Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Beyninizi besleyin

Nereden Yazdırıldığı: Tiyatro yaşamın aynasıdır...
Kategori: 11 - HEPİMİZ İÇİN
Forum Adı: İlginç..şeyler..
Forum Tanımlaması: Küçük İlginçlikler
URL: http://forum.tiyatroterapi.com/forum_posts.asp?TID=1585
Tarih: 22.Ekim.2020 Saat 00:25
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 9.50 - http://www.webwizforums.com


Konu: Beyninizi besleyin
Mesajı Yazan: terapist
Konu: Beyninizi besleyin
Mesaj Tarihi: 28.Ocak.2010 Saat 09:49

Beyninizi besleyin
Biraz da faydalı konulardan söz açalım. Mesela. Beynimizi iyi kullanıyor muyuz? Ona gerekli desteği veriyor muyuz? Mümin Sekman’ın derlediği önerileri dikkatinize sunalım:
-  İnsan beyninin ayaktayken yaklaşık yüzde 10 daha fazla çalıştığı düşünülmektedir. Önemli kararlarınızı alırken kapalı alandaysanız, “volta atmayı” deneyebilirsiniz.  Yürürken kolları sallamak, beynin performansını olumlu etkiler...
-  Yabancı bir dil öğrenme beyni güçlendiriyor. Her gün birkaç yabancı ya da yerli yeni kelimeler öğrenip kullanabilirsiniz.
-   Zihinsel jimnastik yapın. Bunun için başta Sudoku olmak üzere çeşitli bulmacalar çözün. http://www.milliyet.com.tr/index/satranc - Satranç gibi “akıl oyunları” oynayın.
-  Zihinsel rutinlerinizi kırın. Bazen telefonu sol elinizle tutun, çantanızı diğer elinizle taşıyın, evinize başka bir yoldan gidin.
-  Her gün güzel bir resme, manzaraya veya fotoğrafa bakmaya çalışın...
-  Her gün sevdiğiniz bir müziği bir süre gözünüz kapalı dinleyin.
-  Günde aklımızdan 60 bin ile 80 bin arası düşünce geçer. Bu düşünceler ne hakkındaysa, hayatımız da ona göre şekillenir. Unutmayın kafanızda en çok neyi düşünürseniz, hayatınızda onu çoğaltırsınız.
-  İyi bir uyku kaliteli bir beyin için şarttır. çok uyuyorum diye üzülmeyin.
-  Farklı düşünme tarzları beyni geliştirir. Çocuklar ve hayvanlarla daha fazla vakit geçirin. Sizden farklı düşünen insanlarla konuşun...
-  Sürekli TV seyrederek beyninizi “düşük viteste” çalıştırmayın. Beyninizin sınırlarını zorlamayan etkinlikler beyninizi geliştirmez...
-  Beyni yoran en önemli şey monotonluktur. Hayatınızı ne kadar renklendirirseniz, beyninizi o kadar neşelendirirsiniz...
-  Beyin kısa süreli hafızada beş ile yedi arasındaki bilgiyi işleyebilir.. Hayatınızın en büyük kararlarını alırken “kafadan” değil, tıpkı beş haneli iki rakam grubunu çarparken yaptığınız gibi, bir kâğıt üzerine yazarak ne yapacağınızı hesaplayın.
-  Beyin tıkandığında varsayımlarla akıl yürütür. Kendinize bir “kanaat önderi” seçin ve onun zihnini kafanızın içindeymiş gibi düşünün.


Milliyet.. Melih Aşık köşesinden....
Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2007 Web Wiz - http://www.webwizguide.com