Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Mayonez Kavanozu ve 2 Fincan Kahveyi Hatırlayınız!

Nereden Yazdırıldığı: Tiyatro yaşamın aynasıdır...
Kategori: 11 - HEPİMİZ İÇİN
Forum Adı: Sevgi Üzerine...
Forum Tanımlaması: Sevgisiz yaşanmaz
URL: http://forum.tiyatroterapi.com/forum_posts.asp?TID=1506
Tarih: 28.Şubat.2020 Saat 11:27
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 9.50 - http://www.webwizforums.com


Konu: Mayonez Kavanozu ve 2 Fincan Kahveyi Hatırlayınız!
Mesajı Yazan: Misafir
Konu: Mayonez Kavanozu ve 2 Fincan Kahveyi Hatırlayınız!
Mesaj Tarihi: 17.Aralık.2009 Saat 13:57

Ne zaman hayatında bazı şeyler taşınamaz hale gelirse, ne zaman 24 saat kısa gelmeye başlarsa, o zaman mayonez kavanozu ve 2 Fincan Kahveyi hatırlayınız!

 

Bir gün bir profesör, elinde birkaç kutu olduğu halde derse gelir. Ders başladığında, hiçbir şey söylemeden, önüne büyükçe bir mayonez kavanozunu alır ve ağzına kadar tenis topları ile doldurur. Ve öğrencilere kavanozun dolup dolmadığını sorar;

 

Öğrenciler ittifakla kavanozun dolduğunu ifade ederler. Bu sefer profesör önündeki kutulardan bir tanesinden aldığı çakıl taşlarını, çalkalayarak kavanoza döker, böylece çakıl taşları kayarak, tenis toplarının aralarındaki boşlukları doldurur. Ve öğrencilere tekrar kavanozun dolup dolmadığını sorar, onlar da 'evet' doldu derler, profesör bu defa masanın üzerindeki diğer kutuyu eline alır ve içindeki kumu yavaşça kavanoza döker.

 

Tabii Ki kumlar da çakıl taşlarının aralarındaki boşlukları doldurur.

 

Ve tekrar öğrencilere kavanozun dolup dolmadığını sorar, Öğrenciler de koro halinde 'evet' derler.

 

Bu sefer profesör masanın altında hazır bekleyen 2 fincan kahveyi alır ve kavanoza boşaltır, Kahve de kumların arasında kalan boşlukları doldurur. Öğrenciler gülerler!

 

Profesör öğrencilerin gülüşünü destekleyerek 'eveet' Diyerek;

 

‘Ben bu kavanozun sizin hayatınızı simgelediğini ifade etmeye çalıştım ' der.  

 

Şöyle ki;  

 

Bu tenis topları hayatınızdaki önemli şeylerdir; aileniz, çocuklarınız, sıhhatiniz, arkadaşlarınız ve sizin için önemli olan şeylerdir.  

 

Diğer şeyleri kaybetseniz de, bu önemli şeyler kalır ve hayatınızı doldurur.

 

O çakıl taşları ise daha az önemli olan diğer şeylerdir; işiniz, eviniz, arabanız vs.

 

Kum ise diğer ufak tefek şeylerdir.  

 

'Şayet Kavanoza önce kum doldurursanız...' diye, anlatmaya devam eder, 'çakıl taşlarına ve özellikle de tenis toplarına (yeterli) yer kalmaz.

 

Aynı şey hayatımız için de geçerlidir. Vaktinizi ve enerjinizi ufak tefek şeylere harcar, israf ederseniz, önemli şeyler için vakit kalmayacaktır.

 

Dikkatinizi mutluluğunuz için önem arz eden şeylere çevirin. Çocuklarınızla oynayın. Sağlığınıza dikkat edin. Eşinizle yemeğe çıkın. Evinizin ihtiyaçlarını karşılayın. Öncelikle tenis toplarını kavanoza yerleştirin. Öncelikleri, sıralamayı iyi bilin

 

 Gerisi hep kumdur.

 

Bu arada bir öğrenci sorar; 'Peki, O iki fincan kahve nedir?'

 

Profesör gülerek: 'Bu soruyu bekliyordum, Hayatınız ne Kadar dolu olursa olsun, her zaman dostlarınız ve sevdiklerinizle bir fincan Kahve içecek kadar yer vardır.

 
Cevaplar:
Mesajı Yazan: Misafir
Mesaj Tarihi: 17.Aralık.2009 Saat 14:23

Tiyatro çalışmalarımızda sinan hocamızı dinleyerek geçirdiğimiz zamanımız bizim tenis toplarımız. İşte,okulda harcadığımız zamanımız da çakıl taşlarımız.Biz tenis toplarımızı kavanoza dolduralım,çakıl taşları nasılsa girer o kavanozun içine.ama çakıl taşlarını tenis toplarından önce sokarsak kavonaza,tenis toplarına yer kalmaz.Böylece biz de herkes gibi oluruz,sıradan bir yaşantının ritmine kapılırız.Hayatımız iş yada okuldan ibaret oluverir.İşte o zaman,kavanozu dolduran sadece kum olur.O zaman tiyatroterapiye girer resimlerimize bakıp bakıp iç çekeriz.Keşke hiç bitmeseydi diye.

Toyat arkadaşlarım.Birlikte olan resimlerimize tekrar bakın.İnsanların dışarıdan bize nasıl imrenerek baktıklarına da bir bakın.
Ve tiyatromuzu,ekibimizi daha çok sahiplenelim.Henüz birşey kaybetmedik.Ama bunu yapmazsak hocamız bizden vazgeçmek üzere.
 
Salı günü ek çalışma işini tekrardan konuşalım.Tüm mazeretleri geride bırakma cesaretini göstersek ne kaybederiz.
 
Hayatımız bir kavanoz kumdan ya da çakıl taşından ibaret olmamalı!


Mesajı Yazan: Misafir
Mesaj Tarihi: 18.Aralık.2009 Saat 09:26
Salı günü ek çalışma işini düşünelim derken sanırım perşembeden de olmak üzereyiz.Ya da olduk mu? Birşey yapmalı.Birşeeeyyyyy yapmaaallııııı!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Mesajı Yazan: Misafir
Mesaj Tarihi: 18.Aralık.2009 Saat 21:39

Hayatımızı bir fincan kahve eşliğinde gözden geçirmeye ne dersiniz ? Neler yapıyor ve neleri yaparken neleri kaybettiğimizin farkına ne zaman varacağız. İnsanlarda Öncelikler ne kadar da değişmiş. Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır di mi ? Peki en son ne zaman kırk yıl hatırlanacak bir şey yaptınız ? Kısacası günü birlik mutluluklarla, ömür boyu sürecek mutlulukları birbirine karıştırmayalım. Karıştıracaksak ta bunları kum olarak aralara alalım. Olmaz mı ? Tongue. BİZ SEVDİĞİMİZ SÜRECE SEVGİ VAR OLUR. Wink

Teşekkürler Meral Paylaşım için. Clap


-------------


Mesajı Yazan: Misafir
Mesaj Tarihi: 21.Aralık.2009 Saat 15:42

bende dile getirdiğin bu güzel şeyler için teşekkür ederimMesajı Yazan: Sinan
Mesaj Tarihi: 12.Temmuz.2018 Saat 07:55
Sevgi verilebilecek en özgün armağandır...Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2007 Web Wiz - http://www.webwizguide.com