Tiyatro yaşamın aynasıdır... Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası >7 - DİĞER KÜLTÜR VE SANAT DALLARI >Müzik >BEATLES
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli ForumBaşlangıç.. Please Please Me

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Mesaj
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
terapist Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge

Kayıt Tarihi: 01.Ocak.2007
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1803
  Alıntı terapist Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Başlangıç.. Please Please Me
    Gönderim Zamanı: 25.Ekim.2008 Saat 10:09

 The Beatles

Dinozor%20Müzik%20Grupları:%20The%20Beatles

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Dinozor%20Müzik%20Grupları:%20The%20Beatles

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Müzik tarihinin üzerinde en çok yazılıp çizilen, en çok tartışılan, en çok gönderme yapılan, en çok etkilenilen grubunu oluşturan dört isim: John, Paul, George ve Ringo. Popüler müziği böylesine kökten değiştirmiş başka bir gruba henüz rastlanmış değil. Her zaman kendi bildikleri yolda müzik yaptılar, müzik tarihinde pek çok öncülüğe imza attılar, sürekli bir arayış içerisinde müziklerini her zaman daha ileriye taşımaya çalıştılar. Kendilerinden sonra üretilecek olan pek çok müzik türüne ilham kaynağı olmalarının yanında, bu türlerin ilk örneklerini de verdiler. The Beatles, kendi döneminin o kadar ilerisinde bir müzik yapmış ki, bugün yeni yayımlanmış bir albüm hakkındaki eleştiri yazılarında bile halen en büyük referans noktası olmayı sürdürüyor. Ozzy Osbourne'un şu sözüne katılmamak ne mümkün: "The Beatles yeni bir albüm yaptığında geleceği dinlediğinizi bilirsiniz, o albüm müziğin nereye gideceğini gösterir; sadece bir önceki albümün devamı değildir." Herhalde böyle bir gruba Dinozor Müzik Grupları dosyamızın içinde yer vermemek olmazdı.

The Beatles'ın yaptıklarını bir iki paragrafa sığdırabilmek gerçekten de kolay değil. Rock and roll'u alıp onu başka bir şeye dönüştürdüler, çok orijinal ve heyecan verici bir müzik yarattılar. Kendi şarkılarını yazıp söyleyen grupların ilk örneğini verdiler. Başka hiçbir grupla kıyaslanamayacak bir yaratıcılık ve ustalıkla rock müziği, blues ve R&B temelli ilk örneklerinden çok daha farklı bir noktaya taşıdılar. Pek çok yeni kayıt tekniği keşfedip uyguladılar. Popüler müziği deneysellikle tanıştırdılar. Kısacası Rock müziğin seyrini tamamen değiştirdiler.

Bu yazıda The Beatles'ın kırdığı satış rekorlarından, alt üst ettiği listelerden, onları takip eden devasa hayran kitlesinden bahsetmeyeceğiz. Beatles müziğinin nasıl bir yönde seyretmiş olduğunu ve nerelere ulaştığını göreceğiz.

John Lennon'ın henüz çocuk denebilecek yaşta birkaç arkadaşıyla kurduğu bir grubu vardı. Adı The Quarrymen olan bu grup 6 Temmuz 1957'de yerel bir eğlencede sahne alıyordu. 15 yaşındaki Paul McCartneyde izleyiciler arasındaydı. Konserden sonra ortak bir arkadaşları aracılığıyla Lennon ve McCartney tanıştı. The Quarrymen üyelerinin hiçbiri gitar akort etmeyi bilmemesine karşın, Paul McCartney babasından bunu öğrenmişti. Ayrıca ezber yeteneği olmayan John Lennon’ın aksine pek çok rock and roll şarkısının sözlerini de biliyordu. Paul, bu özellikleri sayesinde The Quarrymen’in üyelerinden biriydi artık.

Okuluna Paul McCartney'le aynı otobüste gidip gelen George Harrison bir süre sonra Paul'un arkadaşı olmuştu. The Quarrymen nereye giderse George da onlarla birlikte geliyordu. John ve Paul bir süre sonra George'un kendi gitaristlerinden daha yetenekli olduğunu keşfetti ve George da grubun bir üyesi oldu. Amatör bir şekilde çalışmalarına devam eden grup 1960 yılına kadar pek çok üye değişikliği yaşadı. John'un okuldan arkadaşı olan Stuart Sutcliffe 1960 yılında grubun bas gitaristi oldu. Davulcuları da Pete Best idi. Bu dönemde grubun adı artık The Beatles olmuştu ve Liverpool'un çeşitli gece kulüplerinde çalıyorlardı. Bu arada iki yıllık bir Hamburg macerası da yaşadılar. Hatta Stuart Sutcliffe grup yerine kız arkadaşını seçerek Almanya'da kaldı. Stuart'ın gruptan ayrılması üzerine Paul bas gitara geçti.

Grubun 1962 yılında Liverpool Cavern Club'da verdiği bir konseri izleyen müzik dükkânı sahibi Brian Epstein gruba hayran kalarak Beatles'ın menajerliğini üstlendi. Bir albüm yapabilmek için o plak şirketi benim bu plak şirketi senin gezmeye başlamışlardı. Pek çok şirket onları reddediyordu, hatta Decca isimli plak şirketinin gerekçesi çok ilginçti. Decca, onları "Artık gitarlı grupların modası geçti" diyerek reddetmişti. EMI'a bağlı Parlophone Records'un başında bulunan George Martin ise The Beatles'taki ışığı gördü. Sonunda bir albüm yapabileceklerdi. Ancak George Martin grubun davulcusu Pete Best'in yeterli donanıma sahip olmadığını düşünüyordu. Böylece gruba davulcu olarak Ringo Starr katıldı ve efsanevi kadro bir araya gelmiş oldu.

Please Please Me: Vakit kaybetmeden stüdyoya giren Beatles ilk olarak Love Me Do'yu kaydetti. Hemen arkasından kaydedilen Please Please Me isimli 45'lik ise Beatles'ın 1 numaraya kadar yükselen ilk çalışması oldu. Bu ilk iki 45’likte bulunan 4 şarkıya ek olarak 13 saat içerisinde 10 şarkı daha kaydedildi ve ortaya Please Please Me albümü çıkmış oldu. Albüm, son derece dinamik ve çiğ bir sound'a sahipti. The Beatles bu albümle birlikte; ABD'nin siyahî R&B, Soul ve Motown tarzlarından Little Richard/Chuck Berry tarzı rock and roll'a, The Everly Brothers tipi vokal armonilerine kadar pek çok öğenin bileşiminden taptaze bir sound yaratmıştı.

Araştırma R.Sinan Akbaşak
Kaynaklar..
Google
istegenç sayfaları
tarih yazan müzikler
OsmanAkbaşak ''HEY'' dergisi arşivi


Düzenleyen Terapist - 25.Ekim.2008 Saat 10:25
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu Sayfa 0,631 Saniyede Yüklendi.