Tiyatro yaşamın aynasıdır... Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası >6 - TİYATRO >Çocuk Oyunları... Mini skeçler... Piyesler metinler...
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli ForumÇocuk Oyun Metinleri

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
terapist Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1803
  Alıntı terapist Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Çocuk Oyun Metinleri
    Gönderim Zamanı: 23.Ekim.2008 Saat 12:25
Tiyatro metinleri çok yer tuttuğundan sayfa için yük oluşturmakta; bunun için önerimiz..anasayfa daki oyun metinleri linklerine tıklamanız..
Bize ait çocuk oyunları için e posta ile talapte bulunun..gönderelim
Mevcut Çocuk Oyunlarımız
Barış Gezegeni.... Ülker Köksal....Oynamak için yazar izni gerekli
Sevgiyi Biz Başardık...Sinan Akbaşak
Dostluk Meydanı...Sinan Akbaşak
Akıllı Başlar Yarını Düşler (Uyarlama)..izni yok
Oyun Evi .....Sinan Akbaşak
Doğa ..... Sinan Akbaşak

Yukarı Dön
terapist Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1803
  Alıntı terapist Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11.Kasım.2011 Saat 16:41

BİR DENİZ MASALI

İSTAVRİT                                “Denizleri aş da gel kurbanın olam, kurtar beni buralardan ne olur!” (kapı çalınır.) Ah, sen misin Lüfer Teyze. Buyur, hoşgeldin..

LÜFER T.                                Evladım, tam yemek yapıyordum bir de baktım hiç midye kalmamış, bir kabuk midye rica edebilir miyim lütfen.

İSTAVRİT                                Ah teyzeciğim olsa da versem, günlerdir denizde midye bulunmuyor.

LÜFER T.                                Olanları da benim gözlerim görmüyor, yaşlandım diye herhalde burnumun ucunu göremiyorum.

İSTAVRİT                                (güler) Hayır teyzeciğim sen yaşlandın diye değil, deniz o kadar kirli ki ben de burnumun ucunu göremiyorum.

LÜFER T.                                Zaten yakında açlıktan öleceğim herhalde. Eskiden şöyle minik minik hamsiler vardı, tam ağzıma layık. Karadeniz’den gelirlerdi. Deniz kirliliğinden artık onları da göremiyorum.

İSTAVRİT                                Hayır teyzeciğim, onları artık buralara gelemeden insanlar avlanıyor.

LÜFER T                                 İnsanlar ne yapıyor o minicik şeyleri. Onların dişinin kovuğuna bile gitmez o hamsiler.

İSTAVRİT                                İnsanlar büyümelerini beklemeden avladıkları için hamsilerin nesli tükeniyor.

LÜFER T.                                Aman ne güzel, deli mi bu insanlar, hamsiler büyüyüp  yavrulamadan ölüyor. Bu insanlar kendilerini de düşünmüyorlar. Sonunda ortada yiyecek balık kalmayacak.

İSTAVRİT                                Amaaan bana ne bütün bunlardan, ben nasıl olsa gidiyorum artık. Herkes kendi başını çaresine baksın.

LÜFER T.                                Aaa, sahiden, sen çanta hazırlıyorsun, hayrola yolculuk nereye?

İSTAVRİT                                Temiz bir deniz bulmaya gidiyorum, zaten burada yaşamak için hiç bir sebep kalmadı.

LÜTFEN T.                              Ama sen buralarda doğdun, buraların kayasına, suyuna alışıksın, ne yaparsın uzak diyarlarda. Arkadaşlarını, aileni, komşularını özlemez misin?

İSTAVRİT                                Haklısın ama artık solungaçlarıma kadar geldi (eliyle boğazını gösterir) Yakında burada ne yüzecek su, ne de oksijen kalacak. Ben gidiyorum.

LÜTFEN T.                              Yolun açık olsun evladım, güle güle, bir yerlere yerleşirsen bize deniz-mail çek olur mu? (öpüşürler)

İSTAVRİT                                Merak etme teyzeciğim. Sen de bana yaz, Adresim:. hatta akşamları chat yapalım nikim isti...

LÜFER T.                                            Tamam ayol, beni de listene ekle. Benim nikim de "çıtır lüfer" Çıtırlüfer@okyanusmail.com

Sevgili eşyalarım        

Bütün hatıralarım         

Sizi çok özleyeceğim     

Sevgili komşularım.     

Sevgili Lüfer Teyze

Komşu Palamut Amca

Yan kayada oturan

İyi kalpli Eşkina

Daha bir sürü balık

Yaşarmış buralarda

Hepsi  terkedip gitmiş

Kimbilir nerelerde

Balıklarla doluymuş

Bir zamanlar Marmara

Yine tertemiz olsa

Düşmesem ben yollara

Kapı çalınır, gelen İstavritiye’nin arkadaşı Sazan (Sazi)’dir. İstavritiye kapıyı duymayınca, seslenir:

İSTAVRİT                                Ay yine biri geldi.. Kim o?

SAZAN                                    Benim, İstinaz evde misin?

İSTAVRİT                                (kapıya gider) Bu arkadaşım Sazan, çok saftır. Durun şuna bir şaka yapayım. Hayır evde değilim Sazi!

SAZAN                                    Iyi ben gideyim o zaman!

İSTAVRİT                                Ah Sazi,  dur gitme, evdeyim şaka yaptım, hoşgeldin.

SAZAN                                    Hoşbulduk.

İSTAVRİT                                Ben de toparlanıyordum. Gak bakalım senin için ayırdığım şeyleri beğenecek misin? 

SAZAN                                    Ay bunları burada mı bırakacaksın?

İSTAVRİT                                Evet, öyle. Ne yazık ki hepsini alamıyorum. Yeni bir yer buluncaya kadar, ne kadar dolaşacağımı bilmiyorum.

SAZAN                                    Keşke ben de seninle gelebilsem. Büyük cesaret doğrusu. Eşyaların için o kadar üzülme, yerleştiğin zaman birşeylerini istersen sana gönderirim.

İSTAVRİT                                Hepsi senin olsun, kullandıkça beni hatırlarsın. Al bak bakalım.

SAZAN                                    Çok güzel... Harika... Muhteşem...Çok teşekkür ederim, bunların hepsi çok güzel İstinaz seni çok özleyeceğiz.

İSTAVRİT                                Ben de sizi özleyeceğim. Ama artık, dayanamıyorum. Burası yaşanır gibi değil.

SAZAN                                    Haklısın ama ne yapalım, buralara alıştık bir kere. Yaşayıp gidiyoruz işte.

İSTAVRİT                                Hiç de öyle değil. Yaşayamıyoruz. Çoğumuz ya mazota bulaşarak, ya da oksijensizlikten ölüyoruz. Sen buna yaşamak mı diyorsun?

SAZAN                                    Elimizden bir şey gelmiyor işte. Ne yapalım?

İSTAVRİT                                Böyle yosun gibi amaçsız yaşayamazsın.

SAZAN                                    Gezip tozuyorum, eğleniyorum. Kafamı niye böyle şeylere yorayım.

İSTAVRİT                                Biraz önce “keşke ben de gelebilsem” demiyor muydun?

SAZAN                                    Gezmeyi kim istemez. Ne güzel yerler göreceksin kim bilir. 

İSTAVRİT                                Hayır, hayır,hayır! Ben Gezmeye gitmiyorum. Göç ediyorum, anladın mı, göç. Çok sevdiğim evimi, denizimi, arkadaşlarımı terketmek zorunda kalıyorum. Bu hiç de eğlenceli değil!

SAZAN                                    Kızma canım anladım. Kusura bakma! Hadi artık çok oyalanma, birazdan çocuklar gelir.

İSTAVRİT                                Hangi çocuklar?

SAZAN                                    Ay inanmıyorum! Unuttun mu. Bu akşam seni yolcu etmek için yemeğe çıkacaktık.

İSTAVRİT                                Tamamen unutmuşum. Ben gelmesem olmaz mı? Daha yapılacak çok işim var.

SAZAN                                    Olur mu hiç, yer ayırttık. Çok eğleneceğiz.

İSTAVRİT                                Siz gidin, benim yerime de eğlenin..     

SAZAN                                    Tamam, ay ben nereye gidiyorum.        Yapma. Bütün planlarım karaya vurdu. Bugün sana çok güzel sürprizler hazırlamıştık. Hadi, inat etme. Senin şerefine toplanıyoruz.

İSTAVRİT                                Peki tamam,

SAZAN                                    Hadi İsti, sen de bir duş al hazırlan da!

İSTAVRİT                                Bu Sazi yine denizde olduğumuzu unuttu. Aah,ne duşu Sazi? Zaten suyun içinde değil miyiz? O zaman yardım et de, yoksul balıklara gidecek şeyleri hazırlayalım.

SAZAN                                    Neden böyle şeylerle uğraşıyorsun? Bunların hepsi ya eskimiş ya da modası geçmiş, at gitsin.

İSTAVRİT                                Ama bunlara ihtiyacı olan ne kadar çok balık var biliyor musun, üstelik doğada hiç bir şeyin boşa gitmemesi gerekir.

SAZAN                                    Hıh, kim ne yapsın ki bunları, hepsini modası geçmiş.

İSTAVRİT                                Senin için eski olan

İşine yaramaz olan

Belki başka bir için

Çok değerli olabilir

Artık giyilmeyen kazak,

Belki eskimiş bir yatak

Kenarı çatlamış tabak

Başka işe yarabilir.

Plastikler, cam şişeler

Kağıtlar ve gazeteler

Hatta kumaşlar bile

Yeniden kullanılabilir.

Bir şeyi üretmek çok zor,

Atmak ise çok kolaydır

Unutma ki herşey bir gün

Bir işe yaramalıdır.

Kapı çalınır Sazan (Sazi)’nin erkek arkadaşı, dişi dil ve erkek dil ve yanlarında İstinaz’ın tanımadığı bir başka istavrit vardır. Rengarenk parti kostümleri ve aksesuarlarıyla gelmişlerdir. Diller biraz garip ve sakar bir çifttir. Kostümler ve aksesuarlar deniz dibine ait parçalardan oluşmuştur. İstinaz şaşırmıştır.

DİLCAN ve DİLYA                    Sürpriiiiiz! Hiçbir yere gitmiyoruz! Parti burada.

İSTAVRİT                                Ama evde hiç bir şey yok.

DİLCAN                                   Derdettiği şeye bak. Kolay!

DİLYA                                      Hatta sana bir arkadaş bile getirdik. Huzurlarınızda İstican... İstican.

İSTİCAN                                  Merhaba.

SAZAN                                    Ben de Sazi.

İSTAVRİT                                Merhaba. Seni daha önce görmüş müydüm?

DİLYA                                      İstican bizden bir kaç sınıf büyüktü ama çok iyi bir öğrenciydi. Hatta balık değişim programıyla Akdeniz’e gitmişti.

İSTAVRİT                                Sen okulun basket takımında değil miydin? Bir dakika bekle sana bir sürprizim var. (dalar)

SAZAN                                    İsti! İsti! Ne oldu?

İSTAVRİT                                Pardon dalmışım.

İSTİCAN                                  Evet iyi hatırladın.

DİLCAN                                   Bu önemli gün için çok özel şeyler aldık. Hele manav kısmını bir görseniz çeşit çeşit yosun var. Çin salata yosunları, çikita yosunlar, renk renk çeşit çeşit.

DİLYA                                      Evet  çok kabuk harcadık .... (Dil patavatsızlığından ötürü onu dürter.)

DİLCAN                                   ...... ama değdi doğrusu.

İSTİ                                         Bu kadar masrafa ne gerek vardı.

DİLCAN                                   Olsun canım, harcanan kabuk olsun.

İSTİ                                         Aaa, bunlar da ne böyle?

İSTİCAN                                  Bu balık konservesi, insanlar tarafından yapılmış. Geçen gün yatlarıyla gezmeye çıkan insanlar, koca bir koliyi denize düşürdüler ama farkına varmadılar.

İSTİ                                         Aaa bunlar Ton balığı!

İSTİCAN                                  Evet neden şaşırdın?

İSTİ                                         Düşünsene bir istavrit olarak bir gün Ton Balığı yiyeceğim hayatta aklıma gelmezdi. Çok ünlü bir şarkıcı olan büyük amcam İstavrit Tatlısu"yu bir ton balığı yutmuştu. Şimdi de ben ton balığını yutuyorum... Küçük balık büyük balığı yutar! Hooop!

SAZAN                                    Ah" Ah! İstavrit Tatlısu ne muhteşem bir şarkıcıydı...

DİLYA                                      Hele o Akdeniz Akşamları! Hele o Akdeniz Akşamları!

BARBUNCAN                          Akdeniz Akşamları.....

SAZAN                                    Peki ama neden balıkları böyle kutulara koymuşlar?

İSTİCAN                                  Biz denizde yaşıyoruz ve istediğimiz her zaman yiyecek küçük balıklar bulabiliriz. Ama bütün insanlar tek tek balığa çıkamazlar.

DİLYA                                      Balık yemesinler!

İSTİCAN                                  Balık insanlar için çok önemli bir besin maddesidir. Çocukların büyüyüp gelişebilmesi için balık yemesi gerekir. Hem balıkta, kalsiyum, fosfor gibi çok yararlı minareller bulunur.

SAZAN                                    Yaaa, çok güzel de....... ben hiç birşey anlamadım.

İSTİCAN                                  Yani insanlar, en korktukları hastalıklardan, damar tıkanıklığı ve kalp krizi gibi şeylerden  balık yiyerek korunabiliyorlar.

İSTİ                                         O halde biz insanlar için ilaç gibiyiz desene.

İSTİCAN                                  Tam üstüne bastın, kuyruğunu kaldır

DENİZ                                     Doğrusunu istersen insanların balık kadar aklı yok. Denizin kendileri için ne kadar önemli olduğunu biliyorlar ama yine de denizleri kirletmeye devam ediyorlar. Çocuklarına Deniz adını koyan insanlar var. Merak ediyorum çocuklar büyüyünce “Anne baba neden bu kirli şeyin adını verdiniz bana?" derlerse onlara ne cevap verecekler?

İSTİ                                         Ben de zaten bu kirliliğe dayanamadığım için buradan gitmeye karar verdim.

İSTİCAN                                  Gitmek çözüm değil ki. İnsanları uyarmamız gerek. Sana bir teklifim var. Ben de bir araştırma gezisine çıkmak istiyorum. Bütün dünyayı gezip çevre kirliliğine karşı balıklar ve insanlar neler yapıyor onu araştıracağım.

İSTİ                                         Harika! artık kendimi daha iyi hissediyorum. Günlerdir yüzgeçlerime çöken ağırlıktan bir anda kurtuluverdim. Bugüne kadar nerelerdeydin?

DİLYA                                      Harika! önümüzdeki günlerde ne yapacağın belli olduğuna göre artık konuşmayı kessek de biraz eğlensek. Çok canım sıkıldı.

DİLCAN                                   Evet hadi artık dansedelim.

(Rock’n Roll Dans)

2.perde

İlk olarak Fransa’da bir Eyfel kulesi görülür, Kan kan balıkları onları karşılar.

(KAN KAN DANSI)

KANKAN1                                Bonjur.

KANKAN                                  Merhaba.

İSTİ                                         Ay ne hoş burayı çok sevdim, balıkları da çok arkadaş canlısı  görünüyor.

KANKAN 1                               Hoşgeldiniz yabancısınız galiba?

İSTİ                                         Evet.

İSTİCAN                                  Biraz buraları tanımak istiyoruz,

İSTAVRİT                                Nereleri görmemizi önerirsiniz?

KANKAN2                                Gezilip görülecek çok yerimiz var.

KANKAN1                                Müzelerimiz ve yemeklerimiz çok ünlüdür.

KANKAN2                                Evet, o kadar güzel yerlerimiz var ki burada aylarca kalsanız yetmez. (Bir sürü, ya da bir tane abartılı büyüklükte gezi kitabı verir)

İSTİ                                         Ay teşekkür ederiz.

İSTİCAN                                  (Kitaba bakar) Ne güzel

İSTAVRİT                                Böyle bir yerde yaşadığınız için ne kadar şanslısınız.

İSTİCAN                                  Nereden başlasak acaba?

KANKAN1                                Bilmem ben bu müzelerin hiçbirine  gitmedim.

KANKAN2                                Ama bu broşürlerde bilgi bulabilirsiniz..

İSTİCAN                                  Hem burada yaşıyorsunuz hem de hiç bir müzeye gitmediniz öyle mi?

KANKAN1                                Bir türlü zaman bulamıyoruz.

KANKAN2                                Aman canım, nasıl olsa bir gün gideriz.

İSTİ                                         Tatillerde hafta sonlarında ne yapıyorsunuz?

KANKAN1                                Hafta sonlarında arkadaşlarla buluşur eğleniriz.

KANKAN2                                Uzun tatillerde de başka ülkelere gideriz.

İSTİCAN                                  Ve oralardaki müzeleri gezersiniz.

KANKAN2                                Ve oradaki müzeleri gezeriz. (İsti ve İstican gülerler)

İSTİ                                         Haklısınız buradaki müzeleri gezmek için hiç vaktiniz kalmıyor.

İSTİCAN                                  Hem nasıl olsa onlar burada duruyor, bir gün gidersiniz.

İSTAVRİT                                Olmazsa çocuklarınız ya da torunlarınız gider.

KANKANLAR                           Siz bizimle dalga mı geçiyorsunuz?

İSTİCAN                                  Yoo, bizim oralarda da daha Midyekapı Müzesini, Suyabatan Sarayını ya da Sultan Palamut Camii’ni gezmeyen o kadar çok alık var ki.

İSTİ                                         Balık!

İSTİCAN                                  Ben ne dedim?

İSTİ                                         Bence bir balık dünyayı tanımaya kendi çevresinden, kendi tarihinden başlamalıdır.

KANKAN1                                Haklısın galiba!

KANKAN2                                Haklılar mı?

KANKAN1                                Hadi gel biz de  onlara gidelim.

KANKAN2                                Olur.

Her ülkenin tarihi

Birbirinden ilginçtir

Tarihin belgeleri

Müzelerde gizlidir

Heykeller ve  resimler

Bir ülkenin gururu

Sanat eserlerini

Müzelerde sergiler

Sokaklarda yürürken

Yolda eski eserler

Binalarında bile

Bir sürü güzellikler

Asıl önemli olan

Bütün bunları görmek

Yeni yeni şeyleri

Tanıyarak öğrenmek

Burada bir saray var

İşte şurda bir müze

Biraz duralım artık

Yorulduk geze geze

İSTİ                                         Ah çok yoruldum. Gerçekten ne kadar çok görülecek yer varmış, buraya mı yerleşsem acaba?

KANKAN2                                Ah tabii bizim, ülkemiz dünyanın en modern en gelişmiş ülkesidir.

İSTİCAN                                  Burada deniz kirliliği ne durumda acaba?

KANKAN1                                Ah hiç sormayın, burası Akdeniz’in en kirli kıyılarından biridir.

KANKAN2                                Çünkü bütün büyük fabrikalar bizde.

KANKAN1                                Bütün Avrupa’da fabrika atıkları nehirlerden Akdeniz’e akıyor.

KANKAN2                                Ne yapalım?

KANKAN1                                Ne demek ne yapalım?Ama İnsanların çevreci örgütleri buna karşı savaşıyor.Yokse hepimiz yok olup gideriz.

KANKAN2                                Geçen gün tatlısu kuzenimden deniz-mail geldi. Eskiden şehirlerdeki nehirlere yaklaşamazken şimdi büyük şehirlere bile gidebiliyorlarmış.

KANKAN2                                Hatta insanlar onları görünce televizyonda haber yapıp, balıklar geri döndü diye seviniyorlarmış.

İSTİ                                         Demek ki balıkların yok olmasına  insanlar  da üzülüyor.

KANKAN2                                Sizin ülkenizi bilemem ama bizim burada çevre vi deniz kirliliği aşağı yukarı yüz sene önce başlamış.

KANKAN1                                İnsanlar, fabrikalar, elektrik santralları kurarken çevreyi hiç düşünmemişler. Doğanın kendi kendini temizleyeceğini sanıyorlar.Ama o kadar hızlı kirletiyorlar ki doğa temizlemekte onların hızına yetişemiyor.

İSTİCAN                                  Ayrıca artık doğada yokolmayan yapay maddeler üretiyorlar.

KANKAN2                                Evet denizlerin dibi şu pet şişelerle doldu.

KANKAN1                                Bu şişeler  o kadar dayanıklı ki hiç çürümüyor.

KANKAN2                                Zaten onun için yapılmışlar.

İSTİ                                         Ama denizlere atılmak için yapılmamışlar herhalde. Yanımıza alalım da çöpe atarız.

KANKAN2                                Bu kirlilikten bütün hayvanlar ve bitkiler zarar görüyor.

KANKAN1                                Sıra insanlara gelince akılları başlarına geldi ama geç kaldılar.

KANKAN 2                               Bazı fabrikalar çevreye dikkat etmeye çalışıyorlar.

İSTİCAN                                  Ama çevre kirliliği ile savaşmak bir sürü insanın işine gelmiyor.

İSTİ                                         Nasıl olur, deli mi bunlar?

İSTİCAN                                  Deli değiller, ama arıtma tesisi için para harcamak istemiyorlar.

İSTİ                                         Ama ya denizler, balıklar, balık yumurtaları?

KANKAN1                                İnsanlar kendi çocuklarını bile düşünmüyor balıkları mı düşünecekler.

İSTİ                                         Ama bu çok acı, ben bunlar oluyor diye kendi denizimden kaçtım.

İSTİCAN                                  Burada da durum pek farklı değil işte... Lütfen gidelim  buradan.

İSTİCAN                                  Peki. Hoşçakalın.

İSTİ                                         Size iyi şanslar.

KANKAN1                                Güle güle. Bu sorunlara çözüm bulursanız, bize de denizmail çekin! Biz de buralarda birşeyler yapalım.

(Fon perdesi değişir. Şimdi Amerika’da kovboy ve Kızılderili balıkların dansını görürüz.)

KOVBOY                                 Hi! 

KOVBOY                                 Where do you come from?

İSTİ                                         Efendim?

KOVBOY                                 Nereden geliyorsunuz?

İSTİ                                         Ay bu Türkçe biliyor!

KIZILDERİLİ                            No türkçe bilmek!

İSTİ                                         Eee, nasıl konuşmak?

KIZILDERİLİ                            Filmlerde öyle olmak.

KIZILDERİLİ                            Herkes aynı dili konuşmak.

KIZILDERİLİ                            Şakır Şakır...

İSTİ                                         Oh yeah!

KOVBOY                                 Sen de İngilizceyi çözdün galiba...

İSTİ                                         Mecburen, mecburiyetten!

KIZILDERİLİ                            Ugh!

İSTİ                                         Merhaba biz Akdeniz’den geliyoruz. Oradaki çevre kirliliğiyle başa çıkamayınca okyanusa çıkalım dedik.

İSTİCAN                                  Çok uzun bir yoldu. Neyse ki bir balinayla karşılaştık da onun akıntısından yararlanarak daha hızlı geldik.

İSTİ                                         Evet, ama nedense kıtaya yaklaşınca birden bire bizi terketti.

İSTİCAN                                  Hatta o kadar hızlı gitti ki doğru dürüst vedalaşamadık bile.

AMERİKALILAR                       Hı?

İSTİCAN                                  Yani Ughlaşamadık bile.

İSTİ                                         Neden böyle davrandı anlayamadık. Onu kızdıracak bir şey mi yaptık acaba.

KOVBOY                                 Sanmam. Herhalde balina avcılarına görünmemek için kaçmıştır.

İSTİ                                         Balina avcıları mı? İnsanlar balinaları da mı yiyor? Onlar balık değil ki, memeli hayvan. Üstelik etleri de çok yağlıdır.

KIZILDERİLİ                            Evet öyle.

KIZILDERİLİ                            Zaten insanlar, o yağları yüzünden balinaları avlıyor.

KIZILDERİLİ                            O yağlarla güzellik malzemeleri, falan üretiyorlar.

KIZILDERİLİ                            Eskiden balina yağına gerçekten ihtiyaçları vardı. Oysa şimdi balina yağı yerine kullanabilecekleri bir sürü yapay madde var.

KOVBOY                                 Balina avında kullandıkları gemiler de çok gelişti.

KOVBOY                                 Artık  balinalar ve insanlar eşit şartlarda değil.

KOVBOY                                 Eskiden sadece yaşlı ya da yaralı, balinaları yakalarlardı. Oysa şimdi en genç balinaları bile kolayca avlıyorlar.

İSTİ                                         Peki kimse onlara engel olmuyor mu?

KIZILDERİLİ                            Bazı ülkeler balina avını yasakladı, ama hala balina avına izin veren  var.

İSTİCAN                                  Ama balinalar yaşam zincirinin parçası. Onlar yok olursa denizlerde yaşam biter. İnsanlar da bu dünyada yaşayamaz bunu bilmiyorlar mı? Neden bu katliamı yapıyorlar?

KOVBOY                                 İnsanlar katilam yapma konusunda uzmanlar. Onlar anlamsız savaşlarla birbirlerini de öldürüyorlar.

KOVBOY                                 Biz balıklar kadar akılları yok.

KIZILDERİLİ                            Doğru, biz yerli balıklar sonradan buraya gelen kovboy balıklarla tatlı tatlı geçinip gidiyoruz.

KOVBOY                                 Ama insanlar ne yazık ki bizim kadar barışsever değiller. Topraklarını alabilmek için kızılderililerle  savaştılar.

İSTİ                                         Bu korkunç, bu insanlar neden denizlere ve deniz canlılarına önem vermiyorlar diyordum. Oysa onlar kendi hayatlarına bile değer vermiyorlarmış.

İSTİCAN                                  Ne yazık ki öyle görünüyor. Ne dersin İsti, burası hoşuna gitti mi?

İSTİ                                         Hayır, balinaları öldürmeye devam ederlerse burayı da küçük canlılar saracak. Ayrıca sebepsiz yere katliamlar yapılan bir yerde can güvenliğim olamaz. Aramaya devam edeceğim.

KOVBOY                                 Burada kalmamana üzüldüm. Umarım istediğin gibi bir yer bulursun.

KIZILDERİLİ                            Gittiğin yerden bize de bir deniz-mail gönder.

İSTİ                                         Tamam hoşçakalın. Kendinize dikkat edin.

KOVBOY VE KIZILDERİLİ        Siz de. Güle güle. Yolunuz açık olsun.

(Olay Hawai'de geçer, iki Hawaili İstinaz'la İstican'a çiçekten bir kolye takarlar...

HAWAI 1                                 Merhaba!

İSTİCAN                                  Merhaba, yarışma programı mı var?

HAWAI                                    Ne yarışması?

İSTAVRİT                                Hostes  kızları görünce birden kendini Mehmet Ali Erbil sandın galiba !

İSTİCAN                                  Yok canım, yanlış anladın.

İSTAVRİT                                Canın yarışma istiyorsa Kalkan Kaşık'ın Kim Beşyüz Kabuk İster programına katılsaydın. Bilgilerin boşa gitmezdi.

HAWAI                                    Aa, yoksa siz televizyoncu musunuz? Biri bizi mi gözetliyor?

HAWAI                                    Nereye bakacağız, kameralar nerede, çantada mı?

HAWAI                                    (çantalara bakarak) Anneme, babama, taşlıtarladaki amcama, mercandaki teyzeme, sevgiler. Bir de okul arkadaşlarıma ....

İSTAVRİT                                Ay ne oldu bana. Oysa burası ne kadar güzel bir yere benziyordu.

HAWAI 2                                 Maalesef insanlar da öyle düşünüyor...

İSTİCAN                                  Maalesef mi?

HAWAI 3                                 Evet... Çünkü buranın çok güzel olduğunu düşünen insanlar buraya akın ediyorlar.

İSTAVRİT                                İyi ya işte, güzel bir yerden yararlanıyorlar, bunda ne kötülük var ki?

HAWAI 4                                 Daha ne olsun, küçücük bir adaya bunca insan, bunca balık nasıl sığsın ki?

İSTİCAN                                  Doğru söylüyorsun... Bizim ülkemizin üç tarafı denizle çevrili. Ama herkes Bodrum diye bir yer var, oraya gitmek istiyor...

HAWAI 5                                 Burada da öyle, bir sürü güzel kıyı, güzel ada varken herkes buraya geliyor...

HAWAI 6                                 Kumsallarda adım atacak yer yok...

HAWAI 1                                 Eğlence yerlerinde yürümek mümkün değil...

İSTAVRİT                                Siz neler söylüyorsunuz? Biz ülkemize turist gelsin diye çırpınıyoruz, siz gelmesin diye...

HAWAI 2                                 Hayır... Gelsinler... Ama bu kadar çok insan gelince çevreye çok zarar veriyorlar...

HAWAI 3                                 Bu kadar büyük kalabalığın çöpünü temizlemek mümkün değil...

HAWAI 4                                 Hem bu hızla giderse yakında buraları kirlilikten yaşanmaz hale gelecek...

İSTİCAN                                  Her yerin başka sorunu var yani?

HAWAI 5                                 Siz neden geldiniz?

İSTAVRİT                                Ben yerleşecek bir yer arıyordum da...

HAWAI 6                                 Buraya yerleşmeyi düşünmüyorsun değil mi

HAWAİLİLER                           Değil mi?

İSTAVRİT                                Değil...

HAWAILİLER                           Bizim kalabalığımız bize yeter...

İSTAVRİT                                Bu durumda İstican'la İstinaz gider...

HAWAİ 1                                 (İstican'a) Sen gitmeseydin...

Yeniden fon perdesi değişir ve bir güney Asya ülkesinde olduğumuzu anlarız. Balıklar tül dansı yapar.

İSTİ                                         Ay ne güzel dans, ne güzel renkler. Ben burayı çok sevdim. Belki de burası aradığım yerdir.

ÇEKİKGÖZ                              Merhaba arkadaşlar.

JAPONE                                  Hoşgeldiniz turist misiniz, yoksa ticaret yapmaya mı geldiniz?

İSTİ                                         İkisi de değil, bir araştırma yapıyoruz.

ÇEKİKGÖZ                              Aaa ne ilginç. Ne araştırması.

İSTİCAN                                  İsti kendine yerleşecek bir yer arıyor, ben de suların kirlenmesiyle ilgili bir araştırma yapıyorum.

JAPONE                                  Aslında daha kuzeye giderseniz fabrika atıklarıyla kirlenen suları görebilirsiniz.

ÇEKİKGÖZ                              Ama buralarda hiç fabrika yok onun için kimyasal atık bulamazsınız.

İSTİ                                         Peki ya avcılar? Büyük küçük demeden bütün balıkları avlıyorlar mı, düşüncesizce balık katliamı yapılıyor mu?

JAPONE                                  Hayır burada sadece küçük balıkçı köyleri var, onlar da ağlarla avcılık yaparlar.

İSTİ                                         Ne kadar güzel, hep uzak doğunun bir cennet kadar güzel olduğunu söylerlerdi. Galiba yaşayacağım yeri buldum.

İSTİCAN                                  Emin misin İsti. Burası çok uzak, adı üstünde Uzakdoğu ilerde bir aile sahibi olursan çocukların akrabalarıyla belki de hiç tanışamayacaklar.

ÇEKİKGÖZ                              Tabii çocukların olursa.

İSTİ                                         O ne demek? Neden olmasın?

JAPON                                    Bu bölgenin kıyılarında eskiden çok güzel tropikal ormanlar vardı.

ÇEKİKGÖZ                              Denize tertemiz süzülmüş sular gelirdi.

ÇEÇİKGÖZ                              Ama insanlar bu ormanlardaki ağaçları kesmeye başladı.

İSTİ                                         İyi de bundan bize ne?

JAPON                                    Bize ne olur mu? Ağaçlar olmayınca erozyon oluyor.

İSTAVRİT                                Erozyon mu?

ÇEÇİKGÖZ                              Evet! Toprak akıp sulara karışıyor.

JAPONE                                  Bu da kıyıdaki toprak tabakasının yok olmasına yol açıyor.

İSTİCAN                                  Peki ama bunun İsti’nin yavrularıyla ne ilgisi var?

JAPON                                    Topraklar aktıkça kıyılara bırakılan yumurtalara zarar veriyor, üstlerini kapatıyor. Onun için pek çok balık türü yokolma tehlikesiyle karşı karşıya.

İSTİ                                         Ne kadar korkunç, oysa herşey ne kadar mükemmel görünüyordu?

İSTİCAN                                  Bu insanlar nereye gitse doğanın dengesini bozuyor galiba.

İSTİ                                         İyi ama bütün dünyada insanlar var.

ÇEKİKGÖZ                              Bildiğim kadarıyla insanlar sadece Antartika kıtasına yerleşmemiş.

JAPONE                                  Orada sadece çevreci örgütlerin araştırma ekipleri varmış.

İSTİ                                         O halde hep beraber oraya gidelim.

İSTİCAN                                  İsti unuttun mu Antartika Güney Kutbunda.

İSTAVRİT                                            Eee, ne olmuş Güney Kutbundaysa?

İSTİCAN                                  Orası çok soğuktur.

JAPONE                                  Hem de nasıl.

İSTİ                                         Aaa doğru. Tamamen unutmuşum.ç

ÇEKİKGÖZ                              Sizi bilmem ama biz sıcak su balıklarıyız. O kadar soğuk sulara gidemeyiz. İstediğiniz gibi bir yer bulursanız bize de deniz maille haber verin olur mu? Hoşçakalın.

İSTAVRİT VE İSTİCAN            Hoşçakalın.

İSTAVRİT                                            Yeniden okula gidersem  coğrafyaya daha çok çalışacağım.

İSTİCAN                                  Belki de dönersin.

İSTAVRİT                                Neden?

İSTİCAN                                  Hatırlıyor musun? Yola çıkarken sana ne demiştim?

İSTAVRİT                                “Beraber gezelim, sen kalacak bir yer ararsın ben de araştırma yaparım demiştin”

İSTİCAN                                  Daha sonra?

İSTAVRİT                                Aaa tabii, “Bir yer bulamazsan geri dönüp bizimle beraber çalışırsın” da demiştin.

İSTİCAN                                  İstediğin gibi bir yer buldun mu?

İSTAVRİT                                Hayır bulamadım.

İSTİCAN                                  Peki ne yapacaksın?

İSTİ                                         Bilmiyorum, ailemi, arkadaşlarımı da çok özledim. Tamam dönüyorum.

İSTİCAN                                  Eee ne demişler “Balığın dönüp dolaşıp geleceği yer balıkçı dükkanıdır”

Yeniden Marmara’dayız. Bütün balıklar arkaları dönük bir halde İsti’nin kürsüden anlattıklarını dinlemektedir.

İSTİCAN                                  İşte durum böyle arkadaşlar. Anlattığım gibi dünyanın her tarafında çevre kirliliği yaşanıyor ve bütün canlılar bundan zarar görüyor.

İSTAVRİT                                            Bu kirliliğin nedeni insanlar. Sadece Çevreciler adı verilen çok küçük bir grup insan bu zararların farkında. Onlara destek olmalıyız.

İSTİCAN                                              Pek çok insan çevreyi kirletmeyi sadece sokağa Çöp atmak zannediyor.

İSTAVRİT                                            Ağaçları dikmek, yeni ağaçlar kesilmesin diye eski kağıtları yeniden değerlendirmek, şişeleri kutuları toplama kumbaralarına atmak, deterjan yerine sabun tozu kullanmak ve bunun gibi daha pek çok şeyin çevre için önemini bilmiyorlar.

İSTİCAN                                  İnsanlara bu dünyada diğer canlılar yok olursa insanların da yaşama şansı olmadığını, dünyanın dengesini bozmamaları gerektiğini anlatmalıyız.

İSTAVRİT                                            İşte bunun için burada toplandık. Bizimle beraber aynı anda tüm dünyadaki balıklar kendi ülkelerindeki insanları uyarcak.Şimdiye kadar yapılmamış bir şey yapacağız.

İSTİCAN                                              İnsanlara kendi dillerinde sesleneceğiz. Herkes pankartını alsın, Boğaz’daki büyük yüzüşümüz başlıyor.

(müzikle beraber teker teker herkes pankartını okur)

LÜFER T.                                Yaşam zincirine saygı

DİLCAN                                   Bu dünya hepimizin

SAZAN                                    Çocuklarımız yaşasın

DİLCAN                                   Temiz bir dünya istiyoruz

İSTİ                                         Doğanın bir dengesi var

İSTİCAN                                  Birimiz hepimiz hepimiz birimiz için

HEPSİ                                     Bu dünya hepimizin

Unutmayın çocuklar

Dünyamızı koruyun

Çünkü gelecek sizin

Araştırıp öğrenin

Kitapları okuyun