Tiyatro yaşamın aynasıdır... Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası >4- SİZE ÖZEL >R.Sinan AKBAŞAK Yazıları
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli ForumAlışkanlıklar..Mazeretler

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
terapist Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1803
  Alıntı terapist Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Alışkanlıklar..Mazeretler
    Gönderim Zamanı: 15.Ocak.2009 Saat 14:35

Hayatımıza dair iyi yada kötü olarak değerlendirebileceğimiz pek çok alışkanlığı ilk gençlik hatta çocukluk yıllarımızda kazanmaktayız. Bu alışkanlıklarımız ileriki yaşlarda tercihlerimiz şeklinde anılmakta ve pek de doğru olarak bizi biz yapan tercihlerimizdir diyebilmekteyiz. O halde yetişmemizin ilk yıllarInda gerek aile bireyleri gerekse de eğitimcilerimiz tarafIndan özellikle doğru alışkanlıklara yönlendirilmememiz gerekmelidir. Peki bu her zaman böyle olabiliyor mu..Acaba ebeveynler yada eğitimciler olarak bazen gösterdiğimiz toleranslar çocuklarımızın baş etme alışkanlık kazanmak yerine zor dan kaçmasına sebep olmuyor mu..Sabahleyin kalkmakta geciken yavrumuza haydi beş dakika daha yat toleransı ya kahvaltı gibi çok değerli bir öğünün atlanması yada servisin kaçması sonucunu doğurmuyor mu.. Halbuki hayır yavrum kalkmalısın uykun olduğunu biliyorum ama gecikmen tüm günün düzenini bozacaktır..demek ve akşamları vaktinde yatmasını alışkanlık haline getirmesine yardımcı olmamız daha doğru olmaz mı.. Örnekler hayli çok ve anlatmaya kalktğımızda uzayıp gidiyor..Biz isterseniz şöyle yapalım..Beykoz vakfı sanat merkezimizdeki çalışmalarImIzda ne tür prensipler oluşturmaya çalıştIğımızdan bahsedelim..

Öncelikle geliş gidiş saatlerimizde düzen uyguluyor ve buna herkesin uymasını istiyoruz..Bu düzenimizi anlatırken de yaşamda hiç kimseyi bekletmeye hakkımız olmadığını anlatıp biz özen gösterirsek başkalarının da bize özen göstermesi gerektiğinin böylece öğrenilebileceğinden bahsediyoruz..

Zaman zaman minik görevler verip bunların yapılmasını istiyoruz..Buradaki amacımız görev bilincini oluşturmak..Nasıl yapıldığını eksik yada fazla yapılmış olmasından ziyade samimiyete önem veriyoruz..Bu görevler araştırma..,inceleme yada yazma., ezberleme gibi hayatımıza katkısı olabilecek her konuyu kapsamaktadır. Hiçbir mazereti kabul etmiyoruz..mazeretlerin kendimize saygımızı kaybettirdiğini anlatıp..,mazeretlere sığınıp hatta içinde boğulmaktansa yapmadım yapmak istemedim.,çok ilgimi çekmedi itirafının doğru değil ama daha samimi olabileceğini anlatıyoruz..

Hayata dair prensipler oluşturabilmek adına(saplantılar değil) yapmamız gereken bir görevi yaparken başka bir görevi ihmal etmememiz gerektiğini anlatıyoruz.. Örneğin bu gün spor yapamayacağım çünkü yarın yazılım var söyleminin iyi bir şey uğruna başka iyi olaydan parça koparmak

demek olduğunu ve doğrusunun her ikisini de yapmak olduğunu belki biraz uykudan birazda dinlenmeden alınabilecek zamanın her ikisine de yetebileceğini konuşuyoruz.

Çalışmaya gelemeyeceğim Arkadaşımın doğum günü var yaklaşımının da iyi bir şey uğruna başka iyi bir şeyi feda etmek olduğundan yola çıkınca hayatın programlanmasının.., evet bizim elimizde olmad ama dostlarımızın bizi tercih yapmak zorunda bırakmasının zamanla olumsuz sonuçlar doğurabileceğini konuşuyoruz..

Tabii ki anlayış gösterilecek durumlar olacaktır..ancak bunlar basiti  içermemelidir..hastalık kabul edilebilir ama hasta olmamak için çaba sarf edilmelidir..örnekler uzayıp gidebilir ve tartışılabilir de..ancak temel düşüncemiz genç insanın mazeretlere boğulup kaçışlar yaşaması en temel tarifiyle kendisine haksızlıktır ve bu haksızlık alışkanlyğa dönüşürse kendine saygısızlığa doğru yolculuğu başlatabilir… ve sonrası tüm olumlu hareketlerin yerini basitlere bırakması anlamına gelecektir..İşte gerçek hareket noktası bence bu dur ..yetişmekte olan insanın önüne basit değil  önemli ve düzgün örnekler konmalı hatta düzgünler arasından seçme şansı tanınmalıdır..Bu arada en önemli örneğin ebeveyn ve eğitimci olduğu unutulmamalıdır..

Düzenleyen terapist - 17.Ocak.2009 Saat 19:37
Yukarı Dön
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
  Alıntı Misafir Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16.Ocak.2009 Saat 17:13
ClapClapClapClapClap
Yukarı Dön
aleyna Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 18
  Alıntı aleyna Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20.Ocak.2009 Saat 14:06

Çok doru söylüyorsunuz hocam ClapClapClapTongue

Yukarı Dön
GÖKHAN Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 56
  Alıntı GÖKHAN Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24.Ocak.2009 Saat 22:51

HOCAM BEN AYNI ANDA LİSEDE BANDODA BORU TRAMPET ÇALARDIM TİYATRODAYDIM KORODAYDIM AMA SOLO TAKLIRDIM GENELDE.. SESİM BİRAZ FAZLA Tİ OLDUĞU İÇİNDİ MUHTEMELEN AYRICA YAZI ŞİİR LERİ DE ÖNEMLİ GÜNLERDE OKUMAYA ÇALIŞIRDIM NEDEN SÖLÜYORUM BUNLARI İSTEYİNCE İNSAN 1 GÜNE İNANAMAYACAĞI ŞEYLERİ SIĞDIRABİLİYOR BUNLAR KÖTÜ ALIŞKANLIKLARIMDA AİLEM AÇISINDAN BELLİ BİR MÜDDET ÇÜNKÜ DERSLERİN VAR ÖSS VAR AZ ÇALIŞABİLİYOSSUN CÜMLELERİNDEN DOLAYI...

Yukarı Dön
appa98 Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 17
  Alıntı appa98 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06.Mart.2009 Saat 15:38
ClapClapClapClap
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu Sayfa 0,117 Saniyede Yüklendi.