Tiyatro yaşamın aynasıdır... Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası >4- SİZE ÖZEL >Köşe Yazıları
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli ForumMEDENİ OLMAK ZORDUR…

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
terapist Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1803
  Alıntı terapist Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: MEDENİ OLMAK ZORDUR…
    Gönderim Zamanı: 13.Eylül.2016 Saat 22:23

MEDENİ OLMAK ZORDUR…

Medeni olmak zordur… Çaba gerektirir.  otuz dakika daha erken kalkmak demektir. Yaşamın tamamına özeni gerektirir… Medeni olmak temizliktir… Sabah kalkınca duş almak bakım yapmak demektir. Erkekler için tıraş kadınlar için özen demektir. Bütün bunlar

Zaten bütün gün canım çıkmış,  üstüne dünyanın yolunu gittim geldim mazereti ile bundan çok kolay kaçılabilir. Bunu söylemeye hakkı olmasına rağmen medeniyet çaba gerektirir deyişim bundandır. Bu gün oluşturulan kaçış ertesi gün ‘aman yarın yaparım’ a dönüşünce toplu taşım araçlarındaki kokunun sebebi ortaya çıkmıştır artık.

Bu bir aşağılama olarak alınmasın lütfen ama çok kolay kaçtığımızı da inkâr etmeyelim. Trafik sıkışıkken slalom yapmak, yeteri kadar becerikli olmayanları ya da gösterdiği özenden dolayı böyle algılananları ekstra eziyete sokmak, peşinden şeritler bitince emniyet şeridini kullanmak medeniyetsizliktir…

Yine medeni olmanın çaba gerektirdiği kavramına geliyoruz. Sıranı yani hakkını beklemek birkaç dakika kaybettiriyor gibi görünse de herkes saygılı olduğunda bu kayıp ortadan kalkacak hatta kazanca dönüşecektir. Ayrıca güvenli yaşam şartları artacaktır. Baktığımızda yaşadığımız tüm düzensizliklerin temelinde medeniyetsizliğin ki artık buna saygısızlık diyelim… Saygısızlığın yattığını göreceğiz.

Sıra gerektiren bir yerde kendine ayrıcalık tanımak, yani başkasının önüne geçmek hele hele oluşmuş bir sıra varken böyle yapmak, üstüne bir de ben demin sıradaydım… Burada telefon çekmedi ondan gittim geldim…  Gibi bir yalanı söyleyip bekleyenlerin zekâsına hakaret etmek artık saygısızlık sınırlarını aşarak ahlaksızlığın kapsama alanına girer.

Onlarca kez bahsedilmiş, tekrar bahsetmeliyim,  telefonla herkesin ortak olduğu konuşmalar yapmak, bazen özellikle duyurmaya çalışmak…  Uzatmayalım istediğin yerden karşıdan karşıya geçmek taşım aracını istediğin yerde inmek için durdurmak… Yahu arkadaşım elli metre evvel inen beyle inseydin ya…  Sitemine, bunların da burnu epeyce büyüdü ukalalığını etmek kolaydır da yaya geçidine yürümek, butona basıp ışığı beklemek araçta toplu inip binilmesi için küçük çabalar sarf etmek emek gerektirir yani medeni olmak zordur… Boş ver fırla geç karşıya… Sinyal vermeden dön… Sonra amma becerikliyim haa diye böbürlen…  Bu işin… Tabii zayıf insanlar için… Keyifli kısmı oluyor hele de mutluluk veriyorsa pek çok şey kaçmış demektir.

Her konuda pek çok kocaman diploma vardır da bu cahilliğin ortadan kalktığı anlamına gelmez. Cahilliği gidermenin ya da ahlakın temel bir eğitim kurumu yoktur… Diploması da yoktur ama kişiye ait görünmez bir belgesi oluşur. Eğitimi ailede başlar, okulda devam eder ve yaşam boyunca sürer. Ancaak ne yaparsanız yapın yavrunuz sizi taklit edecektir. Eğer siz kendiniz eğitilmemişseniz çocuğunuzun işi oldukça zordur. Yalan söylemeyeceksin derken onlarca yalan söyleyebiliyorsanız… Efendi ol derken çevrenize şiddet uyguluyorsanız… Düzgün konuş derken en ufak bir patlamada hatta bir keyifli spor karşılaşmasında yakası açılmadık lafları ardı ardına diziyorsanız… Kitap oku kitap derken hayatınızda bir defa bile önünde kitap okumamışsanız… Araba kullanırken, bak şimdi nasıl makas atıcam diye övünürseniz… Benim bir polis müşterim vardı kaza yapınca aradım karşımdaki suçsuza bütün suçu yüklettirdim yalanını söylerken hem yalan hem de ‘hak önemli değildir önemli olan haklı gözükmektir’ kavramına ulaştırırsınız canım yavrunuzu… Ve artık iş bitmiş tren kaçmıştır. Arkasından koşup yetişmek teknik olarak mümkündür de gerçekleştirmesi neredeyse imkânsızdır.

Kısacası medeniyet özen göstermek, saygı göstermek ve hakkını bilip ona da sahip çıkmaktır. Bu kolay değil elbette. Uyanıklık, sıradanlık, özensizlik, toplumu hiçe saymak, hakkı hukuku kendi oluşturduğun kurallara uydurmak kolaydır. Genellikle kolay olan seçilir. Bu, bu günümüzün özetidir.

Ben böyle yapmadım… Yapmıyorum ve ne kadar zorlansam da yapmamaya devam edeceğim. Benim gibi düşünenlerin çokluğuna ve çoğalacağına olan inancım…

Cümlenin sonunu getirmekte sıkıntı çektim… En iyisi burada bitireyim.
İyilikler diliyorum.

R.Sinan AKBAŞAK

Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu Sayfa 0,113 Saniyede Yüklendi.