Tiyatro yaşamın aynasıdır... Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası >7 - DİĞER KÜLTÜR VE SANAT DALLARI >Edebiyat Üzerine Yazılar
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli ForumAdalet Ağaoğlu

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Mesaj
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
terapist Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge

Kayıt Tarihi: 01.Ocak.2007
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1803
  Alıntı terapist Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Adalet Ağaoğlu
    Gönderim Zamanı: 23.Kasım.2008 Saat 13:21

 Adalet Ağaoğlu

Türkiyenin%20en%20güzel%20kazası:%20Adalet%20AğaoğluOnlarca roman, öykü, deneme, tiyatro eseriyle Türkiye’nin değişik dönemlerine en çarpıcı aynalardan birini tutan Adalet Ağaoğlu, 1929 yılında Ankara'da doğdu. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih, Coğrafya Fakültesi’nin Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdikten sonra Ankara Radyosu'nun açtığı sınavı kazanarak 1970'e kadar radyoda ve TRT’de çeşitli görevlerde çalıştı. Tüm bu dönem boyunca bir yandan da amatörce yazan Ağaoğlu, 1970'de kurumun özerkliğine el konulması üzerine radyodaki görevinden istifa etti. İstifasından sonra ise başka hiçbir işle uğraşmayarak kendini tamamen yazmaya verdi.

TRT’de çalışırken özellikle tiyatro eserleri, piyesler üzerine çalışan Ağaoğlu, romana yöneldi ve 1973’te ilk romanı Ölmeye Yatmak yayımlandı. Onu, Bir Düğün Gecesi ve Hayır... romanlarının da izlemesiyle “Dar Zamanlar” adını verdiği üçlemeyi tamamlamış oldu. Türkiye’nin yakın geçmişini ele alan üçlemenin tüm kitapları büyük ilgiyle karşılandı ve tartışmaların odağı oldu. Fikrimin İnce Gülü, Yazsonu, Üç Beş Kişi, Ruh Üşümesi, Romantik Bir Viyana Yazı gibi diğer romanları da Ağaoğlu’nun önemli bir okur kitlesi tarafından takip edilmesini sağladı.

Öyküleri ve denemeleriyle de büyük başarılar kazanan Adalet Ağaoğlu’nun bugüne kadar aldığı ödüllerden bazıları şunlar: Türk Dil Kurumu Tiyatro Ödülü, Sait Faik Hikâye Armağanı, Sedat Simavi Vakfı Edebiyat Ödülü, Orhan Kemal Roman Armağanı, Madaralı Roman Ödülü, Türkiye İş Bankası Edebiyat Büyük Ödülü, Aydın Doğan Vakfı Roman Ödülü, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat (Edebiyat) Büyük Ödülü.

Kendine özgü bir anlatım biçimi olan Ağaoğlu, özellikle bireyin kendi iç dünyasıyla giriştiği hesaplaşmaları anlatırken; doğa-toplum-birey ilişkilerini ele alırken ustalığını ortaya koydu. İşte Türk edebiyatının bu büyük isminin kitapları artık İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayımlanıyor.

Türkiyenin%20en%20güzel%20kazası:%20Adalet%20AğaoğluÖlmeye Yatmak: “Dar Zamanlar” üçlemesinin ilk kitabı olan Ölmeye Yatmak, 1973’te ilk kez yayımlandığında edebiyat çevreleri tarafından coşkuyla karşılandı. Adalet Ağaoğlu, bir dönemin aydınlarının kendilerini sorgulamasının romanı olarak da görülebilecek bu ilk romanıyla Türk edebiyatına yepyeni bir soluk getirmişti. İntihar etme noktasına gelen, bir üniversitede öğretim üyesi olan Aysel’in bir otel odasında saat 7.22’den 8.49’a kadar geçen sürede kendisiyle girdiği müthiş hesaplaşmayı konu alan kitap, bu “dar zamanda” bir Türkiye resmigeçidi de sunuyor. Ankara fonunda 1938’den 1968’e uzanan Ölmeye Yatmak, Cumhuriyet’in ilanıyla birlikte ülkede yaşanan köklü değişimin toplumsal ve bireysel hayata etkilerini incelik ve ustalıkla anlatıyor.

Bir Düğün Gecesi: Ölmeye Yatmak’ın devamı niteliğindeki Bir Düğün Gecesi de adı üstünde bir düğünde, sınırlı bir zamanda geçmesine rağmen yoğun ve etkileyici bir anlatıma sahip. 1970’li yıllar Türkiyesi’nin toplumsal durumunu, zengin bir iş adamıyla bir generalin çocuklarının düğününe katılan davetliler (ki hepsi Ölmeye Yatmak’ın Aysel’inin çevresindeki insanlar) üzerinden anlatan Ağaoğlu’nun kitabı yayımlandığı yıl Türkiye'de verilen bütün edebiyat ödüllerini toplamıştı. Yine kendine özgü bir anlatım tekniği olan, kahramanlarının hesaplaşmalarıyla ülkenin panoramasını yan yana işleyen Bir Düğün Gecesi, tüm bu özellikleriyle elden kolay kolay bırakılamayacak bir kitap haline geliyor.

Türkiyenin%20en%20güzel%20kazası:%20Adalet%20AğaoğluHayır... : “Dar Zamanlar” üçlemesinin 1987’de yayımlanan son kitabı Hayır..., bir yandan diğer iki kitabı tamamlarken bir yandan da yine Türkiye’nin son dönemini sarsan sahneler içeriyor. Aysel’in, akademik çalışmaları sonunda almaya hak kazandığı yaşamboyu onur ödülüne hazırlandığı geceden yola çıkarak yakın geçmişi masaya yatırışını ele alan kitap, tıpkı diğerleri gibi birçok kalıbı yeniden sorgulamamızı sağlıyor.

Fikrimin İnce Gülü : Bir yol hikâyesi... Sınıf atlamaya çalışan, ezik bir adamın hikâyesi... Hüzünlü bir hikâye... "Fikrimin İnce Gülü" için bunların hepsini ve daha da fazlasını söylemek mümkün. Almanya’ya işçi olarak giden, bal rengi Mercedes'i “Balkız”la döndüğü Türkiye’de “Bayram Bey” olarak anılmak isteyen bir garip adamın Kapıkule’den köyüne ulaşıncaya kadar geçen gününü anlatan kitap, edebiyatımızın en güzel romanlarından birisi. İnsanın kendisine ve çevresine yabancılaşması üzerine kurulu roman, barındırdığı eleştirellikle de çarpıcı bir hale bürünüyor. Romanın filme çekildiğini ve Bayram’ı İlyas Salman’ın canlandırdığını da hatırlatalım.

Romantik Bir Viyana Yazı: Kendini kaptırdığı dersleri yüzünden evlenmeye dahi fırsat bulamamış, “hayalci hoca” lakaplı Kamil Kaya’nın, emekliliğinde hep görmek istediği Viyana’da sıradan hayatının umulmadık biçimde değişmesini anlatıyor Romantik-Bir Viyana Yazı. Ağır aksak akan hayatında bir anda sarsıntılar geçirmeye başlayan “hayalci hoca”nın hayatı, belki kendisinin de bilmediği bir rotaya sapıveriyor.

Adalet Ağaoğlu Kitabı-“Sen Türkiye’nin En Güzel Kazasısın”: Feridun Andaç tarafından hazırlanan ve İş Bankası Kültür Yayınları’nın “Nehir Söyleşiler” dizisinden yayımlanan Adalet Ağaoğlu kitabı, yüzlerce soru-cevaptan oluşuyor. Kitap sayesinde Ağaoğlu’nun yaşamını daha yakından tanıma fırsatı bulurken bir yandan da yazma serüveniyle ilgili önemli bilgiler ediniyoruz: Nasıl yazıyor? Roman üstüne düşünceleri neler? Kendisine yöneltilen eleştirileri nasıl karşılıyor? Edebiyat ortamı hakkında ne düşünüyor? Hayata ve dünyaya hangi pencerelerden bakıyor? Can Yücel’in kendisine söylediği “Sen Türkiye'nin en güzel kazasısın” sözünün içinin nasıl doldurulduğunu öğrenmekte belki de en çok yardımı dokunacak kitap.

kaynakiştegenç
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu Sayfa 0,953 Saniyede Yüklendi.