Tiyatro yaşamın aynasıdır... Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası >4- SİZE ÖZEL >R.Sinan AKBAŞAK Yazıları
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli Forumİstersen yaparsın...mı

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
terapist Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1803
  Alıntı terapist Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: İstersen yaparsın...mı
    Gönderim Zamanı: 22.Şubat.2009 Saat 08:40
       Yıllardır duyduğum bir söz ile başlamak istiyorum.. 'istersen yaparsın''   Sizlere aktarmaya çalıştığım yaşadıklarımdır..
      Anne, Babalar  olarak zannederiz ki çocuğumuz gerçekte istemiyor da biz  motive edersek olacak...Aslında Motivasyon birkaç aşamalı bir kavramdır.Öncelikle temel alt yapı eksiğini gidermemiz gereklidir.Örneğin matematik yada fizik gibi bir ders için hadi çocuğum al defterini kitabını da otur çalış demek tamamen  haksızlıktır.Sizi dinleyip son derece iyi niyetle çalışmaya çabalayan çocuk bilmediği, bilemediği kavramlar karşısında büsbütün bocalar. Önce konu hakkında yeterli bilgisi olması gerekmektedir.Bu bilgiye sahip değilse çözdüğü yada çözmeye çalıştığı testlerde aslında çözer gibi yaptığına inanın.Çünkü başka çaresi yoktur. Bilmemekte., bilmediğini itiraf etmekten çekinmekte yada utanmaktadır.     Yaklaşın, yardıma ihtiyacı olup olmadığını anlamaya çalışın,Sizi aşıyorsa yardım isteyin.Önce bilgiye ulaşmasını sonra bilgiyi kullanmasını sağlayın.

Çocuğunuzun önüne hedef koyun..Ancak bu hedef asla hayali yani ulaşılmaz olmasın. Ulaşabileceği yeri planlayıp az yukarısını hedef gösterin.hedefe ulaşmak için gerekli desteği ihmal etmeyin.Bunu sınırlamak olarak düşünmeyin. Bilgisi artan genç insanın hedefleri de sağlıklı bir şekilde ilerleyecektir.

Yetenek ve ilgi alanlarını keşfedin.Bunun için zeka özelliklerini uzman desteği ile inceleyin.matematik ve mantıksal zekası düşük olabilir de  görsel,işitsel zekası çok ileri olabilir.

Her insan aynı konuda başarılı olamaz. Alan doğru belirlenirse başarı kesinlikle artacaktır.

Dinlenmesini sağlayın.özellikle yoğun dönemlerinde sosyal faaliyetlerle destekleyin. Kaybedilmiş gibi görünen iki saat yepyeni ve dingin bir başlangıç sağlayabilir.Ayrıca hoşlandığı bir faaliyete ayırabileceği zamanı oluşturmak kendisini ödüllendirmesine yardımı olacağı gibi olası bazı komplekslerin ortaya çıkmasını da engelleyecektir.

Mukayese etmeyin.Değerlendirmelerini kendisiyle ilgili yapın ve asla hırslandırmayın. Hırs sadece başkalarını aşmak,yenmek,üstün olmak duygusuyla ortaya çıkar ve istenilen gerçekleştiğinde çabalama gereği biter.Kendisi ve gelişimi için yönlendirin ki;tüm bunları birlikte yaptığınızda  çocuğunuzu gerçekten ve gerçeklere motive etmiş olacaksınız.

R.Sinan Akbaşak

Beykoz 2005

Zaman zaman değişik formlarda sunduğum bu yazımı ; gözden kaçmış olabileceği ve çok önemli olduğu  düşüncesiyle  yeniden sunuyorum.   RSA

Düzenleyen EmirC - 22.Şubat.2009 Saat 14:21
Yukarı Dön
sıla Açılır Kutu Gör
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 100
  Alıntı sıla Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22.Şubat.2009 Saat 12:34
Çok güzel yazmışsınız hocam.ClapClap
ss
Yukarı Dön
EmirC Açılır Kutu Gör
Moderatör
Moderatör
Simge

Gönderilenler: 65
  Alıntı EmirC Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22.Şubat.2009 Saat 14:22
evet hocam. Katılıyorum. Her anne babanın okuması gereken bir yazı olmuş. Tebrikler
Yukarı Dön
sıla Açılır Kutu Gör
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 100
  Alıntı sıla Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22.Şubat.2009 Saat 14:23
Hocam yazınızı okudum.Size çok hak veriyorum.Anne baba olarak,bazen kendi hırslarımıza kapılıp ya da çocuğumuzun çok üstün olduğunu düşünüp çok başarı bekliyoruz.Olmadığında da ailece üzülüyoruz.Sosyal aktivitenin çocuklara çok faydalı olduğunu düşünüyorum.Bu düşüncemin Sıla kursa başladığından beri ne kadar doğru olduğunu daha da anladım. Sizlere çok teşekkür ediyorum.
                                                                          DEVRİM EMREGİL
ss
Yukarı Dön
piyanist Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 31
  Alıntı piyanist Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22.Şubat.2009 Saat 14:47
Hocam, yazı için teşekkürler.  İnanıyorum ki; insan herşeyi yapabilir. Yeterki yürekten istesin ve kendini olumlu bir şekilde motive etsin...
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu Sayfa 0,102 Saniyede Yüklendi.