Tiyatro yaşamın aynasıdır... Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası >7 - DİĞER KÜLTÜR VE SANAT DALLARI >Müzik >BEATLES
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli ForumDünya Yıldızları oluş..,Let It Be

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Mesaj
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
terapist Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge

Kayıt Tarihi: 01.Ocak.2007
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1803
  Alıntı terapist Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Dünya Yıldızları oluş..,Let It Be
    Gönderim Zamanı: 25.Ekim.2008 Saat 10:24

 

Dinozor%20Müzik%20Grupları:%20The%20BeatlesSgt. Pepper albümü Beatles'ın Revolver'la başlattığı deneyleri daha da ileri götürdü. Albüm psychedelic müzik, klasik müzik, rock and roll, modern sanat müziği, müzikhol tarzı gibi pek çok müzik türünden izler taşıyor, bunları ustaca bir araya getiriyordu. Hatta bazı şarkılarda Beatles'tan daha sonra ortaya çıkacak olan yeni müzik türlerinin ipuçları veriliyordu. Psychedelic rock'ın zirvesinde yer alan bu albüm progressive rock’ın temelini atıyor; en önemlisi de geniş kitleler ve sanat eleştirmenlerince popüler müziğin bir sanat olarak kabulünü sağlıyordu. Sgt. Pepper bir devrim yaratmış, bu albüm sayesinde rock müzik artık bir sanat dalı haline gelmişti.

Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band albümü 20. yüzyıl popüler müzik tarihi içerisinde en önemli dönüm noktası oldu. Revolver ile birlikte yerle bir olan kurallar bir daha dönmemek üzere müzik tarihinin derinliklerine gömülmüştü. Artık izlenecek bir kural yoktu, herkes her şeyi deneyebilirdi. Bu albümden daha "iyi" olduğu iddia edilebilecek Beatles albümleri olduğu doğrudur; fakat Sgt. Pepper'ın müzik tarihi açısından en "önemli" Beatles albümü olduğu gerçeği de karşımızda duruyor.

Magical Mystery Tour: The Beatles 1967 yılının sonlarında bu sefer tematik olmayan ama Sgt. Pepper'dan daha ağır bir "psychedelia" içeren Magical Mystery Tour albümünü yayımladı. Bu albüm tam bir "uçuş" albümüydü. İlk olarak Sgt. Pepper albümü için kaydedilmiş olan fakat sonradan iki adet A yüzüne sahip bir 45'lik olarak yayımlanan Penny Lane ve Strawberry Fields Forever şarkıları bu albümde yer alıyordu. Paul McCartney'in yazdığı Penny Lane, adını Liverpool'daki bir sokaktan alıyordu. Şarkıda Penny Lane'de olanlar anlatılıyor, Liverpool'da yaşayan insanların hayatlarındaki kimi zaman ilginç kimi zaman sıradan durumlar öyküleniyordu. John Lennon'ın yazdığı Strawberry Fields Forever da adını Liverpool'daki Strawberry Field isimli bir çocuk evinden almıştı. Ancak Strawberry Fields Forever, Penny Lane'in aksine felsefi sözler içeren ve John Lennon'ın iç dünyasını anlattığı mistik bir şarkıydı. 1965 yılından bu yana Lennon ve McCartney şarkılarındaki fark da zaten buydu. Lennon içe dönük, kendi hayatına dair şarkılar yazarken, McCartney genellikle gözlemlerine dayanan ve öyküler anlatan şarkılar yazmaktaydı. Müzikal olarak da Lennon'ın şarkıları daha gizemli ve karanlıkken, McCartney'inkiler daha neşeli, aydınlık ve parlaktı. Penny Lane/Strawberry Fields Forever 45'liği pek çok kişi tarafından rock tarihinin en önemli 45'liği sayılıyor.

White Album: 1968 yılının başında Beatles üyeleri Hindistan'da bir meditasyon merkezine gitti. 1968'in sonunda yayımlanan ve gerçek adı The Beatles olan; fakat bembeyaz bir kapağa sahip olduğu için Beyaz Albüm adıyla anılan albümdeki şarkıların çoğu orada yazıldı. Bu dönemde grup çatırdamaya da başlamıştı. Bütün üyelerinden yetenek fışkıran bir grubun içerisinde bu tip tatsızlıklar yaşanmaması zaten mümkün değildi. Bu arada grup içerisindeki müzisyenler gruptan bağımsız olarak farklı albüm projeleriyle de ilgilenmeye başlamıştı. Bazı şarkıların kaydında grubun bazı üyeleri yer almamıştı bile. Bu albüm, şarkıların bestelenişi ve kaydedilişi açısından dört ayrı müzisyenin solo şarkılarının bir araya getirilmiş hali gibiydi. Yine de özellikle prodüktör George Martin sayesinde albüm, bütünlüğünden bir şey kaybetmiş değildi. Bu aşamada grup üyeleri arasındaki sorunlar da çözülmüş gibi davranıldı; ama Beatles dağılmaya çok yakındı.

Dinozor%20Müzik%20Grupları:%20The%20BeatlesTüm olumsuz koşullara rağmen White Album, Beatles'ın en önemli albümlerinden biriydi. Aslına bakılırsa rahatlıkla yayımlandığı zamandan 30 yıl öteye tarihlenebilecek bir albümdü bu. Hatta 80'li yıllardan itibaren gelişip, 90'ların sonuna doğru doruk noktasına ulaşan ve alternatif rock olarak adlandırılan müzik türünün ilk örneği bile sayılabilir. White Album, dönemine göre gerçekten çok farklı ve devrimciydi. Sgt. Pepper ile birlikte rock müziği bir sanata dönüştüren The Beatles, White Album'le yine rock müziğin gidişatını derinden etkiliyor, onu farklı bir yöne sürüklüyordu.

Yellow Submarine: 1969'un başında yayımlanan Yellow Submarine aslında tam olarak bir albüm bile sayılmayabilir. The Beatles'ın Yellow Submarine şarkısından esinlenilerek yaratılan animasyon filminin soundtrack'i olan bu albümün yarısı grubun prodüktörü olan George Martin'in enstrümantal bestelerinden oluşuyor, diğer yarısı ise Beatles'ın 1966 ile 1968 arasında kaydettiği iki tanesi yayımlanmış dört tanesi yayımlanmamış şarkısını içeriyordu.

Dinozor%20Müzik%20Grupları:%20The%20BeatlesAbbey Road: Beatles'ın en son kaydettiği albüm olan 1969 tarihli Abbey Road öncelikle kapağıyla çok meşhur. The Simpsons dizisinden Red Hot Chili Peppers'ın bir EP'sinin kapağına kadar pek çok yerde çeşitlemeleri kullanılmış olan bir kapak bu. Albümdeki müzik ise Beatles'ın en iyi işlerinden biri. O zamana kadar pek çok yeniliğe öncü olmuş bir grubun dağılma aşamasında bile daha ileri noktalara gidebiliyor olması gerçekten takdir edilesi bir durum. Albümde sert rock şarkılarından dünyanın en güzel vokal armonilerine, popüler müzikte ilk kez kullanılan Moog synthesizer'lardan birbirine incelikli bir şekilde bağlanmış kısacık şarkılara kadar pek çok güzel şey bulmak mümkün. Ayrıca John Lennon ve Paul McCartney bestelerinin yanında George Harrison'ın en tanınmış bestelerinden olan Something ve Here Comes the Sun da bu albümde yer alıyor.

Let It Be: Her ne kadar Abbey Road Beatles'ın kaydettiği son albüm olsa da grubun yayımlanan son stüdyo albümü Let It Be olmuş. Bu albümde müzik tarihinin ilk "unplugged" albümü olma projesiyle yola çıkılmış; fakat grup içerisindeki anlaşmazlıklardan dolayı proje rafa kaldırılmış. Albüm çöpe atıldıktan yaklaşık bir yıl kadar sonra Amerikalı meşhur prodüktör Phil Spector kayıtları yeniden elden geçirmiş ve albüm son Beatles albümü olarak müzik dükkânlarındaki yerini almış. Yine de bu durum Let It Be'nin müzik tarihinin en önemli albümlerinden biri olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Get Back'i, Across the Universe'ü, Let It Be'yi, I've Got a Feeling'i ve daha nicelerini içeren bir albüm ne kadar kötü olabilir ki?

10 Nisan 1970'de ise beklenen son gerçekleşiyor. The Beatles'ın dağıldığı Paul McCartney tarafından resmen açıklanıyor; ama The Beatles hala müzik tarihinin en önemli grubu olmayı sürdürüyor, günümüz müzisyenlerinin en büyük etkilenim kaynaklarından biri olmaya devam ediyor. Beatles'ın yayımladığı bu 13 stüdyo albümünden sonra gerek toplama albümler, gerek demo ve konser kayıtlarının olduğu albümler, gerekse yeniden miks edilmiş Beatles şarkılarını içeren albümler yayımlanmaya devam ediyor. Beatles severler de her bir Beatles kaydını yeniden dinlediğinde farklı bir şeyler keşfetmeye, bu kayıtlardan her seferinde farklı bir tat almaya ve onların yaptığı müziklerden etkilenmeye devam ediyor. Her yeni kuşak Beatles'ı yeniden keşfediyor, bu dört genç insanın müzikleri sanki bugün kaydedilmişçesine taptaze tınlamayı sürdürüyor. Dünya yok olana kadar da böyle devam edeceğe benziyor.

 

Araştırma R.Sinan Akbaşak
Kaynaklar..
Google
istegenç sayfaları
tarih yazan müzikler
OsmanAkbaşak ''HEY'' dergisi arşivi
Yukarı Dön
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
  Alıntı Misafir Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11.Kasım.2008 Saat 16:34
çok sevdiğim bir müzik grubu. yer verdiğiniz için teşekür ederim.
en sevdiğim şarkısı diyebilirim ( I've Just Seen a Face ) bir çoğu var tabi.  :)
 

I've Just Seen a Face

 

I've just seen a face,

I can't forget the time or place

That we'd just met, she's just the girl for me

And I want all the world to see we've met

Na na na na na na

 

Had it been another day

I might have looked the other way

But I had never been aware

And as it is I dream of her tonight

Na na na na na na

 

Falling, yes I am falling

And she keeps calling me back again

 

I have never known

The likes of this, I've been alone

And I have missed things and kept out of sight

But other girls were never quite like this

Na na na na na na

 

 

I've just seen a face

I can t forget the time or place

And we'd just met, she's just the girl for me

And I want all the world to see we've met

Na na na na na naDüzenleyen bekir - 18.Kasım.2008 Saat 09:46
Yukarı Dön
EmirC Açılır Kutu Gör
Moderatör
Moderatör
Simge

Kayıt Tarihi: 14.Eylül.2008
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 65
  Alıntı EmirC Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11.Kasım.2008 Saat 19:51
whisper words of wisdom
let it be.....
Clap
Yukarı Dön
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
  Alıntı Misafir Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17.Kasım.2008 Saat 08:59

LET IT BE

 

 

NE ZAMAN ZOR GÜNLER YAŞASAM,

MERYEM ANA GELİR BANA,

BİLMECE SÖZLER SÖYLER,

BIRAK OLSUN…

 

KARANLIK SAATLERİMDE,

O ÖNÜMDE DURUR,

BİLMECE SÖZLER SÖYLER,

BIRAK OLSUN.

 

BIRAK OLSUN, BIRAK OLSUN, BIRAK OLSUN, BIRAK OLSUN

BİLMECE SÖZLER FISILDAR, BIRAK OLSUN…

 

BU DÜNYADA YAŞAYAN, KIRIK KALPLİ İNSANLAR,

KABUL ETTİKLERİNDE, BİR CEVAP OLACAK BIRAK OLSUN

HER NE KADAR AYRI OLSALAR DA HALA BİR CEVAP BULUNDU?UNU

GÖRME ŞANSIMIZ VAR BIRAK OLSUN…

 

BIRAK OLSUN, BIRAK OLSUN, BIRAK OLSUN, BIRAK OLSUN

BİR CEVAP OLACAK, BIRAK OLSUN…

 

GECE KARANLIK OLDU?UNDA, HALA ÜSTÜMDE PARLAYAN BİR IŞIK VAR,

ERTESİ GÜNE KADAR PARLAR, BIRAK OLSUN…

MÜZİ?İN SESİYLE UYANIRIM, MERYEM ANA GELİR BANA,

BİLGECE SÖZLER SÖYLER, BIRAK OLSUN…

 

BIRAK OLSUN, BIRAK OLSUN, BIRAK OLSUN, BIRAK OLSUN

BİR CEVAP OLACAK, BIRAK OLSUN…

 

BIRAK OLSUN, BIRAK OLSUN, BIRAK OLSUN, BIRAK OLSUN

BİLMECE SÖZLER FISILDAR, BIRAK OLSUN.

 

 

THE(LET   IT   BE) BEATLES

Yukarı Dön
terapist Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge

Kayıt Tarihi: 01.Ocak.2007
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1803
  Alıntı terapist Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17.Kasım.2008 Saat 11:05
Önemli sanatçılar,sanatlarını icra ederlerken izleyicilerine karşı kendilerini sorumlu hissedenlerdir.Salt ritmi yakalamak yada müziği söze oturtmak ne bileyim renkleri kucaklamak ..Bu değil istenilen.., Bir felsefe oluşturmak.yakaladığı insanı sürüklemek bir adım öne bir adım daha ..derken kendisi; peşinden koşarak gelmeye başlayan izleyicisi tarafından kovalandığını ..,daha ileri ürün vermesinin, daha ileri, daha da ileri çaba sarfetmesinin şart olduğunu hissetmesi hissettirmesi gerekiyor.. Çabalar kalıcılığı sağlıyor..unutulmazlar oluşuyor.. vee dünya sanatçıları ortaya çıkıyor.. İzleyici istemeli  sanatçı bulmalı ve vermeli..Karşılıklı birbirini geliştirme olgusu.. Bu yüzden ölümsüz eserler.. Bu yüzden üst düzey izleyiciler..Beatles dinlemek izlemek farktır.. Dinleyenler ,izleyenler farklıdır
Clap


Düzenleyen Terapist - 17.Kasım.2008 Saat 11:10
Yukarı Dön
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
  Alıntı Misafir Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18.Kasım.2008 Saat 09:49
teşekürler hocam.
o sizin farkınız :)
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu Sayfa 0,119 Saniyede Yüklendi.