Tiyatro yaşamın aynasıdır... Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası >7 - DİĞER KÜLTÜR VE SANAT DALLARI >Şiir
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli ForumBeykozlu Orhan Veli

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  <1234>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
  Alıntı Misafir Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02.Mart.2009 Saat 09:31

Beni bu güzel havalar mahvetti,

Böyle havada istifa ettim

Evkaftaki memuriyetimden.

Tütüne böyle havada alıştım,

Böyle havada aşık oldum;

Eve ekmekle tuz götürmeyi

Böyle havalarda unuttum;

Şiir yazma hastalığım

Hep böyle havalarda nüksetti;

Beni bu güzel havalar mahvetti.
Yukarı Dön
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
  Alıntı Misafir Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02.Mart.2009 Saat 14:16

Öncelikle Şiirlerin, Şairlerin böyle sitelerde bulunması bence çok faydalı. Herkes Her şairi bilemez fakat, burası bir kapı niteliğinde. Düşünsenize bu gibi siteler olmasaydı, belki de bir çok şiirden habersiz olabilirdik. Nereden biliniyor sadece bu gibi yerlerde anıldığını sanatçıların, şairlerin, insanların. Ben Orhan Veli'nin şiirlerini belki ezbere bilmiyorum fakat onu ne kadar sevdiğimi, ona olan saygımı bilmem bana yeter. Küçük bir de espiri. Biz dünyanın anlamını aramıyoruz ki, Orhan Veli SEVİYORUZ, SEVECEĞİZ, SAYGI VE GURUR DUYUYORUZ... 

Yukarı Dön
mgerdan Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 267
  Alıntı mgerdan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02.Mart.2009 Saat 14:39

Bu işin yerel seçimler vb.ile ilgisi yok.Kültür sanata ve değerlerine sahip çıkması gereken herkes bir şekilde proje üretip ilgili yerlere ulaşabilir.

Biz Beykoz Vakfı olarak da düzenlediğimizde ki daha sonra belediyeninde anma günleri oldu sanırım,bu okullar ,sanatseverlerin ilgisi ile ayakta durabilecek birsey.Yoksa her sene çıkıp aynı şiirleri okumak değil amaç.

http://www.beykoz.bel.tr/d_haber_detay.asp?tur=313&id=1069

http://www.beykoz.bel.tr/d_haber_detay.asp?tur=317&id=1032

http://www.beykoz.bel.tr/d_haber_detay.asp?tur=313&id=1654

http://www.beykoz.bel.tr/d_haber_detay.asp?tur=313&id=1629

ilk bakışta yakaladığım etkinlikler...

Beykoz Vakfı olarak da 1998-2000 yıllarında bizzat içinde bulunduğum Eğitim ve Kültür Komisyonu,Tiyatro Bölümümüzle ortaklaşa duzenledigimiz siir günlerinde mutlaka Orhan Veli şiirleri okunurdu ve ilkini zaten ona ithaf etmiştik,doğduğu eve plaket çakmıştık,daha önce bahsettiğim gibi Aydın Uluyazman'dan tarihe tanıklık etmiş bir büyüğümüzden canlı dinleme şansı yakalamıştık anıları...

Yine bir gazete yazısında Beykozlu gazetecei Nazım Alpman'ın Orhan Veli'nin ablası Füruzan hn.la yaptığı söyleşiden bahsettiği yazı linkini de aşağıda veriyorum:

http://www.internethaber.com/author_article_detail.php?id=7870

http://www.habercumhuriyeti.com/haber/1794/NAZIM-ALPMAN-BEYKOZU.html

İş Sanat'ta her sene Orhan Veli gecesi yapılır.Her ay ucretsiz şiir dinletileri yapılır.Hem şiirler hem müzik ve dans gösterileri ile gerçekten güzel şiir akşamları meraklılarını beklenmekte.Programlara web sitesinden ulaşabiliyorsunuz.Ben bir sefer katıldım Orhan Veli gecesine ve salon tıklım tıklım,ayakta izleyenler oldu arkada,bu sevindirici.Ama her zaman böyle bir kalabalığı göremeiyoruz maalesef bu tür etkinliklerde.

Sadece bu programa bir örnek:

ORHAN VELİ KANIK

17 Kasım 2008 Pazartesi 20:00"GÜN OLUR,ALIR BAŞIMI GİDERİM"

“Müşfik Kenter’in katılımıyla”

Hazırlayan Atilla Birkiye

Sahneye Uygulayan Mehmet Birkiye

Müzik Direktörü ve Piyano Serdar Yalçın

Şiirleri Seslendiren Müşfik Kenter

Şarkılar

Deniz Erdoğan mezzosoprano

Zafer Erdaş bas

Murat Usanmaz gitar

Engin Gürkey perküsyon

Kubilay Sezerel klavye

Nezih Yeşilnil bas gitar

Garip” akımının öncülerinden olan Orhan Veli (1914-1950), ölçüsüz ve uyaksız, söz sanatlarının yer almadığı, önceki şiir anlayışına ilişkin şiirsel öğelerin kullanılmadığı, yalın bir yapı içinde akla yönelen şaşırtıcı ve yergisel şiirler yazdı. Konu bakımından daha çok sıradan insanın gündelik sorunlarını işledi. Sonraki şiirlerinde halk şiiri ve halk türküsünün etkisinde kaldı; folklorik özellikleri kullanarak daha çok doğa sevgisini yazdı. Tematik bir bütünlük içinde hazırlanan ve müzikle şiirin iç içe geçtiği “Gün olur, alır başımı giderim” adlı dinletide, Orhan Veli’nin şiirlerini değerli tiyatro sanatçımız Müşfik Kenter okuyacak ve Serdar Yalçın’ın, şairin şiirlerinden bestelediği yedi eseri de Deniz Erdoğan ve Zafer Erdaş seslendirecek.

Dinleti ücretsizdir.

Gene Orhan Veli Şiir Evi etkinlikler düzenlemekte idi,son durum bilmiyorum,epeydir gitmedim:

"http://www.orhanveli.net/etkinlikler.html"

Bahsettiğimiz gibi şiirleri burda yazmanın dejenerasyonla ilgisini kuramadım.Şiirleri foruma giren bir kardeşimizin,bir arkadaşımızın okuması hatta bilen birinini bile o günkü ruh haliyle şiirden farklı bir lezzet alması şaire ve şiire karşı destekten başka ne yapacaktır.Yüzde doksandokuzu şair bir miilet diye bir tanımlama vardı bir zamanlar,şiir kitaplarının az sattığı,bazı yayınevlerinin ısrarla mücadele ettiği bu konuda kitapları almak,şairlerle buluşmak,şiiri paylaşmaktan gayrı ne yapabiliriz.

Beykoz'a ve Beykoz ile bağı olan ünlülerimize geldikçe elimizden geldiği kadar sivil ya da resmi kuruluşlarca zaten bir program yapılıyor genelde.Bunların duyurusunun önemi ve halkın bilinçlenip sahiplenmesi gerekir ki bunda da en büyük iş okullarımıza ve tiyatroterapi gibi sanat oluşumlarıyla ancak daha çok gelişecektir.Yoksa meraklı bir kaç kişinin gelmesi o tür bir organizasyonu istenilen boyuta taşıyamıyor.Salonlarımızın artması sevindirici ve dolması dileğiyle...

Sonuçta meraklısı bir şekilde aradığı kitabı,programı bir şekilde bulur.Burdaki amacımız belki şu an verdiğim linklerden habersiz onlarca arkadaşımızın hayatında yeni bir ışık olup yeni fikirler vermeye yarayacak.Yeni arayışlara yelken açtıracak.

Sağlıklı,neşeli,sanat dolu bir hafta diliyorum.Sanatın birleştiriciliği ile şiirin büyüsünün sürmesi dileğiyle..

Ki şairler şiir yazanın değil okuyanındır gibi bir cümle kullanırlar*

*Nerden aklımda kalmış çıkaramadım şu an:(

Yukarı Dön
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
  Alıntı Misafir Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02.Mart.2009 Saat 16:38
ClapClapClapClapClap. M.Gerdan.ClapClapClapClapClap. Herşey bizim için. Tüm Farkına varan ve yaşayanlar için.

SİZİN İÇİN

Sizin için, insan kardeşlerim,
Her şey sizin için;
Gece de sizin için, gündüz de;
Gündüz gün ışığı, gece ay ışığı;
Ay ışığında yapraklar;
Yapraklarda merak;
Yapraklarda akıl;
Gün ışığında binbir yeşil;
Sarılar da sizin için, pembeler de;
Tenin avuca değişi,
Sıcaklığı,
Yumuşaklığı;
Yatıştaki rahatlık;
Merhabalar sizin için;
Sizin için limanda sallanan direkler;
Günlerin isimleri,
Ayların isimleri,
Kayıkların boyaları sizin için;
Sizin için postacının ayağı,
Testicinin eli;
Alınlardan akan ter,
Cephelerde harcanan kurşun;
Sizin icin mezarlar, mezar taşları,
Hapishaneler, kelepçeler, idam cezaları;
Sizin için;
Her şey sizin için.

ORHAN VELİ KANIK

Düzenleyen bekir - 02.Mart.2009 Saat 16:42
Yukarı Dön
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
  Alıntı Misafir Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02.Mart.2009 Saat 23:49
şu son yazılanlara bakılırsa benim çıkarttığım sonuç mustafaTın orhan veli şiirlerini ezbere bildiği ve bunu bildiğini herkese duyurmak istediğidir.ama bunu herkese duyurmanın bir anlamı yok.hele tiyatro terapide hiç yok.orhan veliyi seviyorsan seviyorsundur biliyorsan biliyorsundur bununla pirim yapmaya çalışmak orhan veliyi bilmemekten daha kötü birşeydir.
Yukarı Dön
hazal_c Açılır Kutu Gör
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 127
  Alıntı hazal_c Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03.Mart.2009 Saat 19:51
Bir lise öğrencisi olarak söylediklerinize üzüldüm mustafaT. Orhan Veli, bu toprakların en başarılı şairlerinden biridir. Onu anmak, belediyenin desteğiyle yapılan bir anma gecesiyle mi olabilir sadece? Bence onu anmak, şiirlerini ezberlemekten, "Ben Orhan Veli'yi seviyor,sayıyorum" demekten çok , " Onu anlıyor ve anlatıyorum" demektir. Şiirlerini anlamadıktan, söylediklerine değer vermedikten sonra, ona anma gecesi düzenlemek, şiir günleri yapmak ne kadar önemlidir? Bence bu gövde gösterisinden, bir şairin acımasızca kullanılmasından başka bir şey değildir. Ayrıca Orhan Veli sadece Türk Dili ve Edebiyatı dersinde öğretmen dayatmasıyla okutulan bir şair değildir ve sadece Beykoz değil tüm Türkiye'deki şiir dostu gençler Orhan Veli'yi sever,sayar. Anma gecesi yapmayabilirler ancak onu anlamaya çalışırlar.. Ve bizlerin Orhan Veli hakkında bir forum üzerinden konuşuyor olmamız da ciddi birşeydir. Çağ, bilgisayar çağı. İnsanlar şair anmalarını forumlarda da yapabilir. Bunda herhangi bir kötülük göremiyorum. Üstelik burası alelade bir forum değildir. Tiyatroterapi, Beykoz'un tiyatroya gönül vermiş insanlarını barındırır.
Yukarı Dön
imge Açılır Kutu Gör
Moderatör
Moderatör
Simge

Gönderilenler: 51
  Alıntı imge Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04.Mart.2009 Saat 00:39
çok güzel demişsin hazalcım sana da diğer arkadaşlara da katılıyorum..
Yukarı Dön
mustafaT Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 5
  Alıntı mustafaT Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04.Mart.2009 Saat 09:50
yaptığınız yorumlar için teşekkür ederim
birkaç not; evet orhan velinin şiirlerini ezbere biliyorum ve çok iyi okuduğumu bildiğim için bunun üzerinden prim yapmaya çalışmıyorum hem neden böyle bir amaç güdeyim ki, ben yetmişbeş gün hani şu sanatı herkes sever ve şiiri söylemlerinizi çürüten şeyler gördüm, ve evet orhan veliyi çok az kişi tanıyor ne yani kurduğum o kadar cümle sizce beykoz için mi, eğer böyle düşünmenize sebep olduysam üzüldüm, sizin bu dediğiniz şeyler bu tarz forumlarda herkesin dedikleriyle aynı (biz sanatçıyı içimizden yad ediyoruz) e fiile gelince? bende orhan velinin hayatını ezbere biliyorum ve inanmazsınız ne zaman aklıma gelse bağıra çağıra bir şiirini okuyorum (türkiyenin neresinde olursam olayım asker ocağı buna dahil). düşündükçe üzülüyorum siz benim prim yapmaya çalıştığımı yazdığım hangi cümleden çıkardınız defalarca okudum yazdıklarımı bulamadım, mesela milan bana bunu açıklayabilirsen çok sevinirim, ve hazal_c kardeşim (kardeşim i benim yaşım 24 olduğu için kullandım aman yanlış anlaşılmasın zira bu olası) sınıfındaki arkadaşlarının kaç tanesi orhan veliyi biliyor yani aranızdaki sohbetlerde kaçından orhan veliyi duydun( illaki sanattan konuşuyorsunuzdur). tamam ben böyle bir gaflete düşüp fiili ön plana çıkarmaya çalıştım affedin ama huyum bu insanlar hep bu şekilde davranıp beni çileden çıkarıyor, projeleri açıklamak kolay bende yaparım ama yapılabilir şeylerden bahsetmek asıl mühim olan bu ne yani siz yıllarca bekleyerek mi insanların bilinçlenmesini sağlayacaksınız(afedersiniz ama bu çok komik) yanlış hatırlamıyorsam ben lisedeykende bu şekil tartışmalara şahit olmuştum ama benim yaşıtlarımın çoğu sadece ben ve birkaç arkadaşım sayesinde şiiri tanıdılar benimsemek onlara kalmış, biz insanların tanımasını bir sağlayabilsek onlar inanın  benimsemeye başlarlar (tabi bu yine benim kurduğum bir hayal)
arkadaşlar herşey için teşekkür ederim ben bu gün askere gidiyor olduğum için yapacağınız eleştirileri en erken 6 ay sonra okuyabilirim bu sebepten benim haksız olduğumu düşünmeye başladığımdan yazmadığımı sanmayın.( pilavdan dönenin kaşığı kırılsın)
bilmemki nasıl, nasıl anlatsam derdimi
Yukarı Dön
mustafaT Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 5
  Alıntı mustafaT Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04.Mart.2009 Saat 09:56
bu arada bir dip not: böyle siteleri sadece sanata ilgisi olanlar girer onlarda birçok şairi tanırlar zaten ama sokakta esrar içen mahmutun böyle site ve forumlardan haberi yoktur
   (ne yani ben o kadar aptalmıyım ki herkesin karşı çıktığı yanlış birşeyi savunayım böylesi daha kolay tabi yaz gitsin)
bilmemki nasıl, nasıl anlatsam derdimi
Yukarı Dön
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
  Alıntı Misafir Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04.Mart.2009 Saat 13:16
yine tanıdık bir yanılgı, biz zaten bu şiirlerin hepsini ezbere biliyoruz ama beykozda okuyan lise talebelerinin sizce kaçı orhan veli den haberli, şiirleri forumlara yazmak internet sitelerinde sergilemek sanatçıya bu güne dek ne kattı da bundan sonrasında birşeyler katmasını bekliyoruz
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  <1234>

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu Sayfa 0,109 Saniyede Yüklendi.