Tiyatro yaşamın aynasıdır... Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası >13- PAYLAŞMAK İSTERMİSİNİZ.. >Hangi oyunu izledim..
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli ForumDEVR-İ İSTANBUL

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
  Alıntı Misafir Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: DEVR-İ İSTANBUL
    Gönderim Zamanı: 04.Temmuz.2010 Saat 13:37
Devr-i İstanbul, insan yerleşiminin Paleolitik Çağ’a dayandığı bir şehrin, İstanbul’un öyküsünü anlatıyor.

Devr-i İstanbul’da, günümüze gelene dek İstanbul’un çeşitli bölgelerinde yaşamış olan insan topluluklarının hayatı; neredeyse son bir asra damgasını vurmuş İBB Şehir Tiyatroları’nın sahnelediği oyunlarda kullanılan özel ve özenli kostümler eşliğinde gözler önüne seriliyor. Bir zamanlar Muhsin Ertuğrul’un, Vasfi Rıza Zobu’nun, Hazım Körmükçü’nün, Bedia Muvahhit’in, Cahide Sonku’nun sahnede giydiği kostümler, şimdi adlarını saygıyla andığımız bu ustaların çıraklarının bedeninde yine sahne üzerinde yeniden tiyatro seyircisiyle buluşuyor.

Türkiye ve İstanbul tarihine yön veren önemli olayların kronolojik bir sırayla derlenerek, hafızalardan silinmeyen şarkılarla adeta emsalsiz bir kostüm ziyafetine dönüştüğü Devr-i İstanbul’da, İBB Şehir Tiyatroları’nın kalbi dev bir maket olarak sahne üzerinde kurulan “üçüncü köprü” üzerinde atıyor…

Oyunu 3 Temmuz 2010 günü Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde izledim. Oyun ücretsizdi. Tek perde ve 2 saat sürüyor. Bol müzikli, kadrosu çok zengin ve çok çok iyi, görsel şölen tadında bir DEVR-İ İSTANBUL gezisine çıkıyorsunuz hep beraber. Bir de konuk sanatçı var M.J. J. Sanırım bu sahne çok konuşulacak. Harika bir performanstı gerçekten. Değiştirilen kıyafet sayısı bildiğim kadarıyla 400. Ayrıca oyuncularla aramızda geçen muhabbetimizde çok güzeldi. ( Bu arada 2 perde olma ihtimali var oyunun, kulisten bilgi ) yani gidip de hani 1 perdeydi diye çıkışmayın bana J. Evet yalnız ben değil arkadaşlarım da vardı. Çok keyifli bir oyun ve gündü. Her bir oyuncunun performansı görülmeye değerdi. Ayrıca U. Arda AYDIN’ ı vatani görevini yerine getirip, yeniden izlemek ve muhabbet etmek başka bir keyifti.  

YAZAN – YÖNETEN : CAN DOĞAN

YARDIMCI YÖNETMEN : ÜMRAN İNCEOĞLU

YÖNETMEN YARDIMCILARI : SAMET HAFIZOĞLU, ÇAĞLAR POLAT, CANER BİLGİNER

MÜZİK DİREKTÖRÜ : MURAT BAVLİ

DRAMATURG : ÖZGE ÖKTEN

SAHNE TASARIMI : MEHMET EMİN KAPLAN

IŞIK TASARIMI : FATİH MEHMET HAROĞLU

KOREOGRAFİ : SENEM OLUZ

KOSTÜM UYGULAMA : ONUR UĞURLU

VİDEO ARAŞTIRMA – KURGU : FUNDA KÖSEOĞLU

OYUNCULAR

ASLI NARCI