Tiyatro yaşamın aynasıdır... Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası >10 - HABERLER >Sanat Haberleri
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli ForumMinyatür Odalar

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
terapist Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1803
  Alıntı terapist Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Minyatür Odalar
    Gönderim Zamanı: 24.Şubat.2009 Saat 08:02

Minyatür Odalar

Haliç’te, Rahmi Koç Sanayi Müzesi’ndeki “Minyatür Odalar” sergisini gördünüz mü? Aralarında bir de Osmanlı Kahvesi var ki... Tarifi sözle mümkün değil. Sergiyi gezen ve hayran kalan bir yakınımızın yazdığı teşekkür mektubuna müzenin kurucusu Rahmi Koç bizzat yanıt vermiş. Bakınız Osmanlı Kahvesi’nin öyküsünü nasıl anlatmış:
“Nazik mektubunuzu aldım. Baba - oğul Eugene ve Henry Kupjack’in minyatür odaları kadar, dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir sanatkarın bu denli detaylı ve etüt ederek, orijinaline birebir sadık kalarak, her parçası el emeği olan bir eser daha yaptığını görmedim.
   Osmanlı kahvehanesini ilk sipariş ettiğimizde, Henry Kupjack’a o dönemle ilgili fotoğraf, gravür, kartpostal ve kitap göndermiştik. Bunları kâfi bulmamış, kalktı İstanbul’a geldi ve buradaki mimariyi tetkik etti. Kapalı Çarşı’yı defalarca gezdi. Eski kumaş parçaları topladı. Tekkelere girdi. Buradan sonra Washington’daki Library Of Congress’te araştırma yaptı. Chicago’daki müzelerin İslam Eserleri bölümlerini gezdi. Velhasıl, kendi çapında çok ciddi bir çalışma yaptı. Yapım aşamasına geçmeden evvel bize karton bir proje getirdi ve biz onayladıktan sonra başladı. Neticesinde de bu eseri meydana getirdi... Bu benzersiz çalışma çok sabır isteyen bir iş...”
Sergide Kupjack’ın sipariş üzerine yaptığı Osmanlı Kahvesi yanında önceki eserleri de yer alıyor. Her biri büyük masraflar ve emekle oluşturulmuş birer sanat harikası... Mutlaka görmenizi öneririz...

14 02 2009 Milliyet melih Aşık "Açık pencere"

Yukarı Dön
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
  Alıntı Misafir Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16.Mart.2009 Saat 08:28

Sergiyi ve Müzeyi 15 Mart 2009 Tarihinde Gezme fırsatı buldum. Tam 5 Saat gibi bir sürede gezebildim diyebilirim. Bakamadığım yerlerde vardır belki. Müzeyi gezmek çok keyifliydi. Arabalar, trenler, uçaklar, eşyalar, ATATÜRK ile ilgili bilgiler, eşyalar, maket gemiler, şehirler, vs... aklınıza gelemeyecek birçok şey. Sonra Minyatür Odalar'a geçtim. Burası yolun karşısında, ikinci bir KOÇ müzesinde. Minyatür odaları gezdikten sonra ki Hayran kalmamak olanaksız, Her şey bire bir yapılmış şahaserler diyebilirim. Fotoğraflarını ekleyeceğim müsait bir zamanda. Sonra son olarak GEZEGEN EVİ' ni gezdim diyemeyeceğim. Arkama yaslandım ve İçeride bir Slayt Sunumu ile Gezenler ve yıldızlar bana geldi diyebilirim. 30 dakikalık harika bir Uzay yolculuğuna çıkıyorsunuz. Yalnız hatırlatayım, Bunun için Müzeye giriş bileti aldığınız yerden ayrıca bir bilet almanız gerek. Fiyatı 3 TL, Öğrenci için. Müze girişi 4,5 TL Öğrenci için. Pasonuzu almayı unutmayın. Gösterilmesi zorunlu. Uçağa binecek, Bigben otobüsünde yolculuk yapacak, Zamanın trenlerinde gezeceksiniz. Çıkarken görüşlerin yazıldığı bir defter var. Tabi bende bu deftere görüşlerimi yazdım ve TİYATROTERAPİ ve Kendi adıma İmzaladım. 

Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu Sayfa 0,078 Saniyede Yüklendi.