Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Mağaradakiler... Cemil Meriç

Nereden Yazdırıldığı: Tiyatro yaşamın aynasıdır...
Kategori: 7 - DİĞER KÜLTÜR VE SANAT DALLARI
Forum Adı: Kitaplar
Forum Tanımlaması: İncelemeler - Okuma önerileri
URL: http://forum.tiyatroterapi.com/forum_posts.asp?TID=2213
Tarih: 23.Eylül.2020 Saat 06:50
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 9.50 - http://www.webwizforums.com


Konu: Mağaradakiler... Cemil Meriç
Mesajı Yazan: Beklan
Konu: Mağaradakiler... Cemil Meriç
Mesaj Tarihi: 28.Eylül.2019 Saat 09:00


Cemil Meriç Mağaradakiler kitabıyla entellektüel nedir sorusunun ve sorununun ne olduğunu anlatıyor. Günümüzde özellikle cahil ve yarı cahil kesimin hakaret gibi kullanmaya çalıştığı entelektüelin ne olduğunu, aydının aslında ne yaptığını sıralıyor. Sadece bizde değil batıda ve Rusya da durum nedir ne değildir onu da anlatıyor.

Sonrasında sosyalizm, anarşizm ve liberalizm ile de haşır neşir oluyoruz. Marksın gökten düşmüş gibi gelen fikirlerinin insan için olduğunu, insanların düşünceler için olmadığını ve coğrafyanın önemini anlıyoruz. Bir din gibi görülen ve itaat edilen Marksizmin aslında bu biçim ve biçimlerde anlaşılmasının ne kadar yanlış olduğunu öğreniyoruz.

Daha sonra yazarlara bir göz atıyoruz. Dostoyevski ile delileri arasında bir bağ bar mı yok mu? Bu vatanperverliği yavan durmuş mu durmamış mı öğreniyoruz. Rus intelijansiyası bize ne katmış ya da katamamış onu görüyoruz.

Esasına baktığımızda hemen hemen her sayfada bir şeyler görüyoruz ve o zamanlardan bu zamanlara tutulmuş bir deniz feneri tarafından aydınlatılıyoruz. Öyle bir deniz feneri ki bu deniz feneri, bizlere çok eskilerden anlatıyor, şimdi zamanları ve yaşadığı zamanları. O kadar net bir şekilde çiziyor ki cehaletin çizgilerini, hala görebiliyoruz bunları. hem de oldukça net bir biçimde herhangi bir bulanıklık olmadan.

Ülkemizin durumlarından biri sadece. Ama en önemlisi belki de ülkemizin sorunları arasında. Çünkü bu sorunları çözdüğümüz zaman iyi bir ülke, yaşanacak bir ülke haline gelebileceğiz.

Tabi aydınlanmak isteyen bir bünye ise okuyan bünye.

İyi okumalar.

Kitap adı: Mağaradakiler
Yazar: Cemil Meriç
Yayınevi: İletişim Yayınları
Sayfa: 288
Baskı: 2016
Tür: Sosyoloji, Kültür Yazıları-------------
Adıma layığım.Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2007 Web Wiz - http://www.webwizguide.com