Tiyatro yaşamın aynasıdır... Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası >4- SİZE ÖZEL >R.Sinan AKBAŞAK Yazıları
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli ForumKendine Saygı

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Mesaj
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
terapist Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge

Kayıt Tarihi: 01.Ocak.2007
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1803
  Alıntı terapist Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Kendine Saygı
    Gönderim Zamanı: 24.Mart.2009 Saat 16:46

              Kendine saygı ..  Disiplin..     

Pek çok anne baba ve öğretmen tarafından kurallara uy ,söylenileni yap şeklinde tarif edilen disiplin aslında geniş bir bakış açısıyla değerlendirilmesi  gerektiren bir kavramdır.En sık şikayet konusu olduğu halde yetişkinlerin disipline gerekli ilgiyi gösterdikleri söylenemez.

    Yetişkinler disiplin sorunlarını bağırma ,vurma,kırıp dökme,huysuzluk gibi kontrol edilemeyen davranışlar açısından değerlendirirler.Bu ;yetişkinlerin sakin ,düzenli ve sınırlar içinde bir yaşam sürme gereksinimlerinin dışa vurumudur.Halbuki disiplin ”başkalarına ve kendine karşı özen ve saygı” eylemi olarak ele alınmalıdır.

     Özellikle  böyle bakıldığında edilgenlik,utangaçlık,suskunluk,,iddiasızlık ve içe dönüklük gibi aşırı kontrollü davranışlar da kontrol edilemeyen  davranışlar kadar kabul edilemez olur.Yani disiplin sistemlerinin görevi  toplumsal sistem içinde yer alan her bireye kendini ve kişiliği geliştirmesi için duygusal ve sosyal güvenlik yaratmak ise kontolsüz davranışlar kadar aşırı kontrollü davranışlar da dikkate alınmalıdır.Çünkü aşırı kontrollü tepkiler doğru ve insancıl disiplin sisteminin hedefi olamaz..

     Disiplin çocuklar kadar yetişkinlerinde sorunudur.Aslında yetişkinler açısından bir sorumluluktur.Gerçekte çocuklar pek çok davranışın işaretlerini yetişkinlerden alırlar.Gerçek ve sağlıklı disiplin sistemini kendini kontrol edebilen veliler oluşturabilirler.Herhangi bir davranışın öğretilmesi ”söylediğinizi yapmalısınız” ilkesine dayanmalıdır.Yetişkinlerin çocukları karşısında sürekli kontrollerini kaybederken,onlardan kendilerini kontrol etmelerini istemeleri haksızlıktır.Bence şöyle demeliyiz.”davranışlar sözcüklerden daha yüksek sesle konuşurlar” O halde ,çocuklarımıza doğru örnek olmalı.,onları kontrol etmektense kendilerini kontrol etmenin yollarını göstermeliyiz.

     Disiplin ayrıca insan haklarının ve ihtiyaçlarının saygı gördüğü ve korunduğu güvenli bir ortamla da ilgilidir..Ev okul ve topluluk içerisinde ister yetişkin ister çocuk her insanın sevilme ilgi ve değer görme,kendisi olma,saygılı ve eşit iletişim kurma hakkı vardır.Haklarını korunduğunu gören genç insan kendi öz saygısını geliştirerek başkalarına olan saygısını da oluşturacaktır.

     Bu tür etkileşimlerin kazandırıldığı kurumlardan yararlanmak zayıf yargıların yerine konulacak yeni ve sağlıklılarını oluşturmak için gelişmekte olan genç insan bireysel sorumluluklar alabileceği sosyal faaliyetlerle desteklenmeli,yaşamı renkli ve keyifli kılınmalıdır.Unutulmamalıdır ki sabah uyandığında  onu mutlu eden bir kalkma sebebi olan genç insanlar daha sağlıklı daha prensipli ve mutlu bireylerdir.Hayatını programlamış ve yaşamı sevme sebeplerini oluşturan genç insanların başkalarının hayatını da renklendireceği kesindir.

Yaşamı seven ,başkalarının yaşam değerlerine kendilerininki kadar özen gösteren “siz”lerin toplumun tamamını oluşturması hayal ve dileklerimle..

 

        

 

                                                                                                   R.Sinan AKBAŞAK

 

 

 

Bu yazıyı oluştururken çeşitli sohbetlerden aldığım notları,

izlediğim tartışma ve incelemelerdeki birikimlerimi derledim..

 Düzenleyen terapist - 07.Nisan.2009 Saat 11:52
Yukarı Dön
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
  Alıntı Misafir Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25.Mart.2009 Saat 17:08
Bunun için elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Doğrularım olduğu kadar yanlışlarımda mutlaka olacaktır. Ben yanlışlarımı en aza indirip doğrularımı çoğaltmaya çalışacağım, çalışıyorum. Bu birikimlerini bizimle paylaşarak bize IŞIK tutan HOCAMIZA Teşekkürlerimi, sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum.
Yukarı Dön
hazal_c Açılır Kutu Gör
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 16.Eylül.2008
Konum: Istanbul
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 127
  Alıntı hazal_c Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25.Mart.2009 Saat 23:40
10 yaşımdan beri "disiplinli olmayı" hocamızdan öğreniyorum. Eğer biraz olsun başarı elde edebiliyorsam tek kaynağım, Sinan hocamızdır. Bunun için ben de çok çok teşekkür ediyorum Hocacım.. Öğrenmeye devam ediyorum ve edeceğim ... Smile
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu Sayfa 0,066 Saniyede Yüklendi.