Tiyatro yaşamın aynasıdır... Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası >1 - ATATÜRK >KURTULUŞ SAVAŞI VECUMHURİYET
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli Forummarş marş ileri!...

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
erdemkozan Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 17
  Alıntı erdemkozan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: marş marş ileri!...
    Gönderim Zamanı: 30.Ekim.2009 Saat 16:25

"Sultanlık korku ve tehdide dayalı bir idaredir. Oysa Cumhuriyet erdemdir." demiş Atam 14 Ekim 1925 günü İzmir Kız Öğretmen Okulu’nda.
Kant, erdem için "İnsan ahlaklılığının ölçüsü." demiş.

Descartes ise "Erdem, düşünce ölçüsünü kullanmaktır. İyi sandığımız şeyleri işlemekte gösterdiğimiz karardan ibarettir." demiş

Sokrates de erdemi "Tek kesinlik, erdem bilgisindedir. Erdem öğrenilir. Kişiler bilmedikleri için kötüdürler. Erdem birdir, bölünmez, ayrılmaz. Erdem insanın kendini bilmesidir, tanımasıdır." diyerek açıklamaya çalışmış

Düşünürlerin asırlardır kafasını kurcalayan bu kavrama Atamız "Cumhuriyettir.." diyerek en güzel tanımı vermemiş mi?

Ömrünün en güzel yıllarını vatanı ve milleti için harcamış. Bunun karşılığında ne para istemiş ne mülk ne de taht.

Bağımsızlığı ömrü gibi hediye etmiş Türk Milleti'ne.

Bizi kulluktan vatandaşlığa, ümmetten ulusa yükseltmiş, Ulus Devlet çatısı altında kenetlemiş ve bizim önümüze hedefler koymuş.
"Türk övün, çalış, güven!"

Kurduğu Türkiye Cumhuriyeti her alanda gerçekten eşsiz bir atılım gerçekleştirmiştir.

İşte yapılanlardan bazıları...

- Demokratik bir anayasayla halk egemenliği üzerinde yükselen, yeni bir yönetim biçimi olarak Cumhuriyet yönetimine geçildi

- Saltanat ve Hilafet kaldırıldı

- Kapitülasyonlara son verildi

- Din ve devlet işleri birbirinden ayrıldı, laiklik ilkesi yerleştirildi

- Köylüye toprak, makina, tohumluk vb. dağıtıldı, tarım okulları, tohum ıslah istasyonları, örnek devlet tarım çiftlikleri kuruldu, Yüksek Ziraat Enstitüsü açıldı, Ziraat Bankası aracılığıyla köylüye kredi olanakları arttırıldı

- Anadolu'nun içlerini denizlere bağlayan yeni demiryolları yapıldı, yabancıların elindeki demiryolları bedelleri ödenerek kamulaştırıldı

- Duyun-u Umumiye'nin elindeki petrol, tuz, şeker, kibrit, tütün tekelleri devlet tekeli haline getirildi

- Üretim ve tüketim kooperatifleri kuruldu, kooperatifçilik teşvik edildi

- Dış ticaret devletleştirildi

- Ülkenin sanayileşmesi için KİT'ler kuruldu (Sümerbank, Etibank, TKİ, M.T.A. vb.)

- Özel sektör teşvik edildi

- Özellikle liman şehirlerindeki, azınlıklardan oluşan tüccarlara ağır vergiler getirildi

- 5 yıllık kalkınma planları yapıldı ve uygulandı

- Şeriat vergisi ÖŞÜR kaldırıldı

- Tekke ve tarikatlar kapatıldı

- Eğitim birliği temelinde eğitim parasız hale getirildi ve yaygınlaştınldı

- Halkın kültürel gelişimi ve örgütlenmesi için halk evleri kuruldu

- Köy aydınlanması ve toprak sorununu çözme amacıyla köy enstitüleri planlandı, ön uygulamaları yapıldı

-
Millet mektepleri açıldı, okuma-yazma seferberliği ülkenin her yanına yayıldı

- Fikir ve sanat eserlerini koruma yasası çıkarılarak, tarihsel ve kültürel değerler koruma altına alındı

- Medeni Kanun kabul edilerek vatandaşlık hakları yerleştirildi

- Yeni ticaret yasası çıkarıldı, çağdaş ticari kurumlar kuruldu

- Soyadı Yasası çıkarıldı

- Ulusal bankacılık geliştirildi, İş Bankası, Emlak Bankası kuruldu

- Türk Tarih ve Türk Dil kurumları kurularak, ulusal tarihe ve Türkçeye sahip çıkıldı

- Uluslararası takvim ve saat kabul edildi

- Kabotaj hakkı ulusallaştırıldı, yerli üretim gümrük korumasına alındı

- Arapça yazıdan vazgeçildi, latin alfabesi getirildi

- Toprak yasası çıkarılarak, aşiretlerin bir kısım arazileri kamulaştırıldı ve yoksul köylülere dağıtıldı

- Kılık kıyafet yasasıyla peçe, çarşaf, sarık, fes vb. kaldırıldı

- Ağırlık ve mesafe ölçüleri uluslararası standartlara getirildi, okka, dirhem,arşın vb. yerine kg., gr. metre vb. kabul edildi

- Enerji santralları, barajlar, şeker, çimento ve tekstil fabrikaları kuruldu

- Hafta tatili Cuma'dan Pazar'a alındı

- Ordu modernleştirildi

- Kadın hakları geliştirildi, seçme seçilme ve çalışma hakları getirildi

- Kültürel gelişme devlet desteğine alındı, Devlet Tiyatro, Bale ve Operası kuruldu

- Yeni üniversiteler açıldı

- Büyük adli reformlar yapıldı, seri mahkemeler kapatıldı, çağdaş hukuk kurumları getirildi, mecelle kaldırıdı

- Defin ve mezarlık işleyişi yeni ve çağdaş kurallara bağlandı

- Madenler devletleştirildi

- Ormanlar ve göller kamulaştırıldı ve korumaya alındı

- Gerici ve ayrılıkçı isyanlar bastırıldı

- Barışçı dış politika egemen kılındı, özellikle komşu ülkelerle dostça ilişkiler geliştirildi

- Duyun-u Umumiye borçları düzenli olarak ödendi

- Karşılıksız para basılmadan, denk bütçe her yıl gerçekleştirildi

- Halk sağlığı ve kitle sporu geliştirildi, hastaneler, hemşire okulları ve spor tesisleri yapıldı

- Türk tarihinin ilk nüfus sayımı yapıldı

- Toprak envanteri çıkarıldı, kadastro örgütü kuruldu

- Sivil havacılık geliştirildi, uçak sanayi yatırımlarına özel önem verildi

- İletişim yatırımları yapıldı, Radyo, Telgraf ve Telefon işletmeleri kuruldu, devlet posta örgütü yeniden yapılandırıldı.

...sıkı durun! Bunları yapanlar bizim dedelerimiz. Yani aynı topraklarda yetiştiğimiz, aynı sudan içtiğimiz, aynı tastan yemek yediğimiz insanlar. Pek değişen nedir?

Her 29 Ekim'de kutlamalar sırasında şu an disko müziği haline getirilmiş 10. Yıl Marşı kafama takılır.

Yıl 2009, biz hala 10. Yıl Marşını söylüyoruz. 

Galiba artık bir simge haline geldi. Ve kendim de bunu benimsemişim. 10. Yıl ile ilgili olduğu aklımıza gelmiyor. Ama "sadece bir marş" deyip geçmek de istemiyorum. Bu sabah çok mutlu oldum. Bu soruyu sadece ben sormuyormuşum meğerse! Gazeteyi okurken bu yazıyı gördüm.

Köşe dön marşı
Cumhuriyet’in 86. yılında kulakları ve yürekleri en çok şenlendiren yine 10. Yıl Marşı idi. Yine “Nasıl olur da bunca yıldır daha güzel bir marş bestelenemedi? Neden 20. 50. 75. 80. yılların marşı yok?”, gibi sorular düşünce ufuklarını sardı. Faruk Nafiz Çamlıbel ve Behçet Kemal Çağlar’ın sözlerini yazdığı Cemal Reşit Rey’in bestelediği bu heyecan dolu marşın bir benzeri neden geri kalan 76 yılda bestelenemedi?
Sorunun yanıtı nettir. Değerli müzik adamı Ahmet Say der ki:
“10. Yıl Marşı cumhuriyetin ilk 10 yılında kaydedilen muazzam başarıların coşku ve heyecanıyla yazılmıştı. Bugün hangi başarıların içindeyiz? Köşe dönmenin... Bunun da marşı yazılamaz... Çünkü bir müzik eseri içten gelerek bestelenir... Hangi bestecimiz köşe dönmenin alkışçısıdır ki, içinden böyle bir marş yazmak gelsin...”

Melih Aşık  Açık Pencere
30 Ekim 2009

...ve artık bu soruyu sormaktan vazgeçiyorum ve diyorum ki; keşke o ilk 10 yıl içinde yaşamış olsaydım ve görebilseydim bu ülkede ilerlemenin olduğunu ve tabi sonra da diyorum; iyi ki bu devirde yaşıyorum, çünkü önümüzde Atamızın koyduğu ve hala gerçekleştirilmeyi bekleyen hedefler var.

Saygılarımla.

Düzenleyen erdemkozan - 30.Ekim.2009 Saat 16:37
denizlerimizi koruyalım...Şimdi!
Yukarı Dön
terapist Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1803
  Alıntı terapist Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 31.Ekim.2009 Saat 00:22
Erdem sonradan farketsen de hayatına keşkeleri sokma... keşke kaçıştır... Denize atılacak çok deniz yıldızı var. Gel onları denizle buluşturalım, Herbirimiz bir denizyıldızı kurtarsa düğümü çözeriz... Sen iyi sandığın ve bildiğin şeyleri işlemekte herkesten daha çok kararlı olmak zorundasın

sevgiler
Yukarı Dön
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
  Alıntı Misafir Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 31.Ekim.2009 Saat 13:02

Tebrik ederim Erdem.Verdiğin emek için teşekkürler.Bir hukukçudan da böyle bir yazı beklenirdi zaten.Bu ülke için hiçbir zaman ümidimizi kaybetmeyeceğiz.Hem zaten atamız biliyordu bugün neler olacağını.Ne demişti bize :

Birinci vazifen Türk istiklalini,Türk Cumhuriyetini,İlelebet muhafaza ve müdaf etmektir.Bu temel senin en kıymetli hazinendir.İstikbalde dahi,seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek dahili ve harici bedhahların olacktır.Muhtaç olduğun kudret,damarlarındaki asil kanda mevcuttur.

Bizi bu hazineden mahrum etmek isteyen daha çok kişi çıkacak karşımıza.Ama biz vazgeçmeyeceğiz.
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu Sayfa 0,102 Saniyede Yüklendi.