Tiyatro yaşamın aynasıdır... Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası >10 - HABERLER >Çevre Ve İyilik Haberleri
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli ForumKonya da obruk tehlikesi

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Mesaj
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
terapist Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge

Kayıt Tarihi: 01.Ocak.2007
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1803
  Alıntı terapist Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Konya da obruk tehlikesi
    Gönderim Zamanı: 20.Ağustos.2009 Saat 14:47
Yeraltı suları bitti, Konya'da obruk tehlikesi büyüyor

KONYA'nın Karapınar İlçesi'nde meydana gelen obruklar,(yeraltı sularının çekilmesiyle oluşan doğal göçük çukurları) ekili alanların yanı sıra yerleşim yerlerini de tehdit ediyor.

İlçede, evlere sadece 10 metre mesafede bile obruk oluşurken, tarlalardaki obruklar da çiftçilerin korkulu rüyası oldu. Son bir yıl içindeki obruklardan 3'ü, çiftçiler tarlada çalıştığı sırada meydana geldi. İlçe Ziraat Odası Başkanı Hikmet Bozaklı, "Obruklardan çiftçilerimiz tarlaya giremez oldu. Artık, çiftçilerimiz ölüm korkusu içinde çalışmalarını sürdürüyor."dedi.

1 METRE YANINDA OLUŞTU

Karapınar İlçesi'nde irili ufaklı yaklaşık 100 adet obruk bulunuyor. Son obruk 18 Ağustos Cumartesi günü Hotamış Beldesi Sırnık Mevkisi'nde 72 yaşındaki Hasan Hüseyin Tutal'ın tarlasında meydana geldi. Yaklaşık 1.5 metre derinliğinde 10 metre çapında oluşan obruk, Hasan Hüseyin Tutal pancar tarlasında çalıştığı sırada oluştu. Obruğun 1 metre yanında meydana geldiğini söyleyen Tutal, "Geçtiğimiz yıl bu tarlada pancar ekiliydi. Pancarı topladıktan sonra bu yıl da buğday ektik. Ekim ayında ekim yaptıktan sonra biraz çökme meydana geldi. Yetkililere bildirdik. Fakat ilgilenen olmadı. Bu yıl da tarladaki buğdayı hasat ettik. Hatta obruğun oluştuğu alandaki buğdayları hasat etmedik. Çünkü, her an çökme tehlikesi vardı. 18 Ağustos Cumartesi günü yan taraftaki pancar talasında çalıştığımız sırada gürültü oldu. Baktığımızda ise toprak çökmüş yaklaşık 1.5 metre derinliğinde 10 metre çapında obruk oluşmuştu. Etrafını tel örgü ile çevirerek, olası bir tehlikenin oluşmasını engelleme çalışıyoruz. Fakat, hemen yan tarlada çalışmalarımızı sürdüyoruz. Çalışmak zorundayız."dedi.

BAZI ÇİFTÇİLER TARLAYI EKMİYOR

Kamışağalı Mevkisi'nde ise yerleşim yerine yaklaşık 10 metre mesafade bulunan ve heran çökme tehlikesi bulunan yaklaşık 80 metre çapında obruk oluşumu belirtileri var. Obruk oluşumunun son üç ay içinde daha fazla belirtisini göstermeye başladığını ifade eden 42 yaşındaki çiftçi Emin İçel, "Geçen yıl, mısır ekmiştik. Fakat, obruk belirtilerini görünce, bu yıl hiç bir şey ekmedik. Hemen yanında mısır tarlası bulunuyor. Mısır tarlasının içinde de obruğun devamı niteliğindeki çatlaklıklar var. Tarlada da çalışmak zorundayız. Mısır toplama zamanı geldiğinde de mecburen tarım makinesi ile mısırı toplayacağız. Tehlike ile iç içeyiz. Ayrıca evimle mesafesi ise yaklaşık 10 metre. Korku içinde yaşıyoruz. Çocuklarımızı da sürekli obruk çevresinden uzak tutmaya çalıyoruz." dedi.

AFET BÖLGESİ İLAN EDİLSİN

Karapınar Ziraat Odası Başkanı Hikmek Bozaklı, Karapınar'ın afet bölgesi ilan edilmesi gerektiğini belirterek, "Karapınar, tarımsal ekonomiye dayanan bir ilçedir. Fakat, ilçemizdeki tarım arazilerinde obruk dediğimiz çökmeler meydana geliyor. Üstelik tarım arazilerinde oluşan obruklar, çiftçilerimizin tarlalarda çalıştığı sıralarda meydana geliyor. Örneğin obruğun biri mısır tarlasında meydana geldi ve tarlada çalışanlar vardı. Diğer bir obruk DSİ personeli sondaj çalışması yaptığı sırada oldu. Hotamış Beldesi Sırnık Mevkisi'nde oluşan obrukta yine çiftçimizin tarlada çalıştığı sırada oluştu. Artık, çiftçilerimiz ölüm korkusu içinde çalışmalarını sürdürüyor. Korka korka tarlasına giriyor. Çiftçimize bu tarlaya ürün ekmede diyemiyoruz. Ayrıca ne zaman hangi tarlara da olacağı da belli değil. Şu ana kadar can kaybı olmadı. Ama, bundan sonra can kaybının olmayacağının garantisini kimse veremez. Buna bir an önce çözüm bulunmalıdır. Gerekirse afet bölgesi ilan edilsin. Çiftçimiz mağdur. Mahsülün yarısı tarlada kalıyor. Risk altında çalışma yapıyor."dedi.

'ÇÖZÜM İSTİYORUZ'

Karapınar Belediye Başkanı Mehmet Mugayıtoğlu, MTA tarafından Karapınar'ın risk haritasının oluşturmaya çalışıldığını belirtti. Bir an önce çözüm istediklerini söyleyen Mugayıtoğlu, "İlçemizde, yıllardır obruk oluşuyor. Şu ana kadar irili ufaklı 100 civarında obruk var. Son iki yıla kadar, yılda iki veya üç tane obruk oluşuyordu. Fakat, şuan ayda 2-3 tane obruk oluşmaya başladı. Şubat 2008 tarihinde mısır tarlasında meydana gelen obruğun ardından MTA'ya müracaat ettik. Bunun üzerine MTA bölgenin risk haritasını oluşturmak için çalışma başlattı. Yaklaşık 4 aydır çalışmalar sürüyor. 5 yıl sürecek bir proje olduğu belirtildi. Fakat, halkımız panik içinde o yüzden çalışmanın hızlandırılmasını istiyoruz. Son oluşan obruklardan bazıları yerleşim yerlerine çok yakın. Artık, bir an önce çözüm bulunmasını istiyoruz."şeklinde konuştu.

SON OBRUKLAR

Karapınar'da 11 Ağustos Salı günü Sazlıpınar Mevikisinde DSİ personeli tarafından tarımsal sulama için yapılan sondaj çalışması sırasında yeraltında ses gelmesi üzerine sondaj makinası tarladan uzaklaştırıldı. Ardından yaklaşık 7 metre çapında, 7 metre derinliğinde obruk oluştu. 03 Ağustos Pazartesi günü Hanyıkığı Mevkisi'nde, çiftçi Mashar Arılı'nın tarlasında yaklaşık 50 santimetre derinliğinde 1.5 metre çapında, 30 Temmuz Perşembe günü Kazanhöyüğü Köyü mezarlığında 2 metre derinliği 3 metre çapında, 07 Şubat 2008 tarihinde de Akkuyu Yaylası'nda mısır tarlasında 70 metre derinliğinde 70 metre çapında obruk oluştu.

NEDEN OLUŞUR ?

Uzmanlar, obrukların yer altı sularının çekilmesi sonucu meydana glediğini belirtiyor. Karapınar İlçesi, yöre halkı tarafnıdan 'Çöl Bölgesi' olarak adlandırılıyor. Tarım ile geçimini sağlayan köylü, yıllardır 'vahşi sulama' olarak adlandırılan, suyun adeta bir dere gibi tarlada, kanallar arasında akıtılması yöntemiyle sulama yapıyor. Bu da, zaten az yağış alan bölgedeki yeraltı sularını zamanla bitirdi. Türkiye'nin tahıl ambarı olarak bilinen ve ülkenin tahıl ihtiyacının yüzde 20'ye yakın bölümünü karşılayan Konya'da, onbinlerce kaçak kuyu bulunuyor. Uzmanlar, yeraltı sularının bilinçsizce tüketilmesi sonucunda, önceden su dolu olan yer altındaki bölgenin, suyun bitmesiyle, üzerindeki toprağın çöktüğünü, bunun da obrukları oluşturduğunu söyledi.
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu Sayfa 0,452 Saniyede Yüklendi.