Tiyatro yaşamın aynasıdır... Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası >7 - DİĞER KÜLTÜR VE SANAT DALLARI >Şiir
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli ForumYAŞ KAÇ..KEMAL ARTÜZ'DEN

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
terapist Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1803
  Alıntı terapist Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: YAŞ KAÇ..KEMAL ARTÜZ'DEN
    Gönderim Zamanı: 17.Eylül.2008 Saat 21:59

YAŞ KAÇ

Yaşım mı?neden sordunuz?

Olsa olsa yaz…

Ne ilkbahar,ne sonbahar,ne kış

Çok çınar yeşerdi,çok çınar döktü yaprak.

Gittim…geldim

Balkondan tek tek saydım günleri

Aynı yatak yar olmadı beş gün üst üste.

Ha babam gökyüzü hababam gurbet…

Bir kumları avuçladım çöllerde,

Kah tepeledim kayaları

Oksijensiz zirvelerde.

Kah sırılsıklam

Deniz bir burada bir ötede.

Bir tek seni taşıdım heybemde.

Yki de melek senden olma.

Ha unuttum bir de kedi..

Bir şey olmaz demiştim halbuki..

Ağlamıştın balkondan düşünce.

Hiç sevmedim otelleri.

Hepsinde aynı yalnızlık,

Aynı telaş ,aynı sensizlik..

Çiçekler bile yapmacık

Begonviller açmıştır orada

Bir de o büyük sarı papatyalar.

Çok severim sarı papatyaları bilir misin?

Zamansız zamanlarda  o özlediklerim,

Göçmen kuşlar gibi hava ısınınca

Düşerdi yollara bizim yanımıza

Nasıl da gülümseyerek koparırdı bir tane..

Yüzünde, sevgilerin her damlası.

Nasılda severdi o mor dağları,

Keşke en büyük çocuk ben olsaydım

Onun özlemiyle, daha çok bekleseydim..

Sarı papatyalar açsın artık diye.

Yaşım mı?Ben de bilmiyorum.

Bilmem kaç tane çınar yeşeren,

Bilmem kaç tane sarı papatya,

Kaç yaprak dökülen…

Kemal   ARTÜZ  ‘’Seni Senle Yaşamak’’ Kitabından..

Teşekkürler Kemal

Düzenleyen terapist - 15.Ekim.2009 Saat 12:22
Yukarı Dön
terapist Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı terapist Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17.Eylül.2008 Saat 22:28

Bir ağustos öğle şekerlemesi sonrası, mahmur gözler sehpanın üstünde Sinan’ın verdiği Kemal Artüz’ün <Seni senle yaşamak> kitabına takılıyor.Öylesine elime alıp, <bakalım nasıl şeymiş onu onla yaşamak> diyerek kapağını açıyorum.Ylk şiir Tükeniş!Kitabın adından beklenmeyen, umulmayan bir şiir.Bilinçli bir tercih midir bilemem.Okuyacak olanın meşrebine göre, kitabı sehpaya atabilir, ya da elinden bırakamayabilir.Benim meşrebim <Suçu bizi sevmek olanları> yüzüstü bırakmış olmanın utancını, suç ortaklığını kendi yüzüne değil, hepimizin yüzüne bir tokat gibi vuran o ilk şiirden sonrasına bakmamaya izin vermiyor. Ylk şiir <Tükeniş> aslında bir nevi <Diriliş> oluyor.Ylk şiir beni yakalıyor!

Teması yalnızlık (başlarda yazıldığı gibi yanlızlık değil), yakamozlar, renkler, Beykoz, deniz, yosun yeşili gözler vs. olan şiirler hiç de ilk şiir kitabı acemiliği taşımıyor. Aksine; Düşlere ihtiyaç yoktu o zaman/Zaman; zaten bir düştü (Anılar), Ko varsın hep gece olsun/Işık dediğin insanın içinde (Mangal), Kendi düşlerini sattıkları yetmedi, sıra bizimkilerde/Kaç para eder ki sevda düşleri (Sevda Tepesi), Dün geçtim o mezarlıktan/Her yerde gömülü anılar (Yine O Yç Çekmeler) gibi usta işi dizeler!Ayrıca ismiyle müsemma <Rengarenk> şiirindeki (Resmindeki mi demeliyim acaba) anlatım zenginliği!

Eksikleri yok mu?Küçük,Büyük/Gramer/Karışık vs gibi şiirler ya şairin boyunu aşmış ya da bizim boyumuzu aşıyor.

Bir de sonsuzlukta yaşayan Abla’ya yazılmış ağıt var. Format olarak ağıt olmamış. Ama eğer ağıt acısı hiç geç(e)meyen ve geç(e)meyecek olan yürekteki ateşten, sizin yüreğinize bir kıvılcım sıçratabilmekse, bunu başarmış.

Kemal Artüz sadece yosun yeşili gözlere değil ülkesinin <hüzünlü, ağlamaklı >

çocuk gözlerine de şiirler yazabilmiş. Dünya’ya, Ülkesine, insanına karşı bir duruşu, tavru, söyleyecek sözü olan, bunu da söyleyebilen biri.

Nuri Bilge Ceylan’ın Cannes’da aldığı muhteşem ödülden sonra söylediği, aldığı ödülden çok çok daha muhteşem olan, gözümüzü buğulandıran, burnumuzu sızlatan, yüreğimizi titreten <TUTKUYLA SEVDY?YMYZ, YALNIZ VE GÜZEL ÜLKEMYZ> (orjinal olarak ingilizcesi <to my lonely and beatiful country/which i love passionately> ) için Kemal Artüz’ün de söylediği ve söyleyeceği çok şey var.

Ben bu kitabı gördüm. ?iiri, Dünya’yı, Ülkesini, insanını seven herkesin de görmesi gerekir.

Teşekkürler Sinan, Teşekkürler Kemal

MEHMET YAVRUTÜRK

m.yavruturk52@gmail.com

Düzenleyen Terapist - 18.Eylül.2008 Saat 09:31
Yukarı Dön
terapist Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı terapist Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17.Eylül.2008 Saat 22:30
Herkese Merhaba..Kemal Artüz'ün şiir kitabı seni   senle yaşamaktan seçkileri her gün eklemeye devam edeceğim

R.Sinan Akbaşak
Yukarı Dön
terapist Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı terapist Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17.Eylül.2008 Saat 22:34
Bayıldım..Lütfen Sinan Hocam   diğer şiirleri de ekleyin...(iyi ki bize şiiri sevdirdiniz hocam)
ÖZGE
Yukarı Dön
terapist Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı terapist Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17.Eylül.2008 Saat 22:36
öZGE Üst kattan alt kata cevap yazdın ha ..yine de sağol.
RSinan Akbaşak
Yukarı Dön
EmirC Açılır Kutu Gör
Moderatör
Moderatör
Simge

Gönderilenler: 65
  Alıntı EmirC Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18.Eylül.2008 Saat 00:22
ben kimseyi tanımıyorumm :( Özge? "Özledim" ?
Yukarı Dön
kemal Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1
  Alıntı kemal Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18.Eylül.2008 Saat 09:29
  Sevgili Sinan abim
  ?iirlere gösterdiğin yakınlık ve paylaşım için asıl ben  teşekkür ederim ,sitede rastladığım şimdiki gençleri okudukça ve tanıdıkça kendi çocukluğum ve gençliğim aklıma geliyor, hayata dair güzel olan doğru olan ne varsa sizden öğrendim, sevgiyle , paylaşımla,dürüstlükle yaşanacak bir hayat öğretisi verdiniz bize ,belki zor bir yaşam oldu ama hep mutlu, hep güçlü, hep onurlu olduk asıl sana teşekkürler abim olduğun için

sevgiyle kal 
kemal
Yukarı Dön
terapist Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı terapist Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28.Temmuz.2009 Saat 14:55
Bu şiiri yeniden okumalısınz..
Yukarı Dön
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
  Alıntı Misafir Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19.Ağustos.2009 Saat 13:19
Harika siir  bir daha okunmalı gercekten... Clap

Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu Sayfa 0,133 Saniyede Yüklendi.