Tiyatro yaşamın aynasıdır... Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası >4- SİZE ÖZEL >Köşe Yazıları
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli ForumEğitim mi Ceza mı?

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
terapist Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1803
  Alıntı terapist Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Eğitim mi Ceza mı?
    Gönderim Zamanı: 13.Eylül.2016 Saat 22:29

Eğitim mi Ceza mı?

İnsanların birlikte yaşaması bir takım kuralların uygulanmasını gerektirir…  Bu kurallar uygulanmadığı takdirde sorunlar ortaya çıkar, kargaşa başlar.

Genellikle söylenen söz; ‘aaabi, eğitim olcek…  eğ-i-tiiim’ deriz ama eğitimin, eğitilmenin tam karşısında dururuz; çünkü işimize gelen herşey demokratik hakkımız, işimize gelmeyenler ise ; bu bööle olmaz, napıyosun hemşerim, aah avrupa da olacak… gibi laflarla haklı çıkmanın keyfini yaşarız.

Halbuki, senin demokratik hakların benim demokratik haklarıma tecavüz etmeye başlayınca demokratik olmaktan çıkar taciz olur. Örneğin sizin müziğinizin sesi beni uyutmuyorsa, gecenin bilmem kaçında gelin geliyor diye davul zurna çalıyorsanız  demokratik hak değil insafsızlık ve görgüsüzlüktür..

Köpek beslemeyi sevebilirsiniz elbette… Ama köpeğinizi eğitmelisiniz. Sabaha kadar gelen geçene, ota .oka havlıyorsa; ‘Köpektir bu havlar’ lafı size kurtarmaz… Yaptığınız saygısızlıktır.

Yasaya göre;  sabah 08 ile akşam 19 arasında inşaat vs işlerinizi yapabilirsiniz. Gürültülü işlerinizi ise sabah 10  akşam 16  arasında yapmanız gerekir. Konu; Yaa iki çivi altı üstü… Kırk yılda bir ses çıkardık diye amma tantana ettiniz ya da daha kötüsü; sana ne lan… İstediğimi yaparım.  Sen kimsin… Git istediğin yere şikayet et…  Tarzında ilerliyorsa durum kötüdür. Çünkü hkkınız olduğu halde şikayet ederseniz ispiyoncu olur, şikayet ettiğiniz halde ilgilenen olmazsa.. ‘Noooldu koçum’ durumuna düşersiniz.

Pekiii çare nedir ya da nerededir? 
Hepinizin eğitim… eğitim dediğinizi duyar gibiyim. Geçin onu… Bu işin eğitimi  için önce istek gerekir. O bizde yoktur…  Hiç olmadı. Olmaz da... Varsayalım istek duyduk, niyet ettik … 30 yıl gerekir… O kadar ömrümüz yoktur.
Gerçekten hiç çare yok mudur?

Var yahu neden olmasın… Üretenlerden örnek alırız. Buradan aynı zamanda, medeni dediğimiz Avrupa insanı, bizim oralara gidip Avrupalı olan insanımız ülkesinde bütün kurallara uyarken nasıl oluyor da sınırı geçince tüm eğitimini, görgüsünü, nesi varsa kapıda bırakıyor… bunu da açıklamış oluruz.
Aslında ‘Çare’ kavramını açıklamak istiyorum da…  Utanıyorum…
Çare;  ‘Ceza’ dır.
Haydaaa… Bir eğitimcinin söylediğine bak diyorsunuz anladım. Eğer Ceza kelimesi size üzecekse yaptırım kelimesini kullanalım. Yaptırım deyince aklınıza dövmek, sövmek, işkence gelmesin… İstediğiniz kuralı koyun bu kuralın uygulamasını denetleyemediğiniz ve yaptırım uygulamadığınız sürece bir anlamı yoktur. … Çoğu yaptırımın karşılığı maddidir. Ancak bunun  sonucunda da; parası neyse veririm kırmızı ışıkta da geçerim mantığı gelişir.
 Peki bu nasıl çözülecek? Örneği çözüm üretenlerden alacaktık  ya… Ben  de Londra’dan vereceğim.

İlk kırmızı ışıkta geçişinizde 4 paund ödersiniz… İkincisine gelinceee…  O da 4 paunddur ancak bireysel olarak trafik işlem merkezine gitmek, sıraya girmek, neden kırmızı ışıkta geçtiğinizi açıklayan bir dilekçe vermek, sonrası psikolog ile görüşmek, sorununuz yoksa (sorunlu da çıkabilirsiniz)  müthiş kuyruğa girip cezanızı ödemek durumundasınızdır. Bu işlem size 4 paund  ve 4 saate malolur…
Sorarım size… Bu koşulda bir daha kırmızı ışıkta geçermisiniz? Bir minicik örnek daha... Parkedilecek alan dışı parkettiğinizde bölgesine göre 500 paunda kadar ceza ödemeniz gerekir… Araba çoğunlukla 7- 800 paund civarındadır ve vazgeçer aracınız bırakır gidersiniz.

Gece gürültü ederseniz, birinin evine dikkatlice bakarsanız, vs vs her konuda maddi ceza alırsınız. Kuralsız yaşamak, sizin bütün kazancınızı ceza olarak ödemeniz demektir.  Bu koşullarda kuralsız yaşaya,bilirmisiniz.

Pardon tüm ülkelerde, kraliçe başbakan, belediye başkanına gerekiyorsa ceza yazılır… ‘Sen benim kim olduğumu biliyor musun’ kavramı sadece  bizde vardır ve bu varken n’olur onu da bilemiyeceğim.

İyiliklerle…

R.Sinan AKBAŞAK

............

Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu Sayfa 0,103 Saniyede Yüklendi.