Tiyatro yaşamın aynasıdır... Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası >11 - HEPİMİZ İÇİN >GENÇLERE DAHA ÇOK UYAR
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli ForumÖğrenci evi meselesi

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Mesaj
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
terapist Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge

Kayıt Tarihi: 01.Ocak.2007
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1803
  Alıntı terapist Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Öğrenci evi meselesi
    Gönderim Zamanı: 21.Eylül.2009 Saat 14:03

Öğrenci evi meselesi

Öğrenci%20evi%20meselesiÜniversite deyince akla dershaneler, çözülen binlerce sorular, çimenlere yatmalar ve tabii ki öğrenci evi gibi kelimeler geliyor (final, vize, ders gibi sözcükler nedense aklımıza gelmedi). Tek tek düşündüğümüzde, yukarıdaki durum ve kavramların hepsi önemli olsa da aralarından sıyrılan ve üniversite yaşamına damga vuran birisi var ki nice muhabbetlere konu olmuş, hakkında şiirler yazılmış, şarkılar söylenmiştir. Evet, konumuz öğrenci evleri.

Kurulum

Öğrenci evlerinin kurulumu için üç seçenek vardır. Bunlardan ilki, aynı okulu veya birbirlerine yakın olan okulları kazanıp eve çıkan arkadaşlar tarafından kurulanlardır. İkincisi aynı okulda okuyan ve yarı yılda ya da ilk yılın sonunda beraber eve çıkmanın eğlenceli olacağını düşünerek bir ev tutan arkadaşlar tarafından kurulur. Üçüncü seçenek ise internete ilan vererek ya da duvara bir ilan asarak bulunan bir veya daha çok ev arkadaşıyla kurulan modeldir. Bu modellerden ilki en uygunu gibi görünse de (“Uzun süreden beri arkadaşız, birbirimizi tanıyoruz, iyi anlaşıyoruz” vs) bazen öğrenci evi meselesindeki en zararlı tür olabilir. Ne de olsa biriyle iyi arkadaş olmak başka, beraber yaşamak bambaşkadır. İkinci tür ev arkadaşlıkları da ilkinin takıldığı noktada tıkanabilir ve sonu pek hoş olmayabilir, yine de derslere beraber çalışmak veya çalışamamak gibi kendine has avantajları vardır. Kurulum aşamasındaki en riskli seçenek üçüncüsüdür. İlanla bulunan biriyle eve çıkmak, deplasmanda Real Madrid’le oynamak gibidir. Maçı kazanma ve mutlu olma şansı azdır, ancak söz konusu maç bir kez kazanıldı mı diğerlerinden daha fazla keyif verir.

Kullanım

Öğrenci%20evi%20meselesiYemek: Öğrenci evi deyince tıpkı İngiltere örneğinde olduğu gibi insanın aklına kötü yemekler gelir. Ev sakinlerinin başlıca besin kaynaklarını makarna ve patates oluşturur. Öğrenci evlerinde (yazının geri kalan bölümünde Ö.E. diyeceğiz) altı aydan uzun yaşayan herkes makarnayı 25 ayrı biçimde pişirmeyi, kabukların bir kısmını üstünde bırakarak patates soymayı ve bulaşık sırası kendisine gelince “Abi yarın üç vize, iki finalim var, bir de üstüne bu akşam doktora tezi yazmam gerekiyor” demeyi öğrenir. Hazır bulaşık konusuna girmişken Ö.E.’lerin olmazsa olmazlarından birinin de mutfak civarında görülen bulaşık dağları olduğunu söylemek gerekir. Söz konusu bulaşıklar, evde temiz tabak - çanak kalmayıncaya kadar yıkanmaz. Bir başka temizlik sebebi de ev sakinlerinden birine yapılan aile ziyaretidir, bu durumların dışında Ö.E. sınırları dahilinde kayda değer bir temizlik harekatı saptanamamıştır.

Genel Düzen:

Açıkçası Ö.E.’lerde genel düzen diye bir şey yoktur. Periyodik temizlikler, onarımlar, düzenlemeler bu evlerin sınırları içinde yasak olan şeylerdir. Bir Ö.E.’nin musluğu bozuksa emin olabileceğiniz tek şey söz konusu musluğun iki yıl sonra da bozuk olacağıdır. Bir de Ö.E.’lerde misafirlerin en çok duyduğu cümle “Kusura bakma ev biraz dağınık bugün”dür. Söz konusu evlerin düzenli olduğu bir zamana ise henüz rastlanamamıştır.

Öğrenci evi meselesi

Öğrenci%20evi%20meselesiGerekenler:

Standart bir Ö.E.’yi oluşturmak için çok sayıda yatak gerekir. Ne hikmetse Ö.E.’lerde her zaman ev sakinlerinden daha fazla insan bulunur ve bu insanların bir kısmı da kalma konusunda ısrarlıdır. Ö.E.’lerin bir diğer olmazsa olmazı da salonun ortasında bulunması gereken bir açıklıktır. Söz konusu açıklık olası partilere ev sahipliği yapmakla kalmaz, Japon Kale Maç, Okey, King, Tabu gibi tonla oyunun da zeminini hazırlar. Bir de ders çalışırken kullanılan kitap, not gibi kalabalık yapan objelerin yayılabileceği bir alan oluşturması açısından da önemlidir.

Eğlence:

Yukarıdaki maddelere bakıldığında Ö.E.’ler kâbus gibi görünebilir, ancak işin eğlenceli tarafı tadılmadan Ö.E.’ler hakkında bir yargıya varılmamalıdır. Ö.E.’lerin millî oyunu tabii ki King’dir. Üniversiteye gidip bu güzel oyunu öğrenmeyen bir insan henüz saptanamamıştır. Bir deste iskambil kâğıdıyla oynanan King, sabaha kadar süren bir eğlence vaat etmektedir. Oyunun eve lazım olan (kola, makarna ya da patates gibi) bir malzeme için oynanması ve ev sahiplerinin birleşerek misafire sürekli oyundaki en büyük ceza olan Rıfkı’yı yedirmeleri adettendir. Öğrenci evlerinin bir diğer eğlenceli kısmı da sabaha, hatta ertesi akşama kadar süren muhabbetlerdir. Söz konusu muhabbetler dedikodudan futbola, müzikten yemek kültürüne kadar büyük bir çeşitlilik gösterebilir. Yemekle ilgili olan muhabbetler genellikle sabaha kadar açık olan bir dürümcüde sonlanır. Bir Ö.E.’de bulunması gereken bir diğer alet de Playstation’dır. Düzenli olarak yapılan Playstation turnuvaları yıl kaybetme nedenlerinin başında gelir.

Ders:

Ö.E.’lerin en büyük yararlarından biri beraber ders çalışmak veya çalışamamaktır. Ders çalışmak için vizenin veya finalin bir gün öncesine kadar beklemek değişmez kuraldır. Söz konusu gün gelip çattığında ders çalışmak için uygun zamanın akşam saatleri olduğuna karar verilir. Saat yedi gibi toparlanan ders konseyi tabii ki havadan sudan muhabbet ederek başlar işe. Hava ve su muhabbeti tükendiğinde karınlar da acıkmış olur, bu durumda tabii ki hep beraber yemek yapılmalı veya bir yerlerde yemek yenmelidir. Konsey eve geri döndüğünde ise saat 9 buçuğu göstermektedir. Yemek sırasında, bir el King atmanın kimseye bir zararı olmayacağı konuşulup karara bağlandığından, günün ana konusu olan ders çalışmak biraz geriye itilir. King partisi saat 12 gibi bittiğinde ise kimsenin ders çalışacak hali kalmamıştır. Ne de olsa bütün gün yorulmuşlardır, ayrıca sağlam kafa için sağlam vücut gerektiğinden biraz daha King oynayıp yatmaları gerekmektedir. Kısacası Ö.E.’lerde çok acil durumların dışında ders çalışıldığı henüz görülmemiştir.

Öğrenci%20evi%20meselesiÖ.E’de en çok kullanılan cümleler: Top 5

1. Yine mi makarna?
2. Yatalım artık yarın sınav var. (Yatana kadar en az 20 kere tekrarlanır)
3. Bu ev anne kokuyor. (Temizlik zamanlarında)
4. Aliler aradı, geliyorlarmış. (Kaç kişi olacakları bilinmediğinden her zaman çoğul olarak kullanılır)
5. Kusura bakma, ev biraz dağınık bugün.


iştegençe  teşekkürler

Yukarı Dön
smt-gnr Açılır Kutu Gör
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 23.Ocak.2009
Konum: öğrenci
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 143
  Alıntı smt-gnr Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30.Eylül.2009 Saat 23:00

.... Bu güzel ve kötü anıları  bir vakit rafa kaldırarak evden gidip geleceğim zorluklar ve  farklılıklar güzeldir bakalım bende bu Ö.E 'nin lezzitini tadacak mıyım ?

    @@@@ baleva @@@@
        +smt-gnr+
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu Sayfa 0,063 Saniyede Yüklendi.