Tiyatro yaşamın aynasıdır... Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası >6 - TİYATRO >DRAMA - Çocuk ve Gençlik Tiyatroları
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli ForumÇocuk tiyatrosu ciddi bir "iş"tir.

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
mgerdan Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 267
  Alıntı mgerdan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Çocuk tiyatrosu ciddi bir "iş"tir.
    Gönderim Zamanı: 15.Ocak.2009 Saat 19:18

Yalvaç Ural7’DEN 77’YE OKUL DIŞI BİLGİLER

Çocuk tiyatrosu ciddi bir “iş”tir

4 Ocak Pazar 2009
  • Büyük tiyatrolarına /Konuşuyorlar /Yerli yersiz gülüyorlar diye /Çocukları almıyorlar. /Ama çocuk tiyatrolarına /Ellerini kollarını sallayarak /Giriyor büyükler. /Hadi neyse /Girdiklerine göre /Oyunu izleseler ya /Ne gezer... / “Yavaş gülün” /“Bağırmayın” /“Alkışlamayın” diye /Bir de bizleri /Rahatsız ediyorlar. Y.U.
    *  *  *
    Bu şiiri yazdığım yıllarda çocuk tiyatrosundan çok umutluydum. Çünkü yıllarca çocuk oyunları yazmış, oyunları hep ses getirmiş,  ünlü bir şarkıcımız bile soyadını onun yazdığı bir oyunda oynadığı “Karaböcek” karakterinden almıştı.  Muhsin Ertuğrul’un yardımcılığını yapmış olan yazar, şair Mümtaz Zeki Taşkın ağabeyimiz çocuk tiyatroları konusunda hep beni yüreklendirir, oyun yazmamı isterdi.  1979’da Milliyet Sanat dergisinin açtığı bir “Çocuk Oyunları Yarışması”na katıldım. Birinci olmasam da, “Gelincikler ve Tarlafareleri” adlı oyunumla ödül almıştım. Aradan neredeyse 30 yıl geçti. Oyun sahnelenmediği gibi, “Yalvaç, senin şöyle bir oyunun vardı, teksini ver de okuyalım,” diyen bir tiyatro adamı bile çıkmadı karşıma.
    *  *  *
    “La Fonten Orman Mahkemesinde” adlı eserimi ilk kez tiyatroya AÇT’nin kurucusu ve yöneticisi, usta oyuncu ve yönetmen Salih Kalyon uyarladı. Başarıyla da sergiledi. Daha sonra da Dersu Yavuz Altun müzikal ve farklı bir yorumla sahneye uyarladı. Oyun bu yıl Sadri Alışık Çocuk Tiyatrosu tarafından çeşitli salonlarda sergileniyor.
    *  *  *

DT’de biri beş, biri dört yıldır repertuardan geçmiş, sahnelenmeyi bekleyen iki oyunum var: “Tekir Noktalama İşaretlerini Öğretiyor” ve “Korkuluğun Kalbi.” İlki yıllar önce çizgi film olarak televizyona 32 bölümlük bir dizi olarak uyarlandı. Tarzında benzersiz bir çalışma olarak kabul edildi. “Korkuluğun Kalbi” de Makedonca, Farsça ve Almancaya yayımlandı. Almanya’da çok satan kitaplar listesine girdi. Ama beş yıldır DT’de sahnelenmeyi bekliyor.
    *  *  *
    Çevremdeki gençlere tiyatrodan söz ettiğim zaman, hemen, “Ben tiyatrodan nefret ediyorum!” yanıtını yapıştırıyorlar. Buna çok üzülüyorum. Ama neye yarar? Bu hafta gazete eklerinde yayınlanan çocuk tiyatroları ilanlarına bakınca nefretin nedenini bir kez daha anladım. 30 yıldır değişen bir şey yok. Nedeninin de yanıtı yok. Tiyatroların adını, reklamlarını yapmamak için yazmıyorum, ama oynadıkları oyunlara bakmak yeterli:  “Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler”, “Kırmızı Başlıklı Kız”, “Bremen Mızıkacıları”, “Arı Maya”, “Çizmeli Kedi”, “Sevimli Dinozor”, “Kedi Tırtık”, “Deniz Kızı”, “Periler Ülkesi”, “Prenses ile Deniz Kızı”... Neyse ki, Hansel’le kız kardeşi bu sene yok...
    Bu oyunlarla büyüyen çocuklardan, üzgünüm 30 yıl daha bir tiyatro seyircisi çıkmaz.

15.01.2009,Milliyet

Düzenleyen mgerdan - 15.Ocak.2009 Saat 19:18
Yukarı Dön
terapist Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 1803
  Alıntı terapist Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16.Kasım.2009 Saat 08:14
Aynı dertten muzdaripiz... o halde Yalvaç Ural dostumuzun yazısının son paragrafını alalım ve bir kez de burada yayınlayalım...

Çevremdeki gençlere tiyatrodan söz ettiğim zaman, hemen, “Ben tiyatrodan nefret ediyorum!” yanıtını yapıştırıyorlar. Buna çok üzülüyorum. Ama neye yarar? Bu hafta gazete eklerinde yayınlanan çocuk tiyatroları ilanlarına bakınca nefretin nedenini bir kez daha anladım. 30 yıldır değişen bir şey yok. Nedeninin de yanıtı yok. Tiyatroların adını, reklamlarını yapmamak için yazmıyorum, ama oynadıkları oyunlara bakmak yeterli:  “Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler”, “Kırmızı Başlıklı Kız”, “Bremen Mızıkacıları”, “Arı Maya”, “Çizmeli Kedi”, “Sevimli Dinozor”, “Kedi Tırtık”, “Deniz Kızı”, “Periler Ülkesi”, “Prenses ile Deniz Kızı”... Neyse ki, Hansel’le kız kardeşi bu sene yok...
Bu oyunlarla büyüyen çocuklardan, üzgünüm 30 yıl daha bir tiyatro seyircisi çıkmaz.

Düzenleyen terapist - 06.Eylül.2010 Saat 11:59
Yukarı Dön
Sinan Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici

Gönderilenler: 98
  Alıntı Sinan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16.Temmuz.2018 Saat 07:16
Gözden geçirilerek güncellendi Clap
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu Sayfa 0,107 Saniyede Yüklendi.