Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Seni Bana Göster.. Drama Eğitimi

Nereden Yazdırıldığı: Tiyatro yaşamın aynasıdır...
Kategori: 6 - TİYATRO
Forum Adı: DRAMA - Çocuk ve Gençlik Tiyatroları
Forum Tanımlaması: Çocuk ve Genç insanın hayatına kattıkları
URL: http://forum.tiyatroterapi.com/forum_posts.asp?TID=644
Tarih: 06.Haziran.2020 Saat 08:30
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 9.50 - http://www.webwizforums.com


Konu: Seni Bana Göster.. Drama Eğitimi
Mesajı Yazan: terapist
Konu: Seni Bana Göster.. Drama Eğitimi
Mesaj Tarihi: 02.Ocak.2009 Saat 16:56

Merhabalar..

 

       Konu çocuklar olunca her zamankinden daha fazla düşünmeli insan..Öyle ya gelişmekte olana beden,beyin.,karakter yapısı..Bunların hepsi nehirde giden uzun bir gemiye benzer küçük bir müdahale büyük bir hareket oluşturur ve küçük müdahalelerden oluşan büyük hareketler her zaman olumlu olmayabilir..,yani bazen geminin karaya çarpmasına sebep olabiliriz.o halde hep ve çok dikkatli olmalıyız.

       Çocukların öncelikle eğlenmesi olmamalı amacımız..Biz iyi geçirilen vakti aynı zamanda değerli kılmalıyız,Gerek paylaşılmış bir an olarak,Gerekse öğrenilmiş kavram olarak.

        Günümüz olanakları çocuklara tek “tık”la ulaşabilecekleri inanılmaz bir dünya sunmuş ancak sınırsızca ve kolay  ulaşılan her şey gibi bu olay da çok çabuk heyecanını yitirmiştir. Artık çocuklar belki de biraz geriye dönerek daha katılımcı,daha somut ve birebir onu ifade eden çalışmaları arzulamaktadır.

        O halde drama yine ve her zamanki gibi en etkin iyi vakit geçirme ve gelişim aracı olarak ele alınmalıdır.Tabii ki gelişen ve değişen dünyaya drama yöntemleri ayak uydurmalı hatta bence adını “Seni bana göster” yada “usta sensen çırak da ben” gibi günümüz isteklerini ve aynı zamanda  geçmişi de kapsayan bir yapıya ulaşmalıdır.Bilindiği gibi klasik orta oyunu ve meddah çocuk oyunlarının sınırsız ilham ve başvuru kaynağıdır

         Anlatmaya çalıştığım.. küçük yönlendirmelerden sonra serbest bırakılan genç insan bilinçaltında biriktirdiklerinden oluşan hayal denizinde paylaşım ve yaratıcılıklara yelken açmalı,Farklı görüşlerin fırtınalarıyla boğuşmalı,sakin limanlara dingin,çözümlemiş ve dinlenmiş ulaşmalıdır.

         Her eğitici temelde aynı ama detayda bazı farklılıkları olan çalışmaları hazırlar ve öğrencileriyle birlikte gelişim okyanusuna yelken açar.Yaşamın varlığından beri oluşan insanoğlunun hareketi farklı kültürlerde ve farklı yaşam koşullarıyla yoğrulmuş ve bazı sıra dışı olaylarla mayalanarak gerek tapınma gerekse eğlence belki de eğitim amaçlı şekillenmiştir.O halde dünyanın varlığından beri yapıla gelen bu çalışmaları benim diye sahiplenmek çok da doğru olmamalıdır.Bunu bazı dostlarımızın “şu hareket bana ait”,” şu çalışmanın aslı benim” söylemlerine karşı söylemeliyim diye düşündüm.Bazen çok yıllardır yapa geldiğimiz bir çalışma sıra dışı bir öğrencinin küçük bir müdahalesiyle çok daha etkin yada keyifli olabilmektedir.Bu yüzden sunduğumuz çalışmalara yapan yaptıran yada yazan şeklinde başlık atmak yerine araştıran,hazırlayan şeklinde yaklaşmamız daha doğru olur.Çünkü öğrencisine yorumlayıp mayalayabileceği malzeme sunan eğiticinin kendisi de görüşlerini şartlarla mayalayıp yeni açılımlara ulaşmaktadır.

      Ekte örnekleyebileceğimiz pek çok çalışma vardır.Bu ..Bu dosyayı elinize alın açın okuyun uygulayın işte size drama yada kişisel gelişim çalışması olamaz elbette.İyi eğitici katılımcının nefesini ve gözbebeğindeki kıvılcımın voltajını ölçerek heyecanını katılım isteğini ve kişisel taleplerini bir çırpıda yakalayıp anında programını yapabilendir.bir çalışma öncesinin programı bir sonraki çalışmadan çok farklı olabilir.Yani genç katılımcı “seni bana göster” isteğinizi sizin gözlerinizden okuyarak anlatmaya başlar.Bu sessiz anlatım çalışmanın başlangıç noktasıdır.İşte tüm eğitim stratejisi ve becerisi burada başlar.Gözlerinizde buluştuğunuz çocuk yada genç insan ömür boyu sizin ve kendinin dostu olacaktır.

         Ne güzel ki çocuk için çaba sarf edenlere..Çünkü onlar her şey için çalışıyorlar…

 

                                                                                                                   R.Sinan Akbaşak
Cevaplar:
Mesajı Yazan: terapist
Mesaj Tarihi: 02.Ocak.2009 Saat 17:17
Resim-heykel içindeki Afrika kültüründen örnekleri incelemenizi istiyorum


Mesajı Yazan: terapist
Mesaj Tarihi: 02.Ocak.2009 Saat 17:26
YARIŞMAYA KATILAN ESERLERİ İNCELEMENİZİ İSTİYORUM


Mesajı Yazan: imge
Mesaj Tarihi: 04.Ocak.2009 Saat 15:04
Hocam,çok güzel ve bizim için çok önemli bir yazı yazmışsınız teşekkür ederiz..bu klasikten ayrılmış ''seni bana göster'' leri içeren öğrencinin kendi çaba,istek ve yaratıcılığını ön planda tutan eğitim sistemiyle bu güne kadar yetiştirdiğiniz yol gösterdiğiniz öğrencilerinizden aldığnz sonuç,yani başarımız herkesin gördüğü ve alkışladığı düzeyde. sizin bu eğitiminizin bir parçası, öğrencisi olmak çok güzel.. ayrıca sizden , bizim küçüklerimizi eğitme ve gelişimlerine yardımcı olma konusunda da ,gözlem ve katılımla eğitim aldığımız bu süreçte ,bu değerli yöntem , bilgi ve fikirleriniz bizim için çok çok önemli.. sizi gözleyerek yöntemlerinizi dikkatle izleyip okuyup öğrenmeye çalışarak biz de onlara birşeyler katmak istiyoruz ve bunu az da olsa başarabiliyorsak ne mutlu bize.. ayrıca bütün bu yazılarınız ve bu kadar zaman ayırıp bizimle paylaştıklarınız ve bize kattıklarınız için tekrar tekrar teşekkür etmek istiyorum.. iyi ki varsınız..ClapHeart
 
 


Mesajı Yazan: terapist
Mesaj Tarihi: 04.Ocak.2009 Saat 22:29
En keyifli olduğum taraf küçücüklerimin önüne koyabildiğim çok seviyeli ve sıcacık insan örnekleridir..Bana bunu sağladığınız için ben size teşekkür ediyorum..
http://www.smileycentral.com/?partner=ZSzeb001_ZSYYYYYYYYFR">Flower http://www.smileycentral.com/?partner=ZSzeb001_ZSYYYYYYYYFR">Flower


Mesajı Yazan: aleyna
Mesaj Tarihi: 20.Ocak.2009 Saat 14:39

Hocam çok doğru söylüyorsunuz. Çünkü: bir öğrenci öncelikle bir işi kendi yaratıcılığıyla çaba sıyla  yapmalı siz bize o güzel faaliyetlerle anlattığınız  şeylerle bizi çok güzel şekilde  yetiştiriyorsunuz yetiştirdiğiniz örnekleri şuan görüyoruz. (İmge abla, Emir abi, Yeda abla gibi)sizin ibi yaratıcı, akıllı bir hocanın öğrencisi olduğum için gurur duyuyorum. Biz sizin hareketlerinizi gözlemleyerek sizde öğreneceğimiz o kadar çok şey var ki anlat anlat bitmez. İnşallah şuana kadar sizi gözlemlerimize göre az da olsa  uygulayabiliyoruzdur. Size bize fikirlerinizi  ve bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Umarım şuan bize örnek gösterdiğiniz ablalar ve abiler gibi olabilirim. Tekrar teşekkür ederim.HugLOLMesajı Yazan: Misafir
Mesaj Tarihi: 30.Mayıs.2009 Saat 12:29
ClapClapClap.

-------------


Mesajı Yazan: Sinan
Mesaj Tarihi: 16.Temmuz.2018 Saat 07:19
Yeniden değerlendirilerek güncellendi ClapSayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2007 Web Wiz - http://www.webwizguide.com