Tiyatro yaşamın aynasıdır... Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası >7 - DİĞER KÜLTÜR VE SANAT DALLARI >Şiir
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli ForumBeykozlu Orhan Veli

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  <1234>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
terapist Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1803
  Alıntı terapist Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01.Mart.2009 Saat 09:32
KANIKsadığım%20biri%20ORHAN%20VELİ..

Düzenleyen terapist - 01.Mart.2009 Saat 09:36
Yukarı Dön
terapist Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı terapist Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01.Mart.2009 Saat 09:37
Yukarı Dön
terapist Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı terapist Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01.Mart.2009 Saat 09:42

İSTANBUL TÜRKÜSÜ

İstanbul’da Boğaziçi’nde
Bir fakir Orhan Veliyim,
Veli’nin oğluyum, Tarifsiz kederler içinde.
Rumeli Hisarı’na oturmuşum;
Oturmuşta bir türkü tutturmuşum:

İstanbul’un mermer taşları;
Başıma da konuyor aman martı kuşları;
Gözlerimden boşanır hicran yaşları;
Edalım
Senin yüzünden bu halim.
İstanbul’un orta yeri sinema;
Garipliğim, mahzunluğum duyurmayın anama;
El konuşur, sevişirmiş; bana ne?
Sevdalım
Boynuna vebalim!'

İstanbul’da Boğaziçi’nde
Bir fakir Orhan Veli;
Veli’nin oğlu;
Tarifsiz kederler içindeyim.

Düzenleyen terapist - 02.Mart.2009 Saat 07:43
Yukarı Dön
terapist Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı terapist Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01.Mart.2009 Saat 09:45
 YAŞAMAK

I

Biliyorum, kolay değil yaşamak,
Gönül verip türkü söylemek yar üstüne;
Yıldız ışığında dolaşıp geceleri,
Gündüzleri gün ışığında ısınmak;
Şöyle bir fırsat bulup yarım gün,
Yan gelebilmek Çamlıca tepesine...
-Bin türlü mavi akar Boğaz'dan-
Her şeyi unutabilmek maviler içinde. 

Biliyorum, kolay değil yaşamak;
Ama işte
Bir ölünün hala yatağı sıcak,
Birinin saati işliyor kolunda.
Yaşamak kolay değil ya kardeşler,
Ölmek de değil;
Kolay değil bu dünyadan ayrılmak.

ORHAN VELİ KANIK
Yukarı Dön
piyanist Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 31
  Alıntı piyanist Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01.Mart.2009 Saat 14:33
ANLATAMIYORUM 
Ağlasam sesimi duyar mısınız,  
Mısralarımda; 
Dokunabilir misiniz, 
Gözyaşlarıma, ellerinizle?  
Bilmezdim şarkıların bu kadar güzel, 
Kelimelerinse kifayetsiz olduğunu 
Bu derde düşmeden önce.  
Bir yer var, biliyorum; 
Her şeyi söylemek mümkün; 
Epeyce yaklaşmışım, duyuyorum; 
Anlatamıyorum.  

Orhan VELİ 
Yukarı Dön
piyanist Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 31
  Alıntı piyanist Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01.Mart.2009 Saat 14:38

Meral sana katılıyorum. Böyle önemli bir değerimize, Orhan Veli'ye, bizler yaşadığımız sürece sahip çıkmalı, onu yaşatmalıyız...

Yukarı Dön
mustafaT Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 5
  Alıntı mustafaT Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01.Mart.2009 Saat 19:55
yine tanıdık bir yanılgı, biz zaten bu şiirlerin hepsini ezbere biliyoruz ama beykozda okuyan lise talebelerinin sizce kaçı orhan veli den haberli, şiirleri forumlara yazmak internet sitelerinde sergilemek sanatçıya bu güne dek ne kattı da bundan sonrasında birşeyler katmasını bekliyoruz, bizatihi bu şekilde bizde bu dejenerasyonun bir parçası olmadıkmı? Bize eskilerin anlattıkları bir araya toplanıp sanatı icrayı sanatçıyı yad'ı şuan ne kadar yapılabilir ve sürdürülebilir görüyoruz, şimdi bu sanal alem aşkından kurtulup sanatçıyı yetiştiğitoprak olan Beykozla bütünleştirip bu şekilde hem sanatçının hemde bu ilçenin tanınmasını sağlamamız gereğini sizde bir parça olsun düşünmüyormusunuz, eğer düşünüyor iseniz söz artık sizde
bilmemki nasıl, nasıl anlatsam derdimi
Yukarı Dön
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
  Alıntı Misafir Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01.Mart.2009 Saat 20:12
14 Nisan Orhan Veli'nin doğum günü.O gün geldiğinde güzel bir Orhan Veli Gecesi düzenleyebiliriz!
Yukarı Dön
mustafaT Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 5
  Alıntı mustafaT Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01.Mart.2009 Saat 20:25

güzel fikir ve benim ufak bir fikrim daha var hazır yerel seçim arefesinde bu faaliyetin daimiyeti için belediye önderliğinde bir şeyler yapılabilir tabi bu herkesin ortak olarak verebileceği bir karar!

bilmemki nasıl, nasıl anlatsam derdimi
Yukarı Dön
terapist Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı terapist Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02.Mart.2009 Saat 00:49
Şairlerin şiirlerini her ne kadar ezbere bilseniz bile çeşitli forumlarda yada sitelerde yayınlamak şaire birşey katması gerekliliğinden değildir...Şair olmuştur ve edebiyat dünyası ona uygun yerini sunmuştur.Zaten şaire bir şey katılması gerekmemektedir..istenilen belki bir kişi daha okur,farkeder ve okumalı farketmeli düşüncesidir.. Bu bir dejenerasyon değildir... Bu şekilde konuşmak sadece ahkam kesmektir.Orhan veli sadece  Beykozda doğmuş ve bir süreliğine Beykozda yaşamıştır..Çocukluğu ;Yazları Beykozda kışları Cihangir ve Beşiktaşta geçmiştir..zaten öldüğünde 36 yaşında idi..Bunları niçin anlatıyorum..Orhan Veliyi Beykozlu diye sevmeniz gerekmez..Orhan Veli şairlerimiz içerisinde bir farklılık,bir istisna tad dır..Bu yüzden sevilmelidir..,Ayrıca Orhan Velinin Beykozlu olmasıyla gurur duyulur.Bu güne kadar iki kez yalıköy parkında,bir kez kapalı spor salonunda anma düzenlenmiş katılımcı sayısı şaire yakışan düzeyde olmamıştır..Gelmeyenler  zaten ben bütün şiirlerini ezbere biliyorum diyenlerdir.Şiir ekleyenler en sevdikleri şiirleri paylaşmışlardır. Forumların,sitelerin amacı hatırlatmaktır..Bizde hatırlandı ve hatırlanmaya devam edecek..Bir gün nazım Hikmet'i bir gün Attila İlhan'ı Şiirlerini de ekleyerek anarız.Buna dejenerasyon denilir ise eh ne diyeyim bazıları böylesi kelimelerle oynamayı seviyordur diye düşünürüm...
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  <1234>

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu Sayfa 0,160 Saniyede Yüklendi.