Tiyatro yaşamın aynasıdır... Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası >4- SİZE ÖZEL >R.Sinan AKBAŞAK Yazıları
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli ForumBİLEREK YADA BİLMEYEREK

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
terapist Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1803
  Alıntı terapist Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: BİLEREK YADA BİLMEYEREK
    Gönderim Zamanı: 10.Eylül.2009 Saat 00:30
Okunma  Yazar : SİNAN AKBAŞAK
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Tarih  Tarih : 09 Eylül 2009, 22:41
BİLEREK YADA BİLMEYEREK

Bugünlerde çok sık tekrarlanan  bir konuyla karşı karşıyayım.Hocam bu sene bizim çocuğu tiyatroya gönderemeyeceğiz ... şu sınıfa geçti kursa derse gidecek, çok çalışması lazım,vakti yok..Tabii bu velinin fikri., çocuğa bu konuda söz düşmüyor..Ona sorulsa ders dışı aktivitelere ayırdığı küçük zamanlardan sonra çok daha iyi çalışabildiğini söyleyecek ama karar onun adına ve onun dışında veriliyor..Kesinlikle çok çalışılması ve iyi bir eğitim gerekli ama başarının yolu sadece çok çalışmak olamaz.. Genç insanın kendisine yaptığı haksızlıkları konuşmuştuk..peki ama bizim onlara üstelik tamamen iyi yaptığımızı düşünerek yaptığımız haksızlıklar ..bunları da konuşmalıyız..

Velilerden duyduğum sözlerden birisi de  yaa ben aslında göndermek taraftarı değilim ama yarın birgün bana beni niye kursa göndermedin demesin diye gönderiyorum..!!!  Şimdi kim kime neyi niçin yapıyor..Ortada bir iyilik söz konusu değil .Sorumluluk da yok sadece çok sonrası için bir kaçış var. Ben gönderdim sen yapamadın denecek..

Dostlar ; bildiğim değerlendirdiğim , sınadığım ve iyi netice aldığım kavramı tekrar etmek istiyorum.. ve bu konuda uzman olan herkesin söylediği  çalışmaların  sosyal faaliyetlerle desteklenmediğinde türlü sıkıntıların oluştuğudur.. Sosyal faaliyetler aynı zamanda hayatın programlanmasıdır.Programlanmış hayat sabah kalkma sebebidir.Bu gün dersini ve ödevlerini yap akşama test çöz yarın iki saat tiyatroya gideceksin ve akşamda bir sinemaya gitmeliyiz..veya şimdi keman kursuna git gelince dersini yaparsın..sözleri size  kaybedilmiş saatler gibi gözüküyorsa yanılıyorsunuz..Kesinlikle size kazanılmış ruh sağlığı ve başarı olarak dönecektir.Genç insan ; evet bu gün dersim ve sorumluluğum çok ama üç saat da kendime ait zamanım var diyebilecektir.Tek düzelik ve rutin bozulacak , görev ciddiyeti ve yaşam disiplini gelecektir.Sosyal faaliyetlerin ve özellikle tiyatronun ‘öğrenmeyi öğretme’ katkısını  da unutmayalım. Ayrıca hoşlandığı bir faaliyete ayırabileceği zamanı oluşturmak kendisini ödüllendirmesine yardımı olmasının yanında olası bazı komplekslerin ortaya çıkmasını da engelleyecektir.

Çocuğumuza ayırdığımız zaman ;  ‘seni ciddiye alıyorum’, ‘sen varsın ve benim için değerlisin’ tınısı ve ışıkları yayacaktır.Lütfen ‘vakit mi var’ cümlesinin arkasına saklanmayın. İki işte çalışıp yinede çocuğuna zaman ayırabilmek benim hayatımda var olmuştur.

Sizlerle çalışmalarımda beynime not aldığım bilmeden yaptığımız yanlışlardan bahsetmek istiyorum.. sadece olayı doğru bırakıp zaman ve isimlerde değişiklikler yapacağım.

Ayşe  ‘Çok durgun görünüyorsun , neyin var’ sorusuyla anlatmaya başladı..

-Okullar haftaya açılıyor ve ben maymun bir sırt çantası istiyorum ,annem alabileceğimizi söyledi.Bu yıl okula başlayacak kardeşimi de alarak alışverişe çıktık..kardeşim yeni okula başlayacak olmanın hevesiyle pek çok şey istiyor annem de her isteğini alıyordu.. şapkalı kalemler telli defterler,renk renk boyalar alındı , alındı.. Kardeşim adına mutluydum..mu   bilmiyorum aslında aklım maymun sırt çantamdaydı.. ve aklıma gelen başıma geldi..

Annem : kızım kardeşine pek çok şey alınca hesabımız şaştı..senin çantan zaten yeni maymun çantayı daha sonra alırız dedi…cevabı tahmin etmeye çalışın… yada ben söyleyeyim  hafif kaşlar çatıldı önce hüzün sonra kızgınlık gezindi gözlerde.. ve ağzından şu kelimeler döküldü..         Kardeşimi artık hiç sevmiyorum .. tam anlamıyla  hepimiz donduk..

Olayın aileyle paylaşılması gerekiyordu . Sessizce babayla ilişki kurduk.Üzüldü.. olayı hemen çözmemesini yoksa paylaştığımız belli olur her sorunda mesaj vermeye kalkılır,samimiyeti kaybederiz.. dedik.Samimi ve sıcak bir insandı  üç gün sonra .. Kızım iki yıldır bekleyen maaş farklarımızı verdiler. Annen bu çantayı çok istediğini söyledi ben de sana sürpriz yapmak istedim diyerek çantayı almış tabii gönlünü de.. şimdi abla bir devlet dairesinde yönetici kardeş 12.sınıfa gidecek ve birbirlerini çok seviyorlar..

Hiç istenmeden yapılan bir yanlış ve iyi ebeveynden doğru çözüm

ve birde bir doğru..Çalışmamızdan birinde de  ‘kendinizi çok seviliyor hissettiğiniz bir an’ dan bahsediniz..dedim.. Bisiklet alımından tatile çıkış öykülerine kadar anlatıldı..Çok sıra dışı olanlar da vardı ancak bir tanesi  beni çok ama çok duygulandı çünkü konu bendim olayın anlatıcısı oğlumdu..söz istedi..

Size geçtiğimiz yıl girdiğim üniversite sınavımdan bahsetmek istiyorum dedi.. Bir gün önce hastalandım..psikolojik kökenli değil resmen mikrop kapmıştım…ateşim vardı ve midem inanılmaz bozuktu..her türlü tıbbi desteği sağlayarak sınava gireceğim Haydarpaşa lisesine vardık  babam içeri girerken hala oğlum kendini iyi hissetmiyorsan dönelim dedi.. Halbuki ne kadar çok çalıştığımı ve çok istediğimi biliyordu.. Neyse çok zor da olsa sınavı tamamladım.Ağır ağır çıkıyordum  velilerin çoğu dışarı çıkan çocuklarına heyecanla ne yaptın nasıl geçti diye sorarken babam bana oğlum nasılsın sıkıntın var mı.? ateşin yada ağrın var mı.? diye sordu sınavdan hiç bahsetmedi.. o anda ben babamın yavrusu olduğum duygusunu zaten çok iyi biliyordum ama bir kez daha yaşadım.. dedi.

Ben de yavrumu,yavrularımı çok ama çok sevdiğimi bir kez daha ve yine ıslanan gözlerimle düşündüm.

Sevdikleriniz , sevenleriniz çok ve onlar için yapacaklarınız hiç bitmesin.

R.Sinan Akbaşak (sinan@tiyatroterapi.com)

gazetebeykoz.com

Kültür, en kısa tanımıyla, insanın doğaya eklediği tüm maddi ve manevi varlıkların toplamıdır.

Düzenleyen terapist - 10.Eylül.2009 Saat 00:33
Yukarı Dön
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
  Alıntı Misafir Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10.Eylül.2009 Saat 02:27
Clap
Yukarı Dön
mgerdan Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici

Gönderilenler: 267
  Alıntı mgerdan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10.Eylül.2009 Saat 08:15
Yaş kaç olursa olsun ki şimdi sınav sistemlerinide düşündükçe öğrencileri sadece okul-dersane arasına hapseden bir sistemde hayata hazırlamak gerçekten zor.Daha fazla soru çözmenin,birkaç doğru eklemenin yanında ruhun ve bedeninde açlığı doymazsa ilerde başarının! kıstası gerçekten ne derece anlamlı olacak.
Yemek yemek,su içmek gibi ruhunda beslenmeye ihtiyacı var ve bu ertelemelerle kazanılacak,yaşatılacak birşey değil tam olarak.
Bu tür sosyal etkinlik haberlerini paylaşırken ilk cevap hocamın dediği gibi dersler,büyüdükleri zamanda başka monoton öncelikler...Öğrenciler okul dışı faaliyetlerle hayatlarında hem zamanlamayı,hem önceliklerini programlamayı öğreniyorlar.Belki direkt ders çalışsa bir iki saat o konuda oyalanacak.Masasının başında önünde kitap çalışıyor duruşu.Zamanlamayı öğrendiğinde daha iyi konsantre olup daha kısa zamanda kendini vererek daha başarılı olacaktır.
Toplumumuzda bu önyargıların kalkmasını diliyor,her yaş grubunun tüm olumsuzluklara ve imkansızlara rağmen ruhları için birşeyler yapabilmesini diliyorum.İlle kurs olarak değil,yazmak,resim yapmak,belki bahçe işleri,çiçekçilik,tiyatroya gitmek,sergi gezmeK,fotoğraf çekmek,balık tutmak...Her uğraş size bambaşka dünyaların kapılarını açacak ve o dünyalardan başka dünyalara da yolculuk etmek isteyeceksiniz.

Yolculuğunuz hiç bitmesin....En önemli yolculuğun kendi içimize olan yolculuk olduğunu da düşünürsek....

Güzel paylaşımlara...

Yukarı Dön
naturalist Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 15
  Alıntı naturalist Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11.Eylül.2009 Saat 10:28
bilerek yada bilmeyerek hata yapmamak için olabildiğince dikkatli davranmaya vereceğim bir karar için tekrara takrar düşünmeye çalışıyorum.Buna rağmen hata yapmışımdır ve yapmadım diyebilmek isterdim.Yetişme çeğımda beni de sosyal faaliyetler konusunda desteklediler.Bunlardan büyük fayda gördüm sıradan olmadığımı her konuda hissediyorum. Yazınızı çok sevdim hepsini seviyorum.Ne güzel baba o  ,siz ne güzel babasınız. Sizin ele talkın kendine salkım demeyenlerden olduğunuzu ,davranışlarınızın sözlerinizden daha yüksek sesle konuştuğunu hep biliyoruz.
Sizi tanımamak insanlar özellikle genç insanlar için kayıptır.
Yukarı Dön
hülya Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 25
  Alıntı hülya Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14.Eylül.2009 Saat 18:21
  gerek eğitim sisteminden gerekse bilinçli olamayışımızdan  olsa gerek  okul dışındaki her şeyi çocuk için yok sayıyoruz  ''en iyi noyu benim çocuğum almalı, en başarılı benim çocuğum olmalı, çalışmalı, çalışmalı, çalışmalı bütün zamanını derslerle geçirmeli okulda başaramıyosa kurslara yok ordada olmadı dersaneye'' sonuç olarak kendini yarış atı gibi hisseden notları biraz düşünce kendini suçlayan mutsuz bireyler olup çıkıyo çocuklarımız
   daha önce tiyatro çalışmalarına ara verildiğinde gördümki çocuğum tiyatro kursuna gittiğinden daha çok çalışmıyo belki defter- kitabın başında daha çok zaman geçiriyo ama yine sadece alabildiğini alıyo bazende beyin dersten başka birşey görmediği için hiç bir şey alamıyo.
    hayat sadece  sayılardan ibaret olmasın

Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu Sayfa 0,109 Saniyede Yüklendi.