Tiyatro yaşamın aynasıdır... Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası >10 - HABERLER >Yaşamdan ...
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli Forumİnanılmaz bir yapı... Çin Seddi

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Mesaj
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Sinan Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici


Kayıt Tarihi: 22.Eylül.2008
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 98
  Alıntı Sinan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: İnanılmaz bir yapı... Çin Seddi
    Gönderim Zamanı: 30.Mart.2018 Saat 08:06
Clap


Akıl sınırlarını zorlayan bir yapı: Çin Seddi

 


Çin Seddi, insan eliyle yapılmış olan en uzun savunma hattı. Milattan önceki tarihlerde Çin İmparatorluğu tarafından yapılan ve bu duvarın o kadar ilkel sayılabilecek bir dönemde nasıl inşa edilebildiği ise tam bir muamma. Bu nedenle yapıyla ilgili hemen her konuda türü türlü efsane mevcut.

Dünyanın en uzun savunma duvarı olan bu görkemli yapının ismi konusunda dönem dönem değişikliklere gidilmiş. Bir dönem “Mor Hudut”, bir dönem de “Dünyanın Ejderhası” isimleri verilen bu uzun duvara 19. yüzyılın sonunda “Çin Seddi“, orijinal adıyla “Great Wall of China” ismi verilmiş.


 

Uçsuz Bucaksız Bir Duvar 

Uzunluğu 8850 km olan Çin Seddi'nin yapımına MÖ 221'de başlanmış ve MS 17. yüzyıla kadar değişen her Çin Hükümdarı seddi biraz daha uzatmış. O dönemde derebeylikler, topraklarını sınırlamak için dağ ve ırmak gibi doğal sınırların olmadığı yerlere yüksek duvarlar yaptırıyorlarmış. Bu mantıkla hareket eden Çinliler adeta ülkenin etrafını çevirmeye kalkışmışlar.


 

Duvarın yüksekliği yer yer değişmekle beraber ortalama 8.5 -12 metre arasında. Yüksek tepelere denk gelen kısımlarda ise yükseklik 2 metreye kadar düşebiliyor. Taban kalınlığı 7 metre, üst kalınlığı ise 6 metre civarında. Tabii bu kusursuz bir görüntü için değil savunma amacıyla inşa edilmiş bir duvar olduğundan her kısmında aynı ölçüleri koruduğunu söyleyemeyiz. Duvarın kalın olan kısımlarının üzerinde atlar ve arabalar gidebilmekte ve bu kalın kısımlar boyunca siperler ve okçu delikleri yer alıyor. Seddin fotoğraflarında gördüğümüz kaleler 200 metrede bir yerleştirilmiş olan gözetleme kulesi veya kalesi. Hatta duvar o kadar uzun ki üzerinde yer yer saray ve tapınaklar yer alıyor.


 

Dev Duvar Nasıl Örüldü?

Çin Seddi‘nin tamamının tuğlalardan oluştuğuna dair bir yanılsama var. Oysa ki yapımı yüzyıllar sürdüğünden bazı aşamalarda yapım teknikleri daha da gelişmiş ve bu durum seddin inşasına da yansımış. İlk dönemlerde yapılan bazı kısımlar çok zayıf, kuvvetsiz materyallerden yapılmış ve duvarın bu kısımları oldukça kısa. Ancak bunun bilincinde olan Çinliler bu zayıf duvarları saldırılardan korunmak için değil düşmanı yavaşlatmak amacıyla inşa etmişler.


Duvarın meşakkatli yapımı esnasında işleri kolaylaştırmak için icat yapmak zorunda bile kalmışlar. El arabası Çin Seddi'nin inşası sırasında Çinliler tarafından bulunmuş ve duvarın inşaatında kullanılmış. Günümüze kadar gelebilmiş dünyanın en eski yapılarından olan seddin sonu başı belli olmayan boyutlarından dolayı bakımının yapılmasında oldukça zorlanılıyormuş.


Duvarın Yapımında Kaç Kişi Çalıştı?

Yapımında çalışan kişi sayısıyla ilgili türlü spekülasyonlar bulunuyor. Tabii kesin bir sayıya ulaşmanın da mümkün olmadığını belirtmekte fayda var. Çin Seddi'ni ilk inşa ettirmeye başlayan İmparator Qin Şi Huang duvarın yapımı için 300 bin asker ve 500 bin sivil görevlendirmişti. Bu da o dönem 5 milyona yakın nüfusa sahip olan Çin'in tüm nüfusunun %20'si demek oluyor. Ardından bölgede kurulan Kuzey Vey devletinden de 1.8 milyon işçi duvar yapımında çalışmış. Daha sonra yerine gelen Sui Hanedanı ise 1 milyona yakın işçiyi daha duvar yapımı için görevlendirmiş.

 

Dünyanın 7 Harikasından Biri

Esas amacı Kuzey'den gelebilecek saldırılara karşı koruma sağlamak olan bu devasa yapının gizemi bir yana 7 ile ilgili de bir tılsımı var gibi görünüyor. 7 Temmuz 2007'de yani 07.07.07'de Çin Seddi dünyanın 7 harikasından biri olarak seçilmiş. Yapı savunma amacının dışında ayrıca sınır kontrolü ve gümrük düzenlemeleri için de kullanılmış.


Yılda yaklaşık 10 milyon ziyaretçi alan Çin Seddi'ni Çin tatili olan 1 Ekim'de ise yalnızca bir gün içinde 8 milyon kişi ziyaret etmiş. Türlü spor aktivitelerine de ev sahipliği yapan duvar popülaritesini asla kaybetmeyecek gibi görünüyor.

Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu Sayfa 0,072 Saniyede Yüklendi.