Tiyatro yaşamın aynasıdır... Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası >7 - DİĞER KÜLTÜR VE SANAT DALLARI >Kitaplar
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli ForumAlacakaranlık (Twilight) Serisi

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
hazal_c Açılır Kutu Gör
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 127
  Alıntı hazal_c Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Alacakaranlık (Twilight) Serisi
    Gönderim Zamanı: 25.Aralık.2008 Saat 15:17

Alacakaranlık serisi, hem fantastik hem de romantik kitap sevenler için güzel bir kitap serisi. Bu seri, ABD'de rekor derecede çok sattı. Ancak sadece bir kitap evi çevirme haklarını alıp çevirmiş. O da Dharma. Sanırım hiç duymadınız. Şimdi ise Epsilon Yayınevi kitabın yayın haklarını aldı ve çevirmeye başladılar. Seri 4 kitaptan oluşuyor: Twilight , New Moon, Eclipse ve Breaking Dawn. Ancak Dharma sadece Twilight'ı yani Alacakaranlık'ı çevirdi. Ve Epsilon'da Alacakaranlık ve New Moon yani Yeni Ay'ı piyasaya sürdü. Eclipse ve Breaking Dawn da 2009 Ocak ya da Şubat'ında çıkacaklar. Ben kitaplar hakkında kısa bilgiler vereceğim. Yalnız benim gibi elinize kitabı aldığında kendini kitaba kaptıranlardansanız, bu kitaplar oldukça sürükleyici.

Alacakaranlık (Twilight)

Efendimm, bu kitapta esas kızımızın esas oğlanla tanışması anlatılıyor. Esas kızımız: Isabelle (Bella) Swan . Esas oğlanımız: Edward Cullen.
Bella'nın annesi Reneé, daha Bella bir yaşındayken, eşi Charlie'yi terkedip, sıcak Phoenix'e gider. Kızını orada büyütür ve yazları babasının yanına, hep yağmur yağan ve soğuk Forks kasabasına gönderir. Bella 17 yaşına geldiğinde, Phil adında bir futbolcuyla evlenir ancak Bella onlarla yaşamak istemez. Yapayalnız ve hala Reneé'yi düşünmekte olan babası Charlie'nin yanına yerleşir. Babası onun mutlu olması için herşeyi yapmaya hazırdır. Ona bir Chevy kamyonet alır( Şaşırmayın, ABD'de 16 yaşınıza geldiğinizde ehliyet alabiliyorsunuz). Bella Forks Lisesi'ne yazılır ve okula başlar. Okulda arkadaşlar edinir ve alışkın olmadığı bir ilgiyle karşılaşır. Bella hiçbir zaman kendini güzel bulmaz. Soluk beyaz tenli, kahverengi saç ve göze sahip, ayrıca aşırı derecede sakar bir kızdır, Bella. Ancak pek çok oğlanın ilgisini çeker. Ancak birileri ondan hoşlanmamaktadır: Edward Cullen ve ailesi.
Edward, kasabanın en iyi doktoru olan Dr. Carlisle Cullen'ın üvey oğullarından biridir. Henüz 30'larında olan genç çift Carlisle ve Esme, çocukları olmadığı için 5 çocuğu evlatlık edinmişlerdir: Rosalie, Emmett, Alice, Jasper ve Edward. Çocuk dediğime bakmayın. Hepsi yapılı ve oldukça büyük gösteren kişilerdir. Bütün okul onlara hem içten içe hayrandır hem de onlardan biraz korkmaktadırlar. Hepsi de bembeyaz soğuk tenlere, altın sarısı delici gözlere, kaslı ve müthiş vücutlara sahiptirler. Bella'ya göre hepsi birer Yunan tanrısıdır.
Edward'ın bu soğuk kasabadaki düzenli hayatı Bella'nın gelişiyle altüst olur.Çünkü Bella ona fena halde güzel kokmaktadır. Ve Edward ve ailesi, vampirdir. Bunu kasabada kimse bilmemektedir. Ancak Bella, Edward ve ailesinin sırrını çözer.
Edward ve Bella'nın arasında tehlikeli bir aşk başlar. Edward yüz yıldır aradığı aşkı bulmuş, Bella ise bu Yunan tanrısı gibi kusursuz gözüken yaratığa kapılmıştır. Ancak bundan memnun olmayan başkaları vardır.Ve çok zaman geçmeden Bella kendini belanın içinde bulur.

Yeni Ay (New Moon)

Kitap Bella'nın yaş bunalımına girmesiyle başlıyor. Esas kızımız Bella, kendisi 18 yaşına girdiği ve Edward'ın sonsuza kadar 17 yaşında kalacağı için korkulara kapılır. Rüyalar görür. Ve yeni arkadaşı Alice(evvet bildiniz,Edward'ın vampir kardeşi Alice) ve Edward'a onun doğum gününü kutlamasınlar diye baskı yapar. Ancak Alice onu dinlemez ve bir parti düzenler. Parti, Cullen'ların orman içindeki güzel evlerindedir. Edward, Bella'yı zorla partisine götürür. Bu arada bütün kasaba, Edward ve Bella'nın ilişkisini öğrenmiştir. Ayrıca Cullen kardeşlerin en büyükleri olan Rosalie ve Emmett, üniversite için başka bir vilayete gitmişlerdir. Ancak kasaba sadece böyle sanmaktadır. Aslında büyük Cullenlar da evlerindedir. Yalnız Rosalie ve Jasper, Bella'yı istememektedirler. Rosalie, sırlarını bildiği için onu istemez. Jasper ise insan kanı içmeye karşı olan ve hayvan kanı içen ailesine zaten zor ayak uydururken, bir insana nasıl dayanacağını bilmemektedir. Nitekim doğum gününde olanlar olur. Bella sakarlık yaparak elini keser ve Jasper ona saldırmak ister. Carlisle, Bella'yı tedavi eder ancak Edward, Bella'nın daha fazla tehlikede olmasını istemez. Onun için ailesini de alıp, Forks'u terkeder. Bella ise onu unutamaz ve sadece babasını üzmemek için kendine birşey yapmaz. Uzunca bir süre Bella bir zombi gibi yaşar. Gülmüyor, konuşmuyor, çevresiyle ilgilenmiyordur. Sonradan Jacob ile karşılaşır. Ve onunla arkadaş olur. Bir tek Jacob'ın yanında mutlu oluyordur.
Ancak Bella'nın başından bela eksik olmaz. Kendini Jacob'ın sırrı ve yine bir vampir dehşeti içinde bulur.

Tutulma (Eclipse) 

Henüz çevirisi olmadığı için kapsamlı bir bilgim yok ancak spoiler içinde duyduklarımı yazacağım..Kısaca konusu ise Bella'nın Edward ve Jacob'la ilişkileri ve yine dışarıdan gelen tehditler.

Bella ikilemde kalıyor. Bir yanda kurtadam arkadaşı Jacob, diğer yanda vampir sevgilisi Edward. Ve peşinde, eşini öldürdükleri için intikam almaya gelen Victoria... Kurtadamlar ve vampirler, ortak tehlikelerine karşı birleşiyorlar.

Düzeltme: Kitap 9 Ocak'ta çıktı. Fiyatı 25,00 YTL ancak internetten aldığınız takdirde 18 ile 20 YTL arasında değişen fiyatlara alabilirsiniz.
(Kişisel olarak ben bu kitabı çok beğendiğimi söyleyemeyeceğim. Fazla kararsız bir Bella var ve yazar bu kararsızlığı çok abartmış. Kitabı bitirdiğimde çok sinirlendim. Umarım bir sonraki kitapta böyle bir saçmalık yapmamıştır.)

Breaking Dawn (Şafak Vakti)

Yine spoiler içinde bildiklerimi yazacağım...Kısaca konusu: Edward ve Bella muratlarına varıp evleniyorlar. Ve minik bir sorun geliyor : Renesmee Cullen.

Bu sefer Bella Swan, Bella Cullen oluyor. Evlenip balayına gidiyorlar. Ancak acele dönmek zorunda kalıyorlar. Çünkü Bella'nın karnında aşırı bir hızla büyüyen, minik bir sorun vardır. Bütün Cullen ailesi bunun nasıl olabileceğini ve hala insan olan Bella'ya bir zarar gelip gelmeyeceğini araştırmaya başlıyor. Ancak küçük Renesmee, doğarken annesinin kaburgalarını kırıyor. Edward Bella'nın ölmesine izin vermiyor.Böylece Bella vampir oluyor.

The MUTLU End Big%20smile

Yazar şu sıralarda "Midnight Sun" adlı kitabını yazıyor. Geceyarısı Güneşi, Alacakaranlık'ın Edward gözünden anlatılışı. Ancak ilk 12 bölümü internete sızdırıldığı için, yazmaya ara verdi diye duydum. Umarım yakında biter ve okuyabiliriz. Edward gibi romantik bir vampirin gözünden olayları okumak daha heyecanlı olacaktır.

Eh, iyi okumalar o halde size Wink

Düzenleyen terapist - 26.Ocak.2010 Saat 21:14
Yukarı Dön
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
  Alıntı Misafir Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27.Ocak.2009 Saat 08:35
Gerçekten çok güzel bir kitap. Diğer serilerinide okuyacağım. Teşekkürler bu arada filmini de seyrettim. Çok beğendim. Tavsiye ederim herkese.
Yukarı Dön
hazal_c Açılır Kutu Gör
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 127
  Alıntı hazal_c Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07.Nisan.2009 Saat 13:24
Şafak Vakti 10 Nisan'da kitabevlerinde olacak!!! Smile  Kitap şu anda pek çok yerde ön siparişte. Bize bir kaç gün daha sabretmek kaldı Smile 

Arka Kapak:
Bir vampiri sevdiğinizde, seçim hakkınız kalmaz. Bunun sevdiğiniz kişiyi inciteceğini bile bile nasıl kaçar, nasıl savaşırdınız? Sevdiğinize verebileceğiniz tek şey hayatınızsa, nasıl vermemezlik ederdiniz? Ya onu gerçekten seviyorsanız?

Vazgeçilmez bir şekilde bir vampire âşık olmak, Bella Swan için, bir fantezi ve kâbusun gerçeğe karışmasıdır. Edward Cullen'a duyduğu yoğun tutkuyla bir tarafa, kurt adam Jacob Black ile arasındaki derin bağ ile öbür tarafa çekilmiş bir halde, nihai dönüm noktasına ulaşmak için kayıplar ve mücadele dolu çalkantılı bir yıl geçirmiştir. Artık kaçınılmaz bir seçimle karşı karşıyadır; ya ölümsüzlerin karanlık ama çekici dünyasına katılacak, ya da iki kabilenin arasında insan olarak hayatına devam edecektir.
Bella artık kararını vermiştir ve kendisini muhtemelen yıkıcı ve anlaşılmaz sonuçları olacak benzeri görülmemiş bir olaylar zincirinin içinde bulur. Önce Alacakaranlık'ta yıpranmış olduğunu, ardından Yeniay ve Tutulma'da da dağılıp koptuğunu gördüğümüz ipler, artık tamamen düzeltilip bir araya gelecek gibi görünüyor. Peki ya bu sonsuza kadar gerçekleşmezse?
Alacakaranlık efsanesinin heyecanla beklenen son kitabı, Şafak Vakti, milyonları büyüleyen bu romantik hikâyenin sırlarını ve gizemlerini aydınlatıyor.

Düzenleyen terapist - 26.Ocak.2010 Saat 21:15
Yukarı Dön
saliha Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1
  Alıntı saliha Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23.Ağustos.2009 Saat 12:01
ben kitabını yeni alacağım filmini sinemada değilde internette izldim. Arkadaşlarım hayranıydı bende merak ettim araştırdım sonra filmini buldum izledim gerçekten tek kelimeyle müthişti..Clap
Herkes umduğunu değil kaderini yaşar
Yukarı Dön
hocacım Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 5
  Alıntı hocacım Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16.Kasım.2009 Saat 08:30
çok ilginç forumun en çok okunan konu başlığı
Yukarı Dön
çamur Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 2
  Alıntı çamur Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27.Aralık.2009 Saat 21:37
4'ünü de okudum 5.yi bekliyorum
gerçekten çok sürükleyici ve etkileyici bir hikaya
Yukarı Dön
çamur Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 2
  Alıntı çamur Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10.Ocak.2010 Saat 22:02
5. ne zaman çıkacak bilen varmı
Yukarı Dön
sevda bella Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 14
  Alıntı sevda bella Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30.Ocak.2010 Saat 13:42

birde  kitaplarını oku üstünden kalkamazsın ben TUTULMA dayım ve çoksürükleyici herkeze tavsiye ederim okuyan bi daha  asla unutmazThumbs%20Up%Smile

Yukarı Dön
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı sevda bella Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30.Ocak.2010 Saat 13:50

Smile    ne zaman çıkcanı bende bilmiyorum ama çıksaydı hepsinden çok beğenilirdi düşünsenize herşeyin EDWARD ın ağzından anatılıyo onun düşünceleri  bella yı korumak için çektiği acılar okumaya değer Wink

Yukarı Dön
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı sevda bella Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30.Ocak.2010 Saat 17:22
arkadaşlarına göre yaşayamazsın otur kendin oku üstünden kalkamazsın filmi güzel ama kitapbı oku ve kitabı istersen 1 günde bitirirsin süper bir kitap acayip sürükleyici
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu Sayfa 0,096 Saniyede Yüklendi.