Tiyatro yaşamın aynasıdır... Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası >2 - ÇALIŞMALARIMIZDAN >TOYAT Tiyatro Oyun Atölyesi
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli ForumTiyatroya dair"BİR DERS"

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123 10>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
MehmetYavrutürk Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1
  Alıntı MehmetYavrutürk Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Tiyatroya dair"BİR DERS"
    Gönderim Zamanı: 12.Kasım.2008 Saat 08:52

TİYATROYA DAİR 'BİR DERS'

İsmi lazım değil, adamın biri,bir zamanlar,bir laf atmıştı;”Bir kitap okudum, hayatım değişti” İşte ben de bir gün hayatımı değiştirecek bir projenin içine girmiştim;Uzun zamandır hayalini kurduğum,midevi bir ziyafet projesi!

Tam her şey hazırdı ki,Beykoz Vakfı Tiyatro Hocası Sinan kardeşimin,o akşam ki 'büyüklere dönük' kurs davetine “maruz” aldım.Daha ben nasıl kıvıracağımı düşünemeden, Sinan;seni bir şey öğrenesin diye değil,birikiminle bize katkıda bulunasın diye davet ediyorum .. diyerek 'öldürücü darbeyi indiriverdi.Haliyle bu zerafet karşısında,midevi ziyafete şimdilik elveda diyerek tiyatronun yolunu tuttum.

Onüç,ondört yaşından,olgun yaştakilere kadar,onbeş yirmi katılımcının olduğu ders Sinan Hoca'nın konuşmasıyla başladı.Ne anlatıyordu?Bir şey anlatmıyordu,bir ayna tutuyordu.Ama kırık bir ayna! Her bir parçası adeta bir Picasso tablosu ayrı görüntü yansıtıyordu.Sonra oradakilere elindeki,ucu yıldızlı görünmez,sihirli değneğiyle ufak dokunuşlarda bulunmaya başladı.Önce tek tek çekingen başlayan katılım,giderek en küçükten en olgununa,herkesin limitlerini zorlayarak, hatta aşarak katıldığı,ama her kafadan bir sesin çıktığı bir kakafoni değil,çok sesli senfonik bir hal aldı.Sonunda entelektüel düzeyi yüksek,kolektif bir enerji-siz bunu sinerji diye okuyun-ortaya çıktı.O enerjinin gücüyle,kırık aynanın parçaları bir bir birleşip,hayata dair çok net,çok renkli bir görüntü ortaya çıktı.Tabii herkesin kendi baktığı açıdan,kendi baktığı gözle farklı gördüğü ama emini ki güzel bir görüntü!

Şimdi kırk saatte geçmez dediğim,iki saat,iki dakikada geçmişti.Birikimlerime birikim katarak!

Katılırsanız belki hayatınız değişmez.Ama hayatın bakıp ta göremediğimiz,görülesi yanlarında birini yakalayacak bir açı,bir pencere önü kapabilirsiniz.'Bana ne katkısı olabilir ki,ne kazanabilirim ki'nin cevabını,en azından daha ilk derste ne çok eksiğim varmış diye verebilirsiniz.

Ya da benim gibi hayat da uğruna ertelemeye değer midevi ziyafetler' bulunan,bir şeyler olduğunu keşfedebilirsiniz. 

Mehmet YAVRUTÜRK

Clap

Düzenleyen terapist - 20.Eylül.2015 Saat 16:38
Yukarı Dön
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
  Alıntı Misafir Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14.Kasım.2008 Saat 08:44
13/11/2008 tarihindeki çalışmamız hakkında görüşlerim. Benim için çok güzel geçti. Benim görüşüm iskambil kağıtlarını veya logoları bozup yeniden yapmak. Bir yemek örneği ile anlatabilrim. Yapılmış bir yemeği devamlı ısıtıp yerseniz belli bir süre sonra ekşir, billiriz. Ama yemeği istediğimiz ve yiyeceğimiz kadar yaparsak, malzemelerin bizde olduğunu bildiğimiz için her defasında yapılan aynı yemekten farklı tatlar alırız. Bir şeyi düşünmeden yaptığımız zaman doğal, amatör olması güzel oluyor. İstenilen bir şeyi yaptığımız zaman istemesekte baskı altında bırakıyoruz kendimizi. Şimdilik bunlar var aklımda... 
Yukarı Dön
mutuu3194 Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 33
  Alıntı mutuu3194 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14.Kasım.2008 Saat 13:13
çalışmadan eve gidene kadar benım konustuklarmızla ,yaptıklarmızla ilgili düşünme fırsatım baya bi oldu  malum beykoz-zincirlikuyu hatta bu sefer yanlışlıkla 4 levente kadar gittim sonra geri döndüm ama neyse:)...ben iki haftadır geliyorum çalışmalara ve dünkü çalışmamızdan anladığım şeylerden biri benim ortalama bir seyirci olşummuş bu zamana kdar...ayrıca şunu farkettim dunku çalışmanın özellikle 2. yarısı çok zevkliydi ,herkes çok eglendi.en azından benim için öyleydi.bu zmana kdar konustğumuz şeylerin neredeyse çoğunu o karelerde görebildim.Ve bir oyuncunun oynayacağı karakteri canlandırırken mutlaka kendisinden bir şeyler katması gerektgni anladım.bu arada hocamız ilk derste bi abimizle beni kıyaslamıştı  yaş olarak ,dunde çocuk örneğine gelince bana bekarmısınız diye sorunca alllah allah dedim ben mi çok yaşımdan fazla gosteriyorum halbuki daha gecen hafta yirmibirime girdim:))
Yukarı Dön
mutuu3194 Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 33
  Alıntı mutuu3194 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15.Kasım.2008 Saat 11:46
sağolun hocam sizin böyle düşünmeniz benide sevindirdi.ayrıca  yaş olayını da zaten ben biraz espri niyetine sölemiştim yoksa benimde aksi bi düşüncem yoktu....adem abi ye de bir teşekkür etmem lazım galiba:)) bahsetmeseydi böyle bir şey var die böyle şeyler yapıoruz diye orada olmazdm!!!
Yukarı Dön
Volkan Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 2
  Alıntı Volkan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18.Kasım.2008 Saat 11:53
hocam öncelikle teşekkürlerimi sunmak istiyorum ben ve arkadaşlarımı böylesine zor hayat maratonuna hazırladığınız için çünkü gördüğüm kadarıyla sadece tiyatro eğitiminden ötesini veriyorsunuz öğrencilerinize en önemliside biz bir AİLEYİZ diyebiliyoruz eminimki bu tecrubeniz bende dahil olmak üzere bircok kişinin hayatına ışık tutacaktır. unutmayınki gölgeye verilen en büyük ceza güneş olmaktır Saygılarımla..
Yukarı Dön
pynar Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1
  Alıntı pynar Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20.Kasım.2008 Saat 04:10
Herkese kocaman 'merhabalar' :)) Beykoz 'da oluşan bu muhteşem çiçek bahçesinin bahçevanı..Bizlere bu güzel dünyanın kapılarını açan hocamız Sinan Akbaşak 'a sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.Sinan hocamın yanında bulunmaktan sizler gibi bende çok mutluyum..birlikte vakit geçirmek,bilgilerimizi paylaşabilmek,doğru olanın ne olduğunu saptayabilmek,arkadaşlığın dostluğun pekiştirilebilmesi için çok güzel bir yer burası...Perşembe günleri olan çalışmalara katılıyorum,çok keyifli geçiyor.Tiyatro terimleri,sahnede yapılmaması gerekenler,rol çalma,durum komedisini...ve bir çok bilgiyi hep birlikte konuşup sinan hocamızın eşliğinde paylaşıyoruz..Yeni çalışmalarda yeni yüzler görmek ümidi ile....
Dünya'nyn gidi?atyny hiç be?enmiyorum...
Yukarı Dön
ilturukku Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 16
  Alıntı ilturukku Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20.Kasım.2008 Saat 14:11

siteye ilk girişim....güzel eğitici bir site.şu siyah fontu değiştirirseniz görünümü çok daha belirgin ve iç açıcı olacak sanırım.sadece tavsiye...

iki haftadır çalışmalara katılıyorum daha birşey söylemek için erken...ama düşünen,sorgulayan ve sosyal insanların oluşturduğu bir toplum yapısına bir tuğla da tiyatro terapi den diye düşünüyorum....sağlıcakla kalın.
HAYATI ERTELEMEYİN....TEKRARI YOK...
Yukarı Dön
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
  Alıntı Misafir Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21.Kasım.2008 Saat 13:47
20/11/2008 tarihli çalışmamız yine fırtınalı ve güzel geçti. LOL 
Yukarı Dön
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
  Alıntı Misafir Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28.Kasım.2008 Saat 08:31
27/11/2008 çalışmamız. ilk önce sahne çarptı gözüme, sonra kalorifer peteklerinin oluşu. ben gerçekten birçok insan adına, önce kendi adıma SİNAN hocaya teşekkürlerimi sunarım. Bizi düşündüğü,sevdiği,bizim için birşeyler yapma inancı bize belki de en büyük güç olacak. Çalışmamıza gelince, sıcak geçti. Big%20smileClap Perdeleme, perdelememe, bir bütünün parçası olma, bir başlangıç olma, farklı düşünme, düşündüğünü ifade edebilme, sahneye alışma vb. bir çok konu gördük diyebilirim. KİŞİ,OLAY,KAVRAM. Bende kendime şunu sordum. Yaşadığımız toplumun bir parçası olabiliyor muyuz? Bunun cevabını ben kendi kafamda biliyorum. Belki sizde sorgularsınız.   

Düzenleyen bekir - 28.Kasım.2008 Saat 08:33
Yukarı Dön
hunder Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 2
  Alıntı hunder Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02.Aralık.2008 Saat 12:44
diğer bölüme de yazdım..Bu gurubun ferdi olabilmek şanstır..Bu zamanda k,m izin verir düşünmeye sorgulmaya..
Benim tek duyduğum..Bu budur,bundan dolayı böyledir..
yaaani işine gelirse arkadaş..ister al kafana koy.., istersen karşıdan bak; sen bilirsin ve beni hiç ilgilendirmez..tartşabilmeyi yeni fikirlere yelken açmayı çok isterdim ..ama bize motor takmışlar..,sadece gürültü eden  bazen bir iki hareket olsada mekanik,ruhsuz..
Size başarılar.. izmirden..orada olabilirdim ama babamın tayini bu şehirde..ve ben burdayım..
herkese selamlar..
ÜYE YENİ OLDUM VE 100, OLDUĞUM İÇİN ADIMI HUNDER ALDIM.Big%20smile
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123 10>

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu Sayfa 0,125 Saniyede Yüklendi.