Tiyatro yaşamın aynasıdır... Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası >4- SİZE ÖZEL >R.Sinan AKBAŞAK Yazıları
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli ForumSAYIN VELİ..

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Mesaj
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
terapist Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge

Kayıt Tarihi: 01.Ocak.2007
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1803
  Alıntı terapist Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: SAYIN VELİ..
    Gönderim Zamanı: 23.Eylül.2008 Saat 10:47

 
Sayın Veli, 

              Çağımızda cocuklarımıza sunduğumuz öğrenme olanaklarının oldukça arttığını söyleyebiliriz. Görsel medya,internetin sağladığı bilgi yada her türlü görüş alışverişi hatta cep telefonlarının  bile  tüm olumsuzluklarına rağmen  öğrenme olanaklarını arttırdığı söylenebilir. Ancak tüm bu olanaklar çocukluk , ilk gençlik dönemindeki sosyal gelişimi tam olarak oluşturamamaktadır.

            Ergenlik , sosyal gelişim , kişilik gelişimi  pek çok bilimsel yayında yer alırken çocukların bu sorunlarla baş edebilme yöntemleri çok açık olarak ortaya konulmamakta , konulsa da uygulama olanakları konusunda yeteri kadar yönlendiricilik sağlanamamaktadır.

            Öncelikle çocukların zihinsel becerileri geliştirilmelidir. Tüm beceriler; birbirleriyle ilişkili olduklarından başka becerilerin gelişmesine temel oluşturmaktadırlar. Bu yönde gelişim sağlanamaz ise bu becerilerden yoksun kişiler kendilerine sunulan fikirleri olduğu gibi benimseyen , kendi içsel yaşamlarında kapalı kalmış bireyler olacaklardır.

            Çocukların düşünme , sorgulama , yargılama ve değerlendirme becerilerini geliştirmenin önemli araçlarından biri beklide en önemlisi tiyatrodur. Tiyatro; dayanışmayı , birlikte yaşamanın gerektirdiği sorumluluğu  sağladığı gibi kişiliğinin oluşmasını ve gelişmesini sağlar. Özgüveni geliştirir. . Kız ve erkeklerin birlikte çalışmasıyla cinsel sağlıksızlığı , tutarsızlığı ve saygısızlığı önler. Ayrıca , tüm sanat dallarına ilgiyi oluşturur. Dilini  tanıma ve iyi kullanma becerilerini geliştirir. En önemlisi insana insanı tanıtır. Ortak komplekslerimize bakış uzatarak sağlıklı olanı görmek , düşünce olgunluğuna ulaştırmak ve aşama yapmasını sağlamak gibi desteklerde sağlar.

            Gelişme çağında tiyatro ile oyuncu ya da seyirci şeklinde tanışamamış kişi ; iş bölümü  birlikte çalışma becerisi kazanamayıp yetişkin olduğunda kuşkucu , ön yargılı , içine kapanık ya da çıkarcı olabilmektedir Önemli olan gelişen çocuğun  her şeyden önce aklını ve yüreğini olgunlaştımaktır.

   

Tüm bu düşünceleri desteklemek ve sizlere çocuklarınızın neler yapabileceğini keyifle sunabilmek amacıyla  başlattığımız çalışma ve gayretlerimizi destekleyeceğinizden emin olarak görüşlerinizi bizimle paylaşmamızı rica ederiz.

 

 

 

 
                                                          www.tiyatroterapi.com

                                              sinan@tiyatroterapi.com

 

 Düzenleyen Tuğhan Akbaşak - 29.Eylül.2008 Saat 15:09
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu Sayfa 0,066 Saniyede Yüklendi.