  Pencerenin dışında ağacın dalı…İncirinde rüzgar saklı.  (Tuğrul Tanyol) gibi muhteşem örnekler hafızanızın süsü olsun... Bilgi edinmenin bir amacı toplumsal işlev ise diğer amacıda kendi iç yaşamını zenginleştirmektir.Lütfen bir sanat dalıyla uğraşın Sanat kişiliğin kurtuluşu  ve mekanikleşen toplumlarda insana kişiliğini kazandıran , süsleyen bir kavramdır. İnsanın düşüncesine duyarlılığını , değer ölçülerini ve davranışlarını sokması zekasının sürekli gelişmesini sağlar ve yaratıcılığını oluşturur. Bu oluşum sanatın çeşitlilik ve sınırsızlığının nedenlerini de açıklar. Düşünce sizin benliğinizde , sizin duygularınızla mayalanmaz ise  farklı ; size özel olmaktan uzaklaşıp , sıradan bir onaylama yada reddetme gibi basitleşir. Bu yüzden sanat her daldaki öğretimin tamamlayıcısıdır. Fotoğrafla ilgilenin . Halk ozanlarını dinleyin . Koleksiyon yapın . Size özel bir şeyleriniz olsun . Yoksa sıradanlaşan hayat sizi içine alıp düz , renksiz , köşesiz şekilsiz bir şeylere çevirecek ... Böyle olmasın... Bu haksızlık ...Kendinize haksızlık… dedim... onayladılar… Başları hıı işaretini yaparken bakışları ‘yeter be amca amma da uzattın’ diyordu. Bana mı  öyle geldi acaba ...Belki de aslında doğru söylüyor ama …diye başlayıp pek çok mazeretler sıralıyorlardı kendilerine…Dedim ya… En çok kendileri  kendilerine haksızlık ediyorlar…

Kimsenin kimseye haksızlık yapmadığı bir dünyada yaşamak kendinize yaptığınız haksızlıkları engellemenizle mümkün olabilir..

Güzel ve sağlıklı bir yaşam dileklerimle…

Sinan Akbaşak

gazetebeykoz.com
Yukarı Dön
terapist Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 1803
  Alıntı terapist Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19.Ağustos.2009 Saat 12:45
Bilginize..

Joyeux Noël  (Mutlu Noeller)

http://www.imdb.com/title/tt0424205/

The House of the Spirits (Ruhlar Evi)

http://www.imdb.com/title/tt0107151/

Les Misérables  (Sefiller)

http://www.imdb.com/title/tt0119683/

Ray  (Ray)

http://www.imdb.com/title/tt0350258/

The Blues Brothers  (Cazcı Kardeşler)

http://www.imdb.com/title/tt0080455/

Gönül Yarası
http://www.sinematurk.com/film_genel/8574/Gonul-Yarasi

Güven Turan

http://tr.wikipedia.org/wiki/G%C3%BCven_Turan

http://www.siirpenceresi.com/sairsiir/guventuran.htm

Tuğrul Tanyol
http://tr.wikipedia.org/wiki/Tu%C4%9Frul_Tanyol

http://www.siirpenceresi.com/sairsiir/tugrul_tanyol.htm

Dünya Sineması

( The Internet Movie Database)
http://www.imdb.com/

Türk Sineması
http://www.sinematurk.com/

linklerinden incelenebilir..

Düzenleyen terapist - 19.Ağustos.2009 Saat 13:10
Yukarı Dön
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
  Alıntı Misafir Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19.Ağustos.2009 Saat 13:38
Anladıgım kadarıyla  haklısın amcacım... Bende bir kac bir sey ekledim alıştım sayılır...Clap
Yukarı Dön
ilhana Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 21
  Alıntı ilhana Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19.Ağustos.2009 Saat 13:41
İnsanın yapacağı en kötü şeylerden bir tanesi "kendine haksızlık".
Çünkü kendine haksızlık yapan insanların başkasına haksızlık yapması daha kolay.

Umarım bu güzel yazıyı okuduktan sonra kendine haksızlık yapanlar durup bir kez daha düşünürler.
Yukarı Dön
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
  Alıntı Misafir Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19.Ağustos.2009 Saat 13:53
Hocam yine herzamanki gibi çok iyi gözlemlemisiniz bizleri=) Bu yazıyı okurken kendimi gördüm.Konuşmalarımda düşüncelerimde ne kadar eksiğim olduğunu fark ettim.Gerçekten çok güzel bi yazı olmuş bende bundan sonra bu konularda daha dikkatli  olmaya calışıcamSmile
Yukarı Dön
M.Yavrutürk Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 34
  Alıntı M.Yavrutürk Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19.Ağustos.2009 Saat 16:09
  Eleştirmenlere uyup Frank Sinatra'yı beğenmeyen gence,belki de tüm zamanların en iyi filmi olan 'İNSANLAR YAŞADIKÇA'yı(Frank Zinneman) görmesini,oradaki kendi küçük,yüreği büyük asiyi(Frank Sinatra) izlemesini tavsiye ederim.
Yukarı Dön
M.Yavrutürk Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 34
  Alıntı M.Yavrutürk Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19.Ağustos.2009 Saat 16:29
 Pardon İnsanlar Yaşadıkça'nın yönetmenini yanlış yazmışım; Adı Frank  değil ,Fred Zinemann
Yukarı Dön
naturalist Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 15
  Alıntı naturalist Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19.Ağustos.2009 Saat 19:57
Yapılan onca güzelliği izledikten sonra  birde yazılarınız  doğrusu beni şaşırtmadı . Bilgi birikiminizin sunuşunu öylesine sevecen yapıyorsunuz ki  bir çırpıda okunuveriyor . Bir nefesde izleniyor.Doğrusu çok keyif aldım . Bulunduğunuz (yazıyı yazmadan önce) toplulukta bence istisnai biriyle karşılaşmışınız . Frank Sinatrayı tanımıyor olabilirler ama sevmiyorum diyebilecek birirnin olacağını düşünmemiştim. Yinede en az bir kişi kendinde açık buldu ve muhtemelen izleyip araştırıp giderecek.(umarım)
Yazılarınız akıcı, keyifli ve bence çok faydalı . İlk yazınızdaki "herkes elindeki enstrümanı iyi çalmalı" kavramını da daha 15 dakika evvel okudum. Çok hoşuma gitti . Siz enstrümanınızın virtüözü sünüz.
Bu arada size yanıt yazarken dil kurallarına uyma konusunda çok heyecanlanıyorum.özen gösteriyorum. Aynı metni gazeteye de göndereceğim . Umarım hata yapmamışımdır.
Sağlıklar diliyorum size,siz "ihtiyaç" sınız.
Yukarı Dön
artrealy Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 2
  Alıntı artrealy Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19.Ağustos.2009 Saat 23:53
herkese Merhaba Ben bu yazıya başından sonuna katılıyorum.İlaveten SinanHocanın yazılarını çok keyifle okuyorum.bana çok akıcı geliyor su içer gibi okuyorum ellerine sağlık.İşin en iyi tarafı hem insanları böylesi doğru gözlemleyip bağırıp çağırmadan örnekler vermesi hem her örneği sanatla sanat eğitimiyle ilişkilendirmesi..ben ulu Ata'mın iki deyişiyle bitirmek istiyorum
"Sanatkar, toplumda uzun çaba ve çalışmalardan sonra alnında ışığı ilk duyan insandır." ve "Bir millet sanattan ve sanatkardan mahrumsa tam bir hayata malik olamaz. Böyle bir millet bir ayağı topal, bir kolu çolak, sakat ve alil bir kimse gibidir."
başka söze gerek kaldı mı*
Ellerinize sağlık olsun , ruhunuz zaten sağlıklı.
hayatı iyi insanlar sırtlar
Yukarı Dön
oğuzhan Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 71
  Alıntı oğuzhan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20.Ağustos.2009 Saat 00:04
Hocam haklı olduğunuz birçok nokta var.Türk gençliği nereye gidiyor? diye bir soru sorsak haftalarca gündemden düşmez.Teknoloji geliştikçe insanlar tembelleşiyor insanlar tembelleştikçe monotonlaşıyor örfümüz kültürümüz töremiz değişiyor.Bakın yine moralim bozuldu.Yine sinirlendim.SmileHocam elinize,yüreğinize,kaleminize sağlık. 
oğuzhan
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu Sayfa 0,117 Saniyede Yüklendi.