Tiyatro yaşamın aynasıdır... Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası >4- SİZE ÖZEL >R.Sinan AKBAŞAK Yazıları
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli ForumŞeker de yiyebilsinler...

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
terapist Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1803
  Alıntı terapist Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Şeker de yiyebilsinler...
    Gönderim Zamanı: 19.Ocak.2010 Saat 20:00

Şeker de yiyebilsinler...

Sinan%20Akbaşak

19 Ocak 2010, 18:57

Sinan Akbaşak

Bu günlerde zamanımın çoğu hastanelerde geçiyor. Kimi zaman insanın kafası karışsa da pek çok anda haline şükretmesi gerekiyor. Süreli bir tetkik yaptırmam gerekti., Yani uzunca bir süre oralarda kaldım,  Böylece bol insan izlenimi kaydetme olanağı buldum. İlginç… Neredeyse mükemmel denilebilecek bir altyapı kurulmuş olmasına ve her şeyin oldukça iyi yürümesine rağmen yinede insanlar hallerinden şikayet ediyorlar. Çok iyi bir randevu sistemi işlemeye başlamış, sıranızı saatinizi nerdeyse özel doktorunuz, Hastaneniz gibi siz belirliyorsunuz ama yine de mutsuzluk… Bu gelişime ayak uydurmakta zorluk çekiyoruz sanki… Sıramız ve saat kaçta alınacağımız belliyken yine de kapı üstündeki ekranı televizyon seyreder gibi seyredip kapının önünü kapatıyoruz… Sıraya rağmen aradan süzülmek gibi bazı fikirlerimiz de yok değil.. Yada bir “arka” bulmak… Bir tanıdık, Hemşeri, Konu komşu… İşimizi görsün diye . Peki buna ne gerek var?  Kimsenin yardımını olmaksızın işler yürüyor ya da biraz beklemeniz gerekiyorsa,  Sıramızı yani hakkımızı beklesek ne olur? Neden bu bencilliğimiz? Bizler neden yerleşik düzene uyamıyoruz? Bin küsur yıl geçti de intibak süremiz neden bu kadar uzun sürdü?

Peki detaylardaki insan manzaraları… görev gereği yapmanız gereken işleri yaparken neden bu kadar asık suratlısınız. Neden insanlara siz yerine sen diyorsunuz? Neden bu kadar kolay “git bekle”.., “sonra gel ” diyebiliyorsunuz..? Yoksa ben az önceki sorunun cevabına  mı gidiyorum? Hani şu neden bir hemşeri eş dost aradığımız sorusuna… Yok yok… Ben bu sorunun cevabını bilmek, bulmak istemiyorum. Ben neden koridorda durup geçenler çarpınca sinirlendiğimizi, Tekerlekli sandalyedeki hastanın geçemeyişine seyirci kalışımızı, Herhangi bir kimseye yardım etme isteğimizin kalmayışını sorgulamak istemiyorum… Soruların nereye gideceğini ve aslında maalesef tüm bu soruların cevaplarını bildiğimi, bildiğimizi biliyorum.

Ama laboratuarın önünde beklerken çocuk ağlamalarının çokluğuna dayanamadım, Oradan kaçmadım ama ağlayan çocuklarla birlikte benim de göz yaşlarım içime aktı.

Çocuklar ağlamasın istedim. Hasta olmasınlar., çürük binaların altında depremde ölmesinler, sömürülmesinler, okulları olsun ama bir sırada beş kişi oturmasınlar, Dereden geçmeden sıcak sınıflara gitsinler.. Öğretmenleri olsun onların…  Oyuncakları olsun. Oyun oynarken öğrensinler. Kitapları olsun renkli resimlerle süslenmiş… Yaşasınlar, yanakları kırmızı kırmızı olsun, Yüzlerinde gülücükler olsun,  gamzelensin minicik yanakları istedim… Onlara kimse yalan söylemesin istedim… Kan alınırken canı yanan bebeye üstelik yanında annesi de ağlarken “sus bakiim ne ayıp, hiç ağlanır mı?” diyebilen muhtemel çocuk büyütmüş ama ana olamamış Hatun kişiye “sus be… çocuk o,  bebecik o, canı yanıyor ağlar tabii” demek istedim. Hiç acımayacak yavrum bak ben de yaptırmıştım hiç acımadı yalanını söyleyen anneye de kızıp “Hanım acır acır, acımaz mı?”… Ama şimdiden bu konuda olsa bile yalanla tanıştırma diye bağırmak isterken aklıma küçük oğlumun bademcik ameliyatı geldi.

Küçüktü. sekiz yaşındaydı…  Ameliyat giysisini giyip de arabasına aldıklarında içimize akıttığımız… Yalan yalan resmen dışarıya bıraktığımız gözyaşları arasında sorduğu “Baba acıyacak mı?” sorusuna … Evet oğlum acıyacak, ama dayanabileceğin kadar inan bana… Bademciğini alacaklar… Bunun acımaması mümkün değil, ama dayanırsan acının gittikçe azaldığını göreceksin… Ve “inan bana senin yerine bu acıyı, hem de bin katını ben çekebilseydim çekerdim ama bu mümkün değil” diyerek gönderdim ameliyathaneye… Küçücük bir operasyon ama anne baba için o bekleyişin tarifini yapmak zor.. Çok şükür çıktı ve onbeş yirmi dakika sonra da ayılır gibi oldu… “Baba… acıyor” dediğinde, “biliyorum oğlum biliyorum acıdığını”…dedim de  “benim yüreğimde nasıl acıyor bir bilsen” diyemedim … birkaç dakika sonra dondurman gelecek, istediğin gibi çukulatalı… Ve geçen her saniye acın, ağrın azalacak… Bu senin acıyla mücadele sanatını öğrenişin ve dilerim ki bir daha yaşamazsın… demiştim. Sonra dondurması geldi, ağrısı azaldı ve bitti, Yalansız yaşanan acı anılara gönderildi. Akılda kalan; yan yatakta “Hani acımayacaktııı” diye babasını yumruklayan on yaşlarında bir kız çocuğu ve onun “ Bu ne biçim Babadur daa... Karı gibi ağlayi” diye bana şaşıran büyükannesi oldu.

Bunları düşündüm kan verme saatimi doldururken… Bir yandan çocuğunu susturmaya çalışıp bir yandan elinde telefon., muhtemelen babaya “kan verdik ama öğleden sonra vereceklermiş sonucu … şimdi vermiyolar napiim” diyen anneleri de gördüm,(Herkesin elinde telefon var ve herkes konuşuyor) Sarılıp, Koklayıp, yavrum diye onunla birlikte ağlayanları da… Hemen yanıma gelip oturan iki yaşlarındaki yavrularına birlikte sarılan anne babaya: “Aman çocuğum… çok sevin yavrunuzu, sarılın koklayın… o kadar çabuk büyüyorlar ki bir bakıyorsunuz dünyanın bir yerlerine gidivermişler”… demeyi atlamadım. Olsun… iyi olsunlar, sağlıklı olsunlar da nerede olurlarsa olsunlar. Elbette ki kendi düzenlerini kuracaklar… 

Ama çocuklar… Onları en basit konularda yalanlarla tanıştırmayalım. Çabalarımız hep onlar için deyip sevgisiz bırakmayalım. Gerçekleştiremediğimiz hayallerimizin uygulama alanı olarak görmeyelim. En iyi çocuğu ben yetiştireceğim, en iyi ,en  en iyilerin peşinden koşarken kişiliklerini etkilemeyelim. Biz önce çok sevelim, sonra iyilikler gelir zaten… Çocuklar… onlar ağlamasın … Şeker de yiyebilsinler…

Gülen çocuklara… Büyümüş çocuklara… İçindeki çocuğu büyütmemişlere… 

Çocuklarımı çok seviyorum… Sizin çocuklarınızı da seviyorum, Sizin sevdiğinizi de biliyorum.

R.Sinan Akbaşak

Sinan@tiyatroterapi.com

Yukarı Dön
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
  Alıntı Misafir Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19.Ocak.2010 Saat 20:34

ClapClapClap. Sizi tanıyan her insanın doğrudan şaşmayacağı, sevgiden yoksun kalmayacağı ve seveceği, umutlanıp başaracağı, düştüğünde kalkacağı, uğraştığında yapacağı, bildiğinde anlatacağı gibi, yaşamaktan ve öğrenmekten hiç bir zaman vazgeçmeyeceğini biliniz HOCAM. ClapClapClapClapClapClap. Ders olarak anlatılacak bir insansınız ve bu dersten her kez bir gün geçecek.ClapClapClap

Yukarı Dön
smt-gnr Açılır Kutu Gör
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 143
  Alıntı smt-gnr Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19.Ocak.2010 Saat 20:47
ClapClap  Bugün, çok yememe rağmen canım şeker çekti... Clap TEŞEKKÜRLER HOCAM!
    @@@@ baleva @@@@
        +smt-gnr+
Yukarı Dön
terapist Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 1803
  Alıntı terapist Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19.Ocak.2010 Saat 23:49
Size sayfalarda hep adını gördüğünüz yakınım Nilüfer 'in (Enönler) e postama verdiği yanıtı aktarıyorum.. S.Akbaşak

Cok guzel bir yazi daha.  Tesekkurler Sinan.  Ne kadar dogru soylemissin.  Bu yaziyi her yere yollamak lazim.  Butun gazetelerde yayinlamak lazim.
Yazinda belirttigin bademcik ameliyati ile ilgili ne kadar dogru soylemissin.  Cocuklara dogru soylenmeli.  Nedense hep yalan soylenir, onlarin guvenleri sarsilir.  Belki de akillarinca avutmaya calisirlar, veya korkmasinlar diye yalanlar soylenir ama verdikleri zarar cok daha beterdir.  Benim de boyle bir bademcik hikayem var.  Ne kadar guvenimin kirildigini ve kizdigimi anlatacagim.  Cocukken cok tekrarlayan anjinlerin sonunda komsumuzun cocugunun da ameliyat olmasi uzerine ve onlarin tavsiyesi uzerine annem ayni doktordan randevu almis.  Bana hic bir sey soylenmedi.  Doktora muayene olacaksin dendi.  Biz kalkip doktorun muayenehanesine gittik.  Yanimda annem, Nanam (teyzen), ve Raife Hanim (teyzenin Akbaba'dan hemsire-ebe arkadasi).  Ameliyat son derece ilkel sartlar altinda bir disci koltugu ve yan tarafa siralanmis bir takim kerpenteye benzer aletlerle donatilmis bir masa ve bas ucu lambasindan ibaret bos bir odada oldu.  Tabii bana bir sey soylenmedigi icin bu tantana niye diye dusunmekteydim.  Sonra doktor bogazima iki tarafa bir igne yapti.  Hemen bitecek, hic acimayacak filan derken ben durumu fark edip tepinmeye bagirip cagirmaya basladim.  Niye bana soylemediniz, niye benden sakladiniz diye cok ama cok kizdim.  Ellerimi, bacaklarimi tuttular ve doktor bademciklerimi makas gibi bir seyle aldi.  Buz yutturdu ve eve geldik.  Doktorun tavsiyesine gore sabaha kadar uyumamam ve surekli buz yutmam lazimmis.  Bunu yaptik ama gecenin bir saatinde ben yavas yavas bir halsizlik ve bayginliga benzer bir ic gecme haline girince Raife Hanim aman derhal doktora heber verelim diye firladi ve doktor apar topar geldi ve bademcigin kanama yaptigini fark etti.  Megerse bademcigi keserken damara dokunmus.  Kanama esnasinda ben epey kan kaybettigim icin bayilma haline gelmisim.  Akan kan da mideye gittigi icin fark edilmemisti.  Biraz daha gec kalinsaydi beni kaybedeceklerdi.  Doktor hemen bogazima tampon yapan bir alet tutturdu ve sabaha kadar uyutmayin dedi ve gitti.  Saatler zor gecti ve sabah nihayet oldu.  Annem dovundu durdu, ben ne yaptim, dogru durust bir yere goturmedim, tanimadigim doktora ameliyat ettirdim, az kaldi cocuk gidiyordu diye.  Ama asil ben cok bozulmustum neden bana soylenmedi diye.  Bana acikca makul sekilde soyleselerdi bu tepkiyi gostermiyecektim.  Tabii bunda teyzenin hic sucu yok.  Annem ona da aman sakin soylemeyelim, korkmasin demistir.  O da ne yapsin sesini cikarmamistir.  Benim de hikayem bu.  Cocuklara yanlis yapmamak lazim.  Onlarin guvenlerini sarsmamak lazim.  Yazin icin tekrar tesekkurler.    
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu Sayfa 0,094 Saniyede Yüklendi.