Tiyatro yaşamın aynasıdır... Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası >10 - HABERLER > Ülkem ve İstanbul...
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli ForumBÜYÜKADA

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
  Alıntı Misafir Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: BÜYÜKADA
    Gönderim Zamanı: 22.Haziran.2009 Saat 08:29
FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN.

21 Haziran 2009 Pazar günü sabah erkenden kalkıp, Büyükada’ya doğru yolu çıktım. Bostancıdan kalkan deniz motorlarıyla adaya doğru yolculuğum başladı. Vapurda var tabi ama ben biraz daha erken varmak istedim. Deniz Motoru ücreti 2,5 TL. Yolculuğum sırasında denizden karelerde çektim. Kalkış anı, varmak üzereyken, varış, gezilen yerler ve dönüş var. İlk önce adaya indiğimizde birkaç insan size, Yörük Ali Plajı hakkında broşür uzatıyor. Daha sonra yanınıza almanız gerekenleri söyleyeyim isterseniz. Öncelikle su, eğer kahvaltınızı veya öğle yemeğinizi çok güzel manzaralar eşliğinde yemek isterseniz öncelikle markete uğramanız ve sonrasında bir bisiklet veya fayton kiralamanız sizin için çok iyi olacaktır. Alışverişinizi bakkal, büfe tarzı yerlerden değil de BİM, DİASA vs… gibi yerlerden yapmanız bütçeniz açısından iyi olacaktır. Bisiklet kiralamaya gelince, ilk gördüğünüz yerde hemen söylenen fiyata razı olmayın. Başka yerlere bakın ve pazarlık yapın. Bisikletler hafta sonları saati 3 TL, ve  5 TL olarak kiralanıyor. Günlük kiralamak isterseniz bu fiyat 15 TL. Hafta içi bu fiyatlar düşüyor tabi. Fayton kiralamaya gelince, Fiyatını tam olarak öğrenemedim ama pazarlık etmeyi unutmayın derim. Sonra bisikletle koyulduk yola. İlk olarak Aya Yorgi Kilisesi vardı hedefte. Etrafa bakına bakına, resimler çeke çeke Kiliseye çıkan yokuşta bisikleti park alanında kilitleyip, ( park alanına bisikleti almaya gelince sizden 1 TL isteyecek bir amca var, başta size ücretli olduğunu söylemiyor haberiniz olsunJ ) yokuşu çıkmaya başlıyorsunuz. Zor bir yokuş haberiniz olsun. Yokuşun başlangıcında bir Niyetçi karşınıza çıkıyor, tavşanlar çekiyor niyeti. Sonra eminim dikkatinizi yerdeki ince ipler, boş makaralar çekecektir. Öğrendiğime göre bu ipleri başladığınız yerde bir yere bırakıyor, sonra  kiliseye kadar yanınızda çöze çöze getiriyorsunuz. Ekmek kırıntısı bırakıp, sonra toplamak gibiJ. Kiliseye vardığınızda dileğinizi tutup, başlıyorsunuz ipi çekmeye. Kopmadan ipi sarabilirseniz dileğiniz gerçek oluyormuş. Bu arada benim ayağıma bayağı ip dolandı. ( biri beni mi diledi ne J )  Suyunuz mutlaka olsun yanınızda. Çıkarken etrafınıza bakmayı ihmal etmeyin. Tabi birde boş gördüğünüz banklara oturmayıJ. Zafer,  Kiliseyi görmeyi başladığınızda bir oh be geçiyor içinizden. Nihayet vardığınızda etrafınızdaki manzara çok hoşunuza gidecektir. ( bu benim görüşüm tabiJ ) Kiliseye girmek için erkekler uzun pantolonlu, bayanlar kısa etek haricinde her şey ve şal olması gerekiyor. Eğer bunlar yoksa yanınızda üzülmeyin, girişte erkekler için uzun siyah bir pantolon ve bayanlar için uzun etek ve şal var. Bunlar ücretsiz. Geri bırakmanız şartıyla. Kilise girişinin resimleri var ama içerisi için Vatikan’dan izin almam gerekmiş, kapıdaki küçük görevli öyle söyledi. İçeride olanların en azından açıklamalarının resimlerini çektim. Sonra dönüş yoluna koyuluyorsunuz. Yolda siz aşağıya inerken yukarı çıkanlar  “ Ne kadar daha var “ sorularıyla sıkça karşılaşabilirsiniz. Acıktınız di mi. Hemen bisikletinize binip yola koyuluyorsunuz. Yanınıza eğer yiyeceklerinizi aldıysanız çok güzel deniz manzaraları çıkacaktır karşınıza. Birini beğenip, orada afiyetle yiyebilirsiniz. Yok yanınıza bir şey almadınız, o zaman yol boyunca manzaraların keyfini çıkarıp, merkeze inerken yolda at çiftliğine, köpek bakım yerine, Reşat Nuri GÜNTEKİN’ in yaşadığı eve dikkat edin derim, gözden kaçırmayın. Merkeze indiğinizde isterseniz Meşhur İskender yersiniz, isterseniz midye,balık, vs.. ya da marketten alacağınız yiyeceklerle kendi istediğiniz menünüzü yapabilirsiniz. Dondurma yemeği de ihmal etmeyinJ. Sonra isterseniz denize girersiniz, isterseniz başka bir adaya veya eve dönersiniz. Elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Bir başka gezimizde görüşmek üzere. Maceramız bitmesin…
Yukarı Dön
hazal_c Açılır Kutu Gör
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 127
  Alıntı hazal_c Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23.Haziran.2009 Saat 00:12
Bekir abi bayılıyorum senin anlatımına... Büyükadaya sadece iki kere gittim ama çok sevdim, eski evler,faytonlar,muhteşem bir manzara ve bisikletler.. Orada yaşamayı çok isterdim.. Fotoğraflara bakınca aşkım depreşti resmen Big%20smile(Bu arada tavşanlar çokkk tatlı) Paylaştığın için müteşekkiriz SmileTongue
Yukarı Dön
mgerdan Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici

Gönderilenler: 267
  Alıntı mgerdan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23.Haziran.2009 Saat 09:54
Harika...

Bende uzun bir aradan sonra geçen sene gitmiştim Büyükada'ya.Ve iki yüksek tepeye çıkma cesaretini de gösterip yanımdakileri telef etmiştim.(Benle bir daha böyle bir yürüyüş yapmayacaklarını söylediler.Adaya gideriz ama tepeye çıkmayız dediler:((  -ki bir tarafıda eksik kalmıştı Adanın.İki tepe ve Aya Yorgi meydandan sağdan indik,tekrar iskeleye.)İlk tepe Yetimhanenin bulunduğu tepe,ikinci tepe Aya Yorgi'nin bulunduğu..

Havalar artık sıcak,hem yürüyüş,hem deniz...Mümkünse yürüyüşü seven ve rahat kıyafetlerle gidiniz ki gezi zevki yarım kalmasın.:))

Fotoğraflar için teşekkürler..

Yukarı Dön
mgerdan Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici

Gönderilenler: 267
  Alıntı mgerdan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23.Haziran.2009 Saat 09:56
Şimdiki hedefim hani vapur yanaştı ilk adada inmek,turlayıp diğer vapurla/motorla diğer adaya geçmek.Burgaz'ı Sait Faik'i istiyorum en çokkk...
Yukarı Dön
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
  Alıntı Misafir Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23.Haziran.2009 Saat 19:43

büyük ada çok güzel yer.bütün gün adanın heryerini faytonla, bisikletle turlamakSmile

birkere faytoncu abiyi ikna edip ata binmiştim.bir adada ata binmek bambaşka oluyor.

Smile
Yukarı Dön
terapist Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 1803
  Alıntı terapist Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16.Kasım.2009 Saat 08:54
Ata bir eşya (araba gibi) sıfat yakıştırmamak için ki dünyanın en sevimli hayvanıdır ve öyle yapılması haksızlık olur., ata binmek değil at binmek şaklinde kullanılması daha uygun olacaktır..
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu Sayfa 0,125 Saniyede Yüklendi.