Tiyatro yaşamın aynasıdır... Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası >13- PAYLAŞMAK İSTERMİSİNİZ.. >Hangi Filmi İzledim..
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli ForumİKİ DİL BİR BAVUL

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
oğuzhan Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 71
  Alıntı oğuzhan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: İKİ DİL BİR BAVUL
    Gönderim Zamanı: 08.Nisan.2010 Saat 12:17

Türk öğretmenin, uzak bir Kürt köyündeki bir yılı. Öğretmen Kürtçe bilmez, çocuklar Türkçe. Öğretmen ilk kez gördüğü bu coğrafyada, bir yılını çocuklara Türkçe öğretmekle geçirir. 1 yılın sonunda çocuklar Türkçe öğrenebilecekler mi?

İki Dil Bir Bavul üniversiteden yeni mezun olmuş ve uzak bir Kürt köyüne atanmış Türk öğretmenin bir yılını, onun okula yeni başlayan ve Türkçe bilmeyen çocuklarla yaşadıklarını anlatır. Bir yıl boyunca öğretmenin farklı bir topluluk ve kültür içindeki yalnızlığına, çocuklar ve köylülerle yaşadığı iletişim problemine, çocuklardaki değişime tanık oluruz. Bu süreç boyunca öğretmen ve çocuklar birbirlerini yavaş yavaş tanımaya ve anlamaya başlarlar.

Yapım ve yönetmen : ORHAN ESKİKÖY & ÖZGÜR DOĞAN
Oyuncular Emre Aydın (Öğretmen)

Bu da benim yorumum::

Yönetmenleri zaten belgsel olduğunu dile getirdiler, öğretmen gerçek öğretmen, zülküf de gerçek zülküfmüş. çocukların öğrenme isteği ve tatlılığı filme çok sıcak bir hava katıyor. Ancak değindiği şey çok daha ön planda. üniversitelerde bile yabancı dilde eğitim yapılıp yapılmaması tartışılırken, küçücük çocuklara okuma yazmayı yabancı bir dilde öğretmeye çalışmanın ne kadar absürd olduğunu, ancak bunun ülkemizde var olduğunu gözler önüne seriyor. türkçe bilmeyen çocuklara her gün türküm, doğruyum, çalışkanım... andımızın ezberletilip okutulması onlar için ne kadar anlamlı olduğuda merak konusu.

oğuzhan
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu Sayfa 0,086 Saniyede Yüklendi.