Tiyatro yaşamın aynasıdır... Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası >2 - ÇALIŞMALARIMIZDAN >TOYAT Tiyatro Oyun Atölyesi
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli ForumTiyatroya dair"BİR DERS"

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  <12345 10>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
  Alıntı Misafir Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03.Ocak.2009 Saat 08:00

30 / 12 / 2008 tarihli çalışmamız. Perşembe günleri yaptığımız çalışmalarımızı bu hafta yılbaşı nedeni ile Salı gününe aldık. Bu hafta birçok arkadaşımız elinde bir yazı, hikaye, tirad, oyun veya bir öykü ile gelmişti. Açılışı hocamız yaptı. Yaşanmış bir hikaye, ( kendisinin  yaşamış olduğu bir hikaye ) okudu. Teker teker herkes elindeki çalışmasını okudu, anlattı. Arada hocamız yine başından geçen bir olayı anlattı. İnsanın hatalarından ders çıkarması gerektiğini vurguladı ve daha ne çok öğrenecek şeyimizin ve bunun bir ömür boyu öğrenmekle bitmeyeceğini söyledi. Gerçekten de öyle. O kadar çok bilmediğimiz şey var ki… Sonra vedalaşırken herkes birbirine iyi seneler dileğinde bulundu. Sarıldı. El sıkıştı.    

Düzenleyen bekir - 16.Şubat.2009 Saat 15:16
Yukarı Dön
hazal_c Açılır Kutu Gör
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 127
  Alıntı hazal_c Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05.Ocak.2009 Saat 19:29
Geçtiğimiz salı günkü çalışmamız hakkında yorum yapamadığım için üzgünüm ama mazeret üretmeyeceğim.Bekir abinin dediği gibi pek çok arkadaşımız bir çalışma hazırlayarak gelmişti.ve bekir abi farklı olarak kendi yazdığı bir skeç getirmişti özge ve emir ile birlikte canlandırdılar bence gayet güzeldi bekir abi başlangıç buysa senden çok daha güzellerini bekliyoruz Smile ve sinan hocamız da kendine ait yazılarını bizimle paylaştı sizden öğreneceğimiz daha binlerce şey var hocam bunu her geçen gün bana kanıtlıyormuşsunuz gibi geliyor bana. ben geçtiğimiz hafta birşey hazırlayamadım bunun için de özür dilerim mazeret üretmeyeceğim çünkü bu benim ödevimdi bu hafta okuyabileceğim birşey var umarım beğenirsiniz. işte 2008in son çalışması böyleydi. 2009da yine güzel çalışmalar ve güzel işlere imza atmak dileğiyle ! Smile
Yukarı Dön
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
  Alıntı Misafir Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09.Ocak.2009 Saat 17:36
08/01/2009 tarihli çalışmamız. Bugün misafir arkadaşlarımız çoğunluktaydı. Aralarında, aramıza katılmak isteyen arkadaşlarımızda vardı. Bu arada bir de TİYATROTERAPİ ailesine katılan bir piyano var. Bu hafta, geçen hafta birşeyler hazırlayamayan arkadaşlarımız hazırlıklı gelmişlerdi. Ellerindeki metinleri ellerinden geldiğince bizide olaya katmak amacıyla okudular. Seslerde inişler, çıkışlar, sesini gerektiği gibi kullanmaya çalıştılar. Yeni gelen arkadaşlarımızdan Samet bir adet şiir okudu. Cemal SAFİ'den Tek Hece şiirini. Çok güzel ve tok bir sesi vardı. Sonra sesimizi ne kadar kullanabildiğimiz görmek istedi hocamız. Bir doğaçlama ile. Sanırım herkesin aklında kalan Volkan'ın doğaçlaması idi. Smile Zamanımız yetmediği için herkes yapamadı. Önümüzdeki hafta sesimiz nasıl kullanacağımızı ve en tiz sesten en bass sese kadar nasıl çıkacağımızı göstereceğiz inşallah.  
Yukarı Dön
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
  Alıntı Misafir Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16.Ocak.2009 Saat 17:06
15/01/2009 tarihli çalışmamı. Bugün çalışmamıza geçen hafta konuştuğumuz ve kararlaştırdığımız gibi 19:30 ' da başladık. Sesimizi her seviyede kullanmaya çalıştık. elimizdeki metinlerde bunları uygulamaya çalıştık. Hızlı okunan bir metini anlamamızın zorlaştığını, dikkatin dağıldığını ve anlatılmak istenen olayın tam olarak kavranılmadığını gördük. Bir metinin, kelimelerin söylenmesi gereken sürelerde kullanılması, noktalama işaretlerinde gerekenin yapılması, daha iyi anlama, akılda kalma, dikkate alınma, algılama ve öğrenmemizi kolaylaştırdığını gördük. Sonra hep beraber fotoğraf çektirdik. Bunu Ceyda abla çok istiyordu. Bizde istemiyorduk değil yani LOL. Fotoğraf çektirme anımızı görecektiniz. Sonra çalışmamıza devam ettik. Herhangi bir yere odaklanıp, öylece kalmayı, ( donup kalmak gibi ) çalıştık. Hocamız sağolsun bizi güldürmek için bazı şeyler yaptı. Bazı arkadaşlarımız da öyle. sonra bu gülmeyi, nasıl kontrol edeceğimizi öğrendik. İnanın o kadar güzeldi ki, bir ara hocamız ( Adem iyi, ne zamandır gülmüyorsun, gelim mi yanına ) deyince içimden kahkahalarla güldüm ve hala aklıma gelince gülüyorum, şimdi bileLOLLOLLOL. Sonra Eşleştik ve birbirimizin gözünün içine bakarak donmayı denedik. Tabi gülmemek için çaba sarfederek. Bundan sonrada birbirimizin gözünün içine bakarak alakasız muhabbetler ettik. Beden dilimizi kullanmadan. Bu arada bir fıkra dinledik hocamızdan. Zaman gene bize ayak uydurdu ve nasıl geçtiğini onun da bildiğini sanmıyorum.          
Yukarı Dön
appa98 Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 17
  Alıntı appa98 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16.Ocak.2009 Saat 23:10
15 Ocak 09 tarihindeki çalışmamız oldukça verimli geçti. Gerçi gülmemek benim gibi birisi için oldukça zordu ama yinede birşeyler yapmaya çalıştım. Taa ki  Sinan hocanın kahkasını duyana kadar. Her zaman söylediğim gibi biz burada sadece tiyatro üzerine çalışmalar yapmıyoruz aynı zamanda hayata da hazırlanıyoruz. Özellikle genç yaştaki arkadaşlar için bu sıcak yuvanın önemli olduğunu düşünüyorum. Ben bu sıcak yuvayı geç keşfedenlerdenim ve daha önce keşfetmediğim için üzgünüm. Ama ne demişler zararın neresinden dönersen kardır.(DİKKAT: a'nın üzerinden şapka çıkabilirLOL)
Yukarı Dön
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
  Alıntı Misafir Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23.Ocak.2009 Saat 08:21
22/01/2009 tarihli çalışmamız. Bugün işyerinde fazla işim olmadığı için erken çıkmış ve hemen tiyatroya gelmiştim. Erken gelmek çok güzel. Hocamız ve erken gelen arkadaşlarımızla sohbet ediyoruz. Sonra çalışmamıza geçtik. Klasik birkaç tiradı seslendirdik. Tabi bunu ses tonumuzu kullanarak yapmaya çalıştık. Sahnede oyuncunun nerede durması gerektiğini, sahneyi nasıl doldurması gerektiğini, ( dekorlarla değil tabiLOL ) sesini daha rahat nasıl kullanacağını ve duyuracağını örneklerle gördük. Türkçemizdeki ( L )  ( A ) ( Ğ ) harflerinin kullanılması hakkında bilgi sahibi olduk. Ceyda ablanın fanatik bir Beşiktaş'lı olduğunu gördükLOL. Sonra yine ayrılma vakti geldi ve vedalaşıp birbirimizle  haftaya görüşmek üzere ayrıldık.      
Yukarı Dön
hazal_c Açılır Kutu Gör
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 127
  Alıntı hazal_c Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23.Ocak.2009 Saat 11:48
Bekir abi zaten neler yaptıklarımızı yazmış bende birkaç ekleme yapayım bu hafta sahnedeki heyecanımızın dinmeyeceğini herkes görmüş oldu ayrıca sinan hocamızın yaptığı bir benzetmeyle sahne çalışmalarımızın önemini kavradık şöyle ki: araba kullanmak için sadece bilgi yetmez bilgiyi aldıktan sonra direksiyon eğitimi alınır ve sonra yavaş yavaş kendimiz kullanmaya başlarız tiyatroya uyarlarsak; sinan hocamızın anlattıklarını dinledikten sonra bizlerin bu küçük okumaları yada tirad/monolog çalışmaları birer direksiyon eğitimi; bu çalışmalarımızla yavaş yavaş tiyatroya adım atıyoruz. oldukça gülüp eğlendiğimiz bir çalışma oldu Big%20smile haftaya görüşmek üzere.. heyecanımız dinmesin Smile
Yukarı Dön
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
  Alıntı Misafir Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30.Ocak.2009 Saat 17:06
29/01/2009 tarihli çalışmamız. Tiyatroya geldiğimde bazı arkadaşlarımız sahnede hocamla birşeyler konuşuyorlardı ve ellerinde birer kağıt vardı gördüğüm kadarıyla. Sonra herkesle selamlaştıktan sonra arkadaşlarımız sahnede kaldı ve hocamızda sahneden aşağı indi. Anladım ki ellerindeki kağıtlar bir oyunun kağıtlarıydı. Sonra oyuna başladılar. Ben çok beğendim. Özellikle raporatöre ( Eren'e yanılmıyorsam ismini ) çok güldürdü biziLOLLOL. Sonra bir oyunda hocamız çantasından çıkardı ve sahnede arkadaşlarımız uygulamasını okuyarak yaptı. Bu çalışmada da Samet  bizi çok güldürdüBig%20smileLOL. Bu oyunları sahnemizde dekoru fazla değiştirmeden birbirine bağlama yönünü düşündük ve düşündüklerimizi söyledik. Sonra hocamız Başından geçen bir olayı anlattı. Bize ayrıca çok güzel bir haber verdi hocamız ayrıca. Toron KARACAOĞLU dedehocamızın geleceğini söyleyince çok mutlu oldumClap. Günün bitişi geldi ve sahne açılmak üzere bir daha ki bize kaldı. 
Yukarı Dön
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
  Alıntı Misafir Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06.Şubat.2009 Saat 09:04
05 Şubat 2009 tarihli çalışmamız. Tiyatroya erken gelmiştim. Biraz arkadaşlarla sohbet ettik. Sonra dersimize geçtik. Hocamızın dışarıda biraz işi olduğu için, biz başlamıştık. Trafik Terörü ile başladık. Sahneleri biraz daha hareketliydi bu seferLOL. Sonra diğer çalışmaya Telefon Muhabbeti'ne geçtik. Çalışmanın arasında hocamız geldi. Arkadaşlarımızın çalışmaları bitince Hocamız sözü aldı. Biraz yorgundu. Mazereti yoktu ama gelmemek için.LOL Sonra çocuk, genç ve büyük çalışmaları hakkında konuştuk biraz. Birkaç arkadaşımız ( bayan ) kapı bozulduğu için tuvalette kalmış üç insanı canlandırmaya çalıştı. Ceyda ablayı görmeliydiniz. Sonra üç arkadaş daha çıktı sahneye ( erkek, biri ben). Otobüs durağında, tesadüf eseri karşılaşan, eski sevgili, kızın abisi ve yeni sevgilisi olmak üzere 3 kişiyi canlardırmaya çalıştık. Kızın abisi yaman çıktıLOL. Ara verdik 5 dakika. Sonra sahnede partnerinizle beraber aynı anda sayma tekniğini uygulamaya çalıştık. ( İlk denemelerde şehit düşen oldu tabiLOL. ) Sahne arkasını  değişik biçimde kullanmayı öğrendik. ( Nasıl haşamat etti bizi Meral, helal olsunLOL.) Hazal bize SIDIKA adlı kitaptan bir iki tane parça okudu. Çok güzeldi ve çok güldüm. Ayhan Abi bir tirad okudu. Oğuzhan bir tirad okudu. Sonra bunlar hakkında küçük bir açıklama yaptı hocamız. Evet her insanda farklı okuyordu. Farklı duygularla ama anlamı değişmiyordu parçanın. Sahneden geçen 20 tane tank gördükLOL. Düşüncelerimizin penceresini açmayı öğrendik. Zaman çok çabuk geçmişti. Bu kadar şeyi o kadar kısa zamana nasıl sığdırdığımıza inanmaya bilirsiniz ama biz zamanın çabuk geçmesinden şikayetçiyiz.      
Yukarı Dön
oğuzhan Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 71
  Alıntı oğuzhan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08.Şubat.2009 Saat 12:46
22 ocak 2009 da aranıza katıldım 2 senedir istanbuldayım 2 senedir tiyatro kursu arıyordum.Ta ki bu tarihte yanınıza gelene kadar halbuki hergün önünden geçtiğim binanın farkına varamadığım için ne kadar müsterih oldum bilemezsiniz.Sıcak bi ortam var tiaytaroda özellikle Bekir bana çok yardımcı oluyor yalnız şu 20 tank olayını açmasak ii olacaktı.Wink hocamız hakkında yorum yapmanın bi anlamı yok.Üstadlar uludur.

oğuzhan
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  <12345 10>

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu Sayfa 0,178 Saniyede Yüklendi.