Tiyatro yaşamın aynasıdır... Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası >1 - ATATÜRK >KURTULUŞ SAVAŞI VECUMHURİYET
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli Forum1919 yılının Gazeteleri..

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
terapist Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1803
  Alıntı terapist Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: 1919 yılının Gazeteleri..
    Gönderim Zamanı: 28.Eylül.2009 Saat 08:40

Gerçek tarih.... 

Yukarı Dön
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
  Alıntı Misafir Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02.Ekim.2009 Saat 17:22
Bulunması  ve aktarılması zor bir arşiv. Ellerinize sağlık Hocam. Vakit buldukça Ayrıntılı bir şekilde inceliyeceğim.
Yukarı Dön
smt-gnr Açılır Kutu Gör
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 143
  Alıntı smt-gnr Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04.Ekim.2009 Saat 13:30

Hocam bunlar inanılmaz güzel şeyler ....

Tarihi, tarihin kendisinden okumak çok heyecan verici...

Bu, güzel hatta mükemmel paylaşımınızdan dolayı çok teşekkür ederm.
    @@@@ baleva @@@@
        +smt-gnr+
Yukarı Dön
erdemkozan Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 17
  Alıntı erdemkozan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06.Ekim.2009 Saat 22:12

Okurken etkilenmemek elde değil. Paylaştığınız için teşekkürler.

Yalnız birşey soracağım.

Harf devriminden önceki dönemdeki gazeteler de latin harfleriyle basılmış. Bunlar orjinallerin sonradan basılmış halleri mi? Yoksa o dönemde latin harfleriyle çıkan gazeteler var mıydı?
denizlerimizi koruyalım...Şimdi!
Yukarı Dön
terapist Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 1803
  Alıntı terapist Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06.Ekim.2009 Saat 22:50
Merhaba..

Bu gazeteler elbetteki latin harflariyle basılmamışlardı... Zaten 1919 da istiklal harbi bile denemezdi. Tüm internette konunun tartışılması özür dilerim 'geyik' moduna ulaşmış durumda. O günün gazeteleri orijinal olarak basılsa yada olduğu gibi fotoğraflanıp yayımlansa kimin ne işine yarayacaktı..? Veya tertemiz kağıtlara işte gazete bu, tercümesi de bu, denilseydi kabul görebilirmiydi diye düşünmeliyiz..

Yapılmaya çalışılan dönemin ciddiyetini ruhuna yakışır biçimde sunmaya çalışmaktır. Bir arşiv sunumu değil,  tarama, bir araya getirme ve sunum hazırlama tekniğidir.

Biliyorsunuz ki harf devrimi 1 kasım 1928 de yapılmıştır. Gazeteler o günlerde bile bir kısmı(o günlerin deyimiyle) eski yazı yanında yeni Türk alfabesi eşliğinde yayımlanmış, Bu şekil yeni yazının alışkanlık haline dönüşmesine kadar uygulanmıştır.

Herhangi bir yerinde bu bir tercüme çalışmasıdır., Orijinal değildir demenin Türk halkının tarih bilgisi ve kültürüne hakaret olacağı düşünülmüş ve bu yüzden not düşülmemiştir. Yapılmaya çalışılan bir hediye hazırlamaktır ve bence çok makbule geçmiştir.

Lütfen konuyu bu şekliyle değerlendiriniz.

Size olaya emek verenler adına konunun emekçisi kurum başkanının açıklama yazısını da ekliyorum   

sevgilerimle

Sinan Akbaşak

Eskilerin meşhur bir sözü vardır, "Hafıza'i beşer nisyan ile malüldür"diye. Yani "insan aklı unutma özürlüdür" der atalarımız ve bu teşhis tam isabettir.

Ne yazık ki insanımız bu hastalığın önlemini alma konusunda pek başarılı olamadı. Tam tersine her gün bir unutkanlık hapı yutmuşcasına tarşhten ders alma refleksimiz köreldi. Bu nedenle toplum olarak hatalarımızı bir kısır döngü içinde tekrarlayarak bugünlere geldik.

Ve de Mustafa Kemal Atatürk'ün işaret ettiği "çağdaş uygarlığa" bir türlü sıçrayamadık.

Ünlü yazar Bertolt Brecht'in şu sözleri tam da bu meseleyi ifade eder...

"Büyük sıçrayışları gerçekleştirmek isteyenler birkaç adım geri gitmek zorundadır. Bugün, yarına dünle beslenerek yol alır"

Ben de bu durumu, geri ve dikiz aynalarına bakmadan yol almaya benzetiyorum. Bunu yapamadığımız için de pek çok kez yol kazalarına uğradığımız bir gerçektir.

Elinizdeki bu çalışma gerçekten çok yorucu ama bir o kadar da keyif veren bir emeğin ürünüdür. Geniş bir ekip, büyük bir titizlikle, aylarca arşivleri taradı.

Kurtuluş Savaşı'ndan bu güne kadar, Cumhuriyet tarihimizin kilometre taşları denilecek olaylar bir araya getirildi. Özellikle Cumhuriyet'in ilk yıllarına ait gazete arşivlerine ulaşmak çok zor oldu.

Ama kılı kırk yardık ve yılmadan iğne ile kuyu kazarcasına gazete sayfalarına ulaştık.Elinizi attığınızda lime lime olmuş gazeteleri, büyük bir özenle fotoğrafladık. Ancak sayfaların büyük bir bölümü, okunamaz halde perişandı. Ama teknolojinin imkanlarını kullanarak, yakın tarihimizin o sayfalarına yeniden hayat vermeyi başardık.

Bu nedenle, çok faydalı olacağını umduğum bu çalışmanın ortaya çıkmasında inanılmaz katkıları olan odamız çalışanlarından, özellikle Esra Erten, Yakup Asil, Tarık Çoruk ve emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkürü bir borç biliyorum.

Ankara Ticaret Odası'nın bu hizmetinin, tarihten ders çıkartmama hastalığımızı yenmemize bir nebze olsun katkı sağlayacağı umuduyla, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Sinan AYGÜN

Ankara Ticaret Odası Başkanı

Yukarı Dön
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
  Alıntı Misafir Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07.Ekim.2009 Saat 22:29

Tarihi cok seviyorum o yuzden duygulanıyorum elde değil ATATURK' u cok seviyorum ... ! tesekkurler amca ..

Yukarı Dön
erdemkozan Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 17
  Alıntı erdemkozan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08.Ekim.2009 Saat 20:54

O zaman 1 Kasım 1928 tarihinden önceki gazetelerin hem orjinaline sadık, hem de bugün dahi yeni nesilce okunup anlaşılabilecek halde sunmak gerçekten çok çok önemli bir çalışmanın ürünü olsa gerek.

O kadar başarılı ki, gazeteler: "o dönemde çıktım ve latin harfleriyle basıldım" diyorlar sanki...

Gerçekten harika, dikkatle okuyup çocuklarımız için saklamalı.

Düzenleyen erdemkozan - 08.Ekim.2009 Saat 21:40
denizlerimizi koruyalım...Şimdi!
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu Sayfa 0,117 Saniyede Yüklendi.