Tiyatro yaşamın aynasıdır... Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası >13- PAYLAŞMAK İSTERMİSİNİZ.. >Hangi oyunu izledim..
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli ForumDÜŞÜŞ

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
  Alıntı Misafir Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: DÜŞÜŞ
    Gönderim Zamanı: 15.Ocak.2010 Saat 22:09

Düşüş,

ülkemiz tarihinde önemli bir sürece damgasını vuran İttihat ve
Terakki’nin, 1908 yılından sonra yaşama ve yönetime egemen oluşunun
sonuçlarını anlatırken, insanın toplumsal değişimler karşısındaki
duruşunu eleştirel bir gözle, çok yönlü biçimde ele alıyor. Oyunda,
İstanbul halkı huzursuzdur. Padişah II. Abdülhamit’in baskıcı yönetimi
sürerken, İttihat-Terakki Partisi’nin iktidarda olmasa da halkın
üzerindeki etkinliği artmaktadır. Nitekim padişahın aldığı tedbirler
bir işe yaramaz ve İttihat-Terakki Partisi II. Meşrutiyet’i ilan
ettirir. II. Meşrutiyet’in ilanıyla birlikte, saray ve yeni yönetim
yanlıları arasında çatışmalar başlar.

Oyun ile ilgili bilgiler

Yazan: Kemal Bekir
Yöneten: Engin Gürmen
Dramaturg: Özge Ökten
Sahne Tasarımı: Ayhyan Doğan
Kostüm Tasarımı: Nilgün Gürkan
Işık Tasarımı:Kemal Yiğitcan
Efekt Tasarımı:Mustafa Emin Duman

Oyuncular: Engin Gürmen, Haşmet Zeybek, Defne Gürmen Üstün, Toron Karacaoğlu, Oya Palay, Melike Altınbaran, Ali Karagöz, Erkan Sever, Rahmi Elhan, Yavuz Şeker, Murat Derya Kılıç, Özgür Dağ, Caner Çandarlı, Gökhan Eğilmezbaş, Samet Hafızoğlu, Engin Coşkun, Zeki Yıldırım, Emre Narcı, Ergun Üğlü, Murat Taşkent, Selçuk Soğukçay, Hakan Güner.

Oyunu 10 Ocak 2010 Günü Kadıköy Haldur Taner Sahnesi'nde izledim. Dedehocamızı görmek ve keyifli bir tiyatro izlemek için güzel bir gündü. Daha önce de burada Dedehocamızın " Kendi Gök Kubbemiz " adlı oyunu tiyatro ekibimizle beraber izlemiştim. Oyunun Dekorunu incelerken Orkestra çukurunu görünce müzikli bir oyunmuş gibi gelebilir başta ama sonra oyunun ilerleyen zamanlarında oranın cadde veya sokak olduğunu göreceksiniz. Gazete satan genç delikanlı, ( gazete ayrıca Osmanlıca harflerle yazılıydı gördüğüm kadarıyla. ) gelip geçen insanlar... baştan sona merakla ve ilgiyle izledim. Oyunun sonunda Toron Dedehocamızı görüp, sevgi ve saygılarımı sunacaktım ama oyunun sonunda seyircileri selamlamaya çıkmayınca, salon çıkışında ( merak ettiğim için. ) yetkili birine Dedehocamızın Selamlamaya neden çıkmadığını sordum. " Toron Bey biraz rahatsızdı " dedi. Geçmiş olsun buradan da tekrar Dedehocama. Oyuncuların performası çok iyiydi. Özellikle Dedehocamızı görmeniz lazım. Hayran kaldım. Dekor kısaca, Sahne 3 kat şeklinde kurgulanmış. En üst ve arka bölüm Sultan Abdülhamitin mekanı, ara kat İttihat ve Terakkinin bürosu ve en alttaki perdeye en yakın bölüm Mehmet Şehabettin Paşanın konağı. Ufak aksesuar değişimleri hariç dekor değişikliği yapılmıyor.
ClapClapClapClapClapClapClapClap
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu Sayfa 0,062 Saniyede Yüklendi.