Tiyatro yaşamın aynasıdır... Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası >1 - ATATÜRK >ATATÜRK
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli Forumİki Satırlık Telgraf

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
terapist Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1803
  Alıntı terapist Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: İki Satırlık Telgraf
    Gönderim Zamanı: 15.Ocak.2010 Saat 08:58
Mustafa filminde goremedigimiz, ama filimde genis yer tutan içki sofrasının yerine yeni nesillerin bilmesi gereken  bir hikayeyi paylaşıyorum.
Dr.A.Girgin

"İstanbul üniversitesi'nde öğrenci  olduğum sıralar, okul duvarında bir ilan gordum:
"Avrupa'ya talebe yollanacaktir. "
Allah  Allah, dedim! ülke yıkık dökük, her yer virane, Lozan yeni imzalanmis, bu durumda Avrupa'ya talebe... Lüks  gibi gelen bir sey...
Ama bir şansımı denemek istedim. 150 kisi  içinden 11 kişi seçilmişiz. Benim ismimin yanina Atatürk, "Berlin üniversitesi'ne gitsin." diye yazmış.
Vakit geldi, Sirkeci Garı'ndayim;ama  kafam cok karışık.
Gitsem mi, kalsam mı? Beni orada  unuturlar mı? Para yollarlar mı?
Tam gitmemeye karar  verdiğim, geri döndüğüm sırada bir posta muvezzii ismimi çağırdı.
"Mahmut Sadi!  Mahmut Sadi! Bir telgrafın  var."
"Benim" dedim.
Telgrafı açtım, aynen şunlar yazıyordu:
"Sizleri bir kıvılcım olarak yolluyorum, alevler olarak geri dönmelisiniz."
 İmza
 Mustafa Kemal
Okuyunca düşündüklerimden olağanüstü utandım. "Şimdi gel de gitme, git de calişma, dön de bu  ülke için canını verme" dedim."
"Düşünün 1923'te o kadar işinin arasında 11 öğrencinin nerde, ne zaman, ne hissettigini sezebilen, ona göre telgraf çeken bir liderin  önderliğinde bu ülke için can verilmez mi?"
Çok başarılı oldum. Ülkeme alev olarak döndüm. Önce İstanbul Üniversitesi Genel ve Beşeri Fizyoloji  Enstitüsü'nü kurdum.
Kürsü başkanı oldum. Daha  sonra ülkemin başbakanlığını yaptım.
Ben kim miyim?
Ben sadece iki satırlık bir telgrafın yarattıgı bilim adamı   Ord. Prof. Dr. Sadi Irmak'ım."

Teşekkürler Nilüfer

Düzenleyen terapist - 16.Ocak.2010 Saat 09:55
Yukarı Dön
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
  Alıntı Misafir Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15.Ocak.2010 Saat 10:38
Clap ne denilebilir ki daha
Yukarı Dön
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
  Alıntı Misafir Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15.Ocak.2010 Saat 12:35
ve işte bizim önderimiz... ClapClapClapClapClapClap
her geçen gün ülkemi , Mustafa Kemal'i daha da çok seviyorum...
Yukarı Dön
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
  Alıntı Misafir Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15.Ocak.2010 Saat 12:40
YENİLSEYDİK SORUMLU BEN OLACAKTIM

Bir aralık konu İstiklâl Savaşı'na geldi. Dikkat ettim, Binbaşılar dahil her komutanın hangi birliğe komuta ettiğini, nerede bulunduğunu, -bir gün önce olmuş gibi- hatırlıyordu. O savaş ki ara.
, gereç, personel kıtlığı bugün güç tasavvur edilirdi. Tümenlere binbaşılar, Kolordulara yarbaylar komuta ediyordu! Fakat, bu kadro canını dişine takmış bir ekipti. Var olmak ya da olmamak bu savaşın sonucuna bağlıydı. 30 Ağustos bu ruh haletinin eseriydi. Böyle bir dramı, hem yazarı, hem baş aktörünün ağzından dinlemek müstesna bir mutluluktu. O anılar Ata'yı coşturdukça coşturuyordu. Anlatmalarında abartma yoktu. Ama bu anlatış öylesine canlı, öylesine plastikti ki, hepimiz heyecandan heyecana sürükleniyorduk. Anlatışlarını şöyle bağladı:
- İşte büyük zafer böyle ortak bir eserdir. Şerefler de ortaktır.

Bu alçakgönüllülük şaheseriyle konunun kapanacağını tahmin ediyorduk. Bu arada Atatürk bir duraklama yaptı. Sonra içine dönük, adeta kendisiyle konuşur gibi ilave etti:
- Ama yenilseydik sorumluluk ortak olmayacak yalnız bana ait olacaktı.

Bu belagat karşısında gözyaşımı tutamadım. Tarihin, zaferleri kendine maleden, yenilgileri ise maiyetine yükleyen sahte kahramanlarını hatırladım.

Ord. Prof. Sadi IRMAK

Kaynak: Sadi Irmak, Ord Prof. - Atatürk'ten Anılar, 1978

Yukarı Dön
M.Yavrutürk Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 34
  Alıntı M.Yavrutürk Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15.Ocak.2010 Saat 15:35
Yanmış,yıkılmış bir ülke.Üstelik Osmanlı'nın borçları(ki saraylara,mefruşata hasılı görgüsüzlüğe harcanmıştır) ödenmektedir.Bir adam,kitabında "mazeret" yok,sadece çözümler var.Etrafında ona ayak uydurabilen gerçekten çok çok az insan.Gerçek  ve kalıcı kurtuluşun "insana yatırımda olduğunu" görüyor.Düşünüyor,uyguluyor,takip ediyor.Ve onun için sadece O,Gazi Mustafa Kemal Atatürk olabiliyor.
Yukarı Dön
terapist Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 1803
  Alıntı terapist Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15.Ocak.2010 Saat 18:56
Mehmet  Yavrutürk'ün de  belirttiği gerçek ve kalıcı kurtuluşun "insana yatırım" kavramı olduğu sarsılamaz bir gerçektir.
Milan sen insana yatırımın ciddi örneklerinden birisin.. Bir gün gücünü insana yatırıma harcayacak hale ve konuma gelmeni dört gözle bekliyor ve buna gönülden inanıyorum..
Yukarı Dön
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
  Alıntı Misafir Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15.Ocak.2010 Saat 21:14
İleriyi görebilmek her insana nasip olmayacak Allah tarafından ( Bence ) verilen bir armağan ve sorumluluktur. Böyle insanlar karşınıza pek fazla çıkmaz. Atamızın sözlerini  ( bu zaman da bile ) uygulayan insanlar daima başarıya ulaşmış ve ulaştırmıştır. Ulaşmış ve Ulaştırmış bir İnsanla, Babayla, Hocayla, Arkadaşla, Dostla, gerektiğinde Olabilecek herşeyi olan SEVGİLİ SİNAN HOCAM'la, ailesi ve yakınlarıyla tanışmaktan daima Onur ve Şeref duydum , duyacağım. Meşalemizle Biz buradayız, insana yatırım yapmaya devam edeceğiz.  
Yukarı Dön
smt-gnr Açılır Kutu Gör
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 143
  Alıntı smt-gnr Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11.Şubat.2010 Saat 23:34
 Bu güzel paylaşımlarınız için herkese teşekkür ediyorum. Ord. Prof. Dr. Sadi Irmak'ı bu zamana kadar tanımadığım için kendimi şansıs sayıyor, ama şimdide tanıdığım için şansı sayıyorum sizleri tanıdığım gibi :D teşekkürler.
    @@@@ baleva @@@@
        +smt-gnr+
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu Sayfa 0,109 Saniyede Yüklendi.