Tiyatro yaşamın aynasıdır... Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası >4- SİZE ÖZEL >R.Sinan AKBAŞAK Yazıları
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli Forumkırık cam teorisi

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
terapist Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1803
  Alıntı terapist Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: kırık cam teorisi
    Gönderim Zamanı: 06.Mayıs.2009 Saat 08:32
kırık cam teorisi

Suçlarla mücadeleyi nasıl başardın?" sorusuna Newyork polis şefi Guiliani'nin cevabı: Metruk bir bina düşünün.Binanın camlarından biri bile kırık olsa, o camı hemen tamir ettirmezseniz,çok kısa sürede, oradan geçen herkes bir taş atıp, binanın tüm camlarını kırar.Ben ilk cam kırıldığında hemen tamir ettirdim.Bir elektrik direğinin dibine ya da bir binanın köşesine, biri, bir torba çöp bıraksın. O çöpü hemen oradan kaldırmazsanız, her geçen, çöpünü oraya bırakır ve çok kısa bir sürede dağlar gibi çöp birikir.Ben ilk konan çöp torbasını kaldırtım.

Bir sokağın suç bölgesine dönüşme süreci önce tek bir pencere camının kırılmasıyla başlıyor.Çevreden tepki gelmez ve cam hemen tamir edilmezse,oradan geçenler o bölgede düzeni sağlayan bir otorite olmadığını düşünüyor,diğer camları da kırıyor.Ardından daha büyük suçlar geliyor; bir süre sonra o sokak, polisin giremediği bir mahalleye dönüşüyor,Bunu anlayan New York polisi, önce küçük suçların peşine düşmüş.Metroya bilet almadan binenleri, apartman girişlerini tuvalet olarak kullananları, kamu malına zarar verenleri,hatta içki şişelerini yola atanları bile yakalayıp haklarında işlem yapmış.Polis bu kararlılığıyla"küçük veya büyük, bizim için hiç fark etmez; bu sokağın, metro istasyonunun veya mahallenin suç üreten bir bölge olmasına izin vermeyeceğiz." demiş.

Bu konu Arkadaşım Zeynep tarafından e posta ile iletilince doğrudan aktarmak ile yetinmeyip ekleme gereği duydum. İsimler , yer veya zaman değişse de sorunlar ve çözümler aynı gibi geldi.

Şimdi konuya kendi penceremizden bakalım..Önce birimiz yola veya kaldırıma arabasını park etti,Otorite sesini çıkartmadı belki basit bir ikazla geçiştirdi.Kişi tekrar arabasını park etmek istediğinde ya alışkanlığa dönüşen göz yumma başladı yada daha önce izin vermiştin…şu kişiye izin vermiştin zorlamasıyla istenilen oldu .Sonrası bu hak olarak görülmeye başlandı ve en kötüsü kazanılmış! hak zorlanmaya başlayıp yanına ikinci araba park edildi. İkaz edildiğinde “hemen geliyorum” dendi hemenler uzadı..,yollar kapandı sinirler gerildi.,ve hep kötü örnekler verildi…Eskilerin dediği  “su-i misal misal olmaz” (olumsuz örnek örnek değildir) kavramı unutuldu

Arabanızla işe giderken yolda bir tanıdığa rastladınız ,durup aldınız.,hoş oldu işi görüldü,sohbet ettiniz.Tesadüf bu ya ertesi gün oradan tekrar ve aynı saatte geçmeniz gerekti..ne hoş yine birlikte gittiniz..Bir sonraki gün bir telefon..”Abi nerdesin senin yüzünden geç kaldım”.Buyrun ..iyilik yaptınız.,tekrar yaptınız,ve mecburiyete dönüştü..Artık iyilikten kaçmanız bundan olabilir mi?

İlk konan çöp torbası için sadece kavga ettik,İlk kırılan camın tamirini erteledik,Parkta ilk yakılan mangala  ses çıkarmadık.Kaldırıma park eden araba yüzünden bebek arabasını yola indirmek zorunda kalan genç anneye acımadık,Su sıçrattığımızda orada olmasından ötürü yayaya kızdık.Ben dedik biz diyemedik..,özür dilerim..,haklısın ben bunu düşünmemiştim demeyi ölmeye tercih ettik,,Ellerine sağlık ne güzel olmuş ,bu ne güzel bir resim,elbisen çok hoş,evet bu penaltıydı..seni gördüğüme sevindim , özledim….seni seviyorum demek racona ters düştü.

Öğrenmedik,öğretmedik,düşünmedik,dinlemedik,duymadık,görmedik..

en kötüsü..Sevmedik

Ben böyle değilim dediğinizi duyabiliyorum..ne güzel..sevgiyle kalın..

R.Sinan Akbaşak

Düzenleyen terapist - 06.Mayıs.2009 Saat 08:35
Yukarı Dön
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
  Alıntı Misafir Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06.Mayıs.2009 Saat 19:39
ClapClapClapClapClapClapEllerine sağlık ne güzel olmuş ,bu ne güzel bir resim,elbisen çok hoş,evet bu penaltıydı..seni gördüğüme sevindim , özledim….seni seviyorum. SEVGİLERİMLE...
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu Sayfa 0,117 Saniyede Yüklendi.