Tiyatro yaşamın aynasıdır... Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası >13- PAYLAŞMAK İSTERMİSİNİZ.. >Hangi oyunu izledim..
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli ForumVİŞNE BAHÇESİ

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
  Alıntı Misafir Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: VİŞNE BAHÇESİ
    Gönderim Zamanı: 19.Şubat.2009 Saat 17:39

Oyunu 18/02/2009 tarihinde Şehir Tiyatroları Ümraniye Sahnesi’nde seyrettim. Oyun başlamadan önce Bütün oyuncular perdenin önüne gelerek, Hep beraber Gazanfer ÖZCAN için saygı duruşunda bulunduk. Sonra oyuna geçildi. Oyunu ön sıradan izleme şansım oldu. Özellikle ilgimi çeken oyuncular Ranyevskaya, Lyubov Andreyevna ( Çiflik sahibi ) Rolünde Jülide KURAL, Varya ( Evlatlığı ) Zeynep ÖZYAĞCILAR, Yaşa ( Genç Uşak ) Özgür Efe ÖZYEŞİLPINAR, Lopahin, Yermolay Alekseyeviç ( Tüccar ) Yıldıray ŞAHİNLER ve Yönetmen , oyuncu Ali TAYGUN. Özellikle dekor çok hoşuma gitti. Sihirbazlık  sahneleri ile de ilgi çekti hani. Yalnız oyun sırasında tamda benim oturduğum koltuğa doğru bir spotun lambanın ışığının  vurması, kısa süre benim için talihsizlikti diyebilirim. Bir de Kulisten gelen sesler ve dekor arkasında görünen oyuncular var tabi. 

Oyun Hakkında :

Anton Çehov’un 1904 yılında yazdığı Vişne Bahçesi, Rus toprak aristokrasisinin çözülüş sürecinde, bir zamanlar kölesi oldukları toprakların yeni sahibi olmak için çabalayan kesimle, çalışmayan ve yaşamın ekonomik, toplumsal, siyasal değişimini kavrayamayan kesimin karşı karşıya gelişlerini ele alıyor.

Oyunun yönetmeni Ali Taygun, Vişne Bahçesi’ni şu sözlerle anlatmakta: “19. yüzyılın ‘gurub vaktinde’ bir sınıf gider, yerine bir başkası gelir, daha bir başkasının da onun yerine gelişinin şafağı ağarırken, bir garip Çehov, değişen ve değişmeyecek olanı harmanlayıp ‘zamanın kısa özetini’ bize takdim ile veda ediyor. Biz, yüz yıl sonra, kendi yurdumuzda, yıkılan Erenköy köşklerini, kurulan siteleri, ‘68 kuşağının gençlerini hatırlayarak bir başka vedanın hüznünü yaşıyoruz. Ve hasretle selamlıyoruz o ‘hakikat yolcusu’nu. Kimseyi suçlamayan, kimseyi aklamayan; sahih olanı sunup, hükmü seyirciye bırakan o büyük dram yazarını...”

Yazan: Anton Çehov

Çeviren: Belgi Paksoy
Yönetmen: Ali Taygun                               

Oynayanlar:
Jülide Kural
Ceysu Aygen
Zeynep Özyağcılar
Salih Sarıkaya
Yıldıray Şahinler
Tolga Yeter
Ali Taygun
Dinçer Çekmez